שתף קטע נבחר

סמים וחלומות על גן עדן. אל-קאעידה בסוריה

מנהיגיו רעולי פנים בלבד, מגייסים נערים חסרי תקווה וממלאים אותם בסמים וחלומות על העולם הבא. מי עומד מאחורי ארגון "דאעש" המתפשט בסוריה?

זהותו של השייח לא ידועה לאיש. הוא לא זכה מעולם להכשרה דתית רשמית ולמעשה המציא איסלאם משלו. הוא מגייס צעירים קלי דעת ומשכר אותם בסמים ובחלומות על גן עדן בעולם הבא, כל זאת בתנאי שיעשו כרצונו בעולם הזה. לפקודתו הם מתאבדים ורוצחים, במטרה לזרוע אימה וטרור ברחבי סוריה.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

התיאור הנ"ל לקוח מן ההיסטוריה של מנהיגי כת טרור בסוריה במאה ה-12, ה"חשישיון" השיעים-ניזארים שהטילו את אימתם על כל סוריה. הוא מתאים לחלוטין גם לאבו בכר אל-בגדדי, מנהיג פלג אל-קאעידה הסוני כיום. האם ארגוני טרור שולטים לחלוטין על הלוחמה בסוריה?

 

ליד אל-קאעידה, שאר האיסלאמיסטים נחשבים מתונים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ליד אל-קאעידה, שאר האיסלאמיסטים נחשבים מתונים(צילום: רויטרס)

בתקופה האחרונה חלה הקצנה מדאיגה בקרב האופוזיציה הסורית. "צבא סוריה החופשי" של המורדים שהחלו את ההתקוממות נגד אסד ב-2011 מתמוסס וגם הארגון האיסלאמי שקם על הריסותיו, "החזית האיסלאמית", נמצא בנסיגה. הפלג הערבי-סורי של אל-קאעידה "ג'בהת א-נוסרה" התומך במורדים אף הוא נסוג בהדרגה אל מול השד הנורא מכול - "המדינה האיסלאמית של עיראק וסוריה", או בקיצור הערבי: "דאעש" (א-דולה אל-איסלאמיה פי ל-עיראק וא-שאם).

 

בימים האחרונים השתלטה "דאעש" על א-רקה, העיר החשובה ביותר בצפון סוריה ומעוז המורדים. לפי מקורות שונים, ארגון דאעש השתלט על העיר אחרי שנהרגו כ-700 לוחמים מקרב שני הצדדים הלוחמים במהלך שבועיים. מאה שבויים מ"חזית א-נוסרה" הוצאו להורג ונקברו בקבר אחים בעיר. הפחד השתלט על לוחמי האזור ומספר מורדים ניצלו ממוות אכזרי על-ידי כניעה ומתן "ביעה" (שבועת אמונים) לדאעש.

 

הרס אחרי לחימה בעיר חלב שבסוריה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הרס אחרי לחימה בעיר חלב שבסוריה(צילום: רויטרס)

 

נסיגת האיסלאמיסטים "המתונים" יותר, חזית א-נוסרה והחזית האיסלאמית הסלפית, מורגשת גם באזורים אחרים אם כי לא באותה עוצמה: במזרח חומס ובאל-חסכה בצפון. דאעש שואף להשתלט על הגבול הצפוני ולוחמיו התנגשו לא פעם עם חיילים טורקים. אם תהליך זה ימשיך, ישתלט דאעש על אזורי המורדים והאופוזיציה הסורית תחדל להתקיים. המאבק יהיה בין אל-קאעידה, "דאעש" שרובו מתנדבים זרים, לבין משטר אסד. הפגיעה האנושה במורדים הולידה תיאוריית קונספירציה ההולכת ומתפשטת בעולם הערבי: "דאעש" אינה אלא זרוע של המשטר הסורי.

 

מי עומד מאחורי "דאעש"?

איש אינו מסוגל להסביר את הצלחתו של ארגון "דאעש" לנצל את הוואקום והכאוס שנוצרו בסוריה. קל לזהות את מקורות התמיכה והמימון של "צבא סוריה החופשי" ו"החזית האיסלאמית", המפרץ הפרסי וסעודיה, ולעומת זאת מקורותיו של אל-קאעידה בסוריה אינם ברורים כלל. העובדה שמנהיגי דאעש מופיעים רק רעולי פנים מוסיפה למסתוריות. טענתם כי הם נתמכים באופן עצמאי על-ידי תרומות בלבד אינה מתקבלת על הדעת, לאור כמויות הנשק והאספקה שבידיהם. התגברותם על ארגונים הנתמכים על-ידי טורקיה, סעודיה וקטאר תמוהה לחלוטין.אנשי אל-קאעידה בסיום קורס הכשרה ליד דמשק (רויטרס) (רויטרס)
אנשי אל-קאעידה בסיום קורס הכשרה ליד דמשק(רויטרס)

 (רויטרס) (רויטרס)
(רויטרס)

 (רויטרס) (רויטרס)
(רויטרס)

 

מבחינה טקטית דאעש משרת את האינטרס של המשטר הסורי בכל הרמות: הטקטית והאידיאולוגית. הארגון מחזק את תעמולת המשטר כי קבוצות האופוזיציה אינן אלא טרוריסטים, ומחליש את הארגונים המייצגים את המורדים, המסוגלים להציע אלטרנטיבה מתקבלת על הדעת לבשאר אסד. דאעש מאיים להפוך את המורדים המשתתפים בוועידת השלום לעניין הסורי שתיערך בז'נבה החודש ללא רלוונטים וחוסם כל סיכוי להתערבות מערבית לצד המורדים.

 

בשל העובדה כי מימון אל-קאעידה סותר את האינטרס של מדינות המפרץ וסעודיה, בעיתונות הערבית מתפשטת תיאוריית קונספירציה, לפיה מאחורי דאעש עומד הציר של סוריה-רוסיה-איראן. מדינות אלה, בשיתוף עם ההנהגה השיעית של עיראק, מממנות את דאעש בסתר לפי הטענה. המחזיקים בתיאוריה זו טוענים כי כל צמרת דאעש מורכבת מאיסלאמיסטים קיצוניים ששוחררו מן הכלא בעיראק ובסוריה על-ידי הנשיאים נורי אל-מאלכי ובשאר אסד. העצורים המתונים הומתו, ואילו דווקא הקיצונים שוחררו על מנת להקים גוף שיחסל את המורדים מבפנים. רשת אל-ערבייה עסקה לאחרונה בנושא הגיוס לדאעש וחשפה את קשר הארגון לסחר בסמים.

 

שטיפת מוח וסמים

מערכת הגיוס ל"דאעש" בנויה על התנדבות צעירים ג'יהאדיסטים מרחבי העולם, בעיקר באמצעות הפייסבוק. רשת אל-ערבייה ראיינה פסיכולוג סעודי, ד"ר ג'מאל טוירקי, והוא הסביר כי חלק ניכר מהמגויסים הם נערים וצעירים ריקניים מבחינה רוחנית, המחפשים משמעות ונוחים לניצול.

עם גיוסם הם עוברים שטיפת מוח ומגדלים זקן. בסיומו של התהליך הם מגיעים לעיראק ולסוריה מוכנים להפוך לשהידים ולהתאבד אם יידרשו לכך מתוך אמונה שלמה כי יגיעו לגן העדן. ה"שייחים" המכינים אותם אינם אנשי דת כלל אלא טרוריסטים מיומנים.

 

לפי הערכות שונות, בתהליך הגיוס מעורבים גם סמים רבים. ארגון דאעש מעביר סמים בגבולות של סוריה לצורך הכשרה וניצול הלוחמים. בירדן לדוגמה נתפסו עשרות מבריחי סמים סורים בשנה החולפת. בין הסמים מוזכרים הירואין, חשיש וקפטגון. נושא השימוש בסמים בקרב הטרוריסטים, "החשישיון", בימי הביניים כפי שתיאר אותו הנוסע מרקו פולו נתון למחלוקת בין אקדמאים, אולם אין מקום לספק באשר לשימוש בהם בקרב הטרוריסטים בהווה. דאעש מנצל את הסמים כנראה גם למכירה על מנת להגדיל את מקורות ההכנסה שלו. מסלול הסמים מחזק את תיאוריית הקונספירציה, משום שסם הקפטגון מקורו במפקדת חיזבאללה בבעלבכ.

 

חיזבאללה: הטרוריסטים של אסד

גם על החזית המערבית בסוריה השתלט ארגון טרור, הפעם מדובר בחיזבאללה השיעי. פריצת חיזבאללה ככוח משמעותי בשנה שעברה היא תוצאה של העריקות המסיביות שאירעו בשנה וחצי הראשונות למלחמת האזרחים הסורית. ההזדקקות לחיזבאללה קשורה לרקע הצבאי של המשטר הסורי. הגיוס ליחידות הנבחרות, כגון טנקים וחיל אוויר, נשמרו בשנות משטרו של אסד האב ובנו בשאר בעיקר לבני העדה העלווית הנאמנים. הסונים לעומת זאת גויסו לחילות היוקרתיים פחות, בעיקר הרגלים.

 

חיזבאללה ממלא את מקום הסונים שערקו מהצבא הסורי. ילדים בדיר א-זור (רויטרס) (רויטרס)
חיזבאללה ממלא את מקום הסונים שערקו מהצבא הסורי. ילדים בדיר א-זור(רויטרס)
 

כשפרצה מלחמת האזרחים היו הסונים הראשונים לערוק מן הצבא ולכן נותר צבא המשטר עם מחסור בחיילים רגליים שישתלטו על השטחים. לוואקום הזה נכנס חיזבאללה, שרוב לוחמיו רגליים, והוא משלים את החסר ומאפשר את כיבושם של השטחים שמשמידים חילות הארטילריה והאוויר הסוריים, כפי שארע באל-קוסייר. גם חיזבאללה, כמו יריבו דאעש, אינו אלא כלי בידי מעצמות והוא נשלט לחלוטין על-ידי משמרות המהפכה האיראניים. גם הוא מסמם את לוחמיו הצעירים בהתלהבות דתית ובסמים ממש. כמו דאעש, גם חיזבאללה נתמך על-ידי לוחמים מעיראק. על כך מעידות הלוויות באזור כרבלא, שבהן מצוין כי הלוחמים הגנו על קבר זינב בדמשק.

 

לא רלוונטיים אך בינתיים שולטים במצב

אין ספק כי עתה השטח בסוריה נשלט על-ידי חוליות טרור וכי המלחמה בין המשטר לצבא המורדים נדחק לשוליים. מידת התלות של משטר אסד בחיזבאללה בעלייה מתמדת ככל שנמשכים הקרבות.

 

למרות כוחם הרב של הטרוריסטים הם אינם אלא כלי משחק בידי כוחות חיצוניים. הם צדדים במאבק אך אינם צדדים בהסכם. בוועידת ז'נבה הקרובה יצטרכו שני הצדדים, המורדים והמשטר, להקריב משהו. המורדים כבר הכריזו כי רצונם לחסל את דאעש. מנגד, יצטרך המשטר

הסורי לוותר על סיוע חיזבאללה אם אכן יושג הסדר. בז'נבה ינסו המעצמות להשיג פתרון בסוריה המוציא את הטרוריסטים מן הזירה כשלב ביניים לפני ההכרעה על עתידה של סוריה. על מנת להפוך את ז'נבה להצלחה, יש להניח כי חיסול הטרור יהווה ציר שעליו יסכימו כל הצדדים בגיבוי רוסיה וארצות הברית. את השאלה לגבי המשך שלטון אסד והבחירות הכלליות בסוריה ידחו שרי החוץ קרי ולברוב לוועידת ז'נבה הבאה.

 

ד"ר ירון פרידמן, פרשן ynet לענייני העולם הערבי, הוא בוגר אוניברסיטת סורבון בפריז, מרצה על האיסלאם במחלקה ללימודים הומניסטיים בטכניון ובמכללת הגליל ומורה לערבית בטכניון ובחוג להיסטוריה של המזרח התיכון בחיפה. ספרו "העלווים - היסטוריה, דת וזהות" יצא לאור באנגלית בהוצאת בריל-ליידן בשנת 2010.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רויטרס
אנשי אל-קאעידה מתאמנים בסוריה
רויטרס
צילום: ירון פרידמן
הטרוריסטים הם אינם אלא כלי משחק בידי כוחות חיצוניים. ד"ר ירון פרידמן
צילום: ירון פרידמן
מומלצים