שתף קטע נבחר

חדשות הספרות: הספר האחרון של קניוק

ידיעות ספרים חוברת למיזם מו"לי אינטראקטיבי בעקבות סדרת ספרי נוער שכתב ג'יימס פרי, כתב העת "מעין" מתחיל לפרסם גם נובלות, וגם - ספרו האחרון של קניוק יחנוך את חוק הספרים

אז מה היה לנו השבוע

ידיעות ספרים חוברת למיזם המו"לי "משחקי הסוף". המיזם שואף להוציא את הספר מגבולות הכריכה אל עולם אינטראקטיבי, חוצה פלטפורמות, שישלב את הקוראים בחוויית קריאה שונה. הפרויקט ינוהל על ידי ענקיות המדיה גוגל, הוצאת "הארפר קולינס" האמריקנית וחברת הסרטים "פוקס".

 

בלב הפרויקט עומדת טרילוגיית ספרי הנוער "משחקי הסוף" שנכתבה על ידי ג'יימס פריי. הספר הראשון בסדרה יראה אור מסביב לעולם ב-7 באוקטובר 2014. הספר יפתח את הפרויקט, ועל בסיס רמזים וחידות מתוכו, יתנהל "חפש את המטמון" גלובלי באמצעות רשתות חברתיות, שיזמין את הקוראים להיכנס אל הספר בדרכים שונות ומגוונות. 

 

שינייד מוריסי היא הזוכה בפרס ת"ס אליוט לשירה. מוריסי, משוררת אירית בת 41, זכתה בפרס עבור ספר שיריה "Parallax". סכום הזכייה בפרס עומד על 15 אלף ליש"ט. פרס ת"ס אליוט לשירה הוא אחד הפרסים היוקרתיים ביותר המוענקים למשוררים ומשוררות, וזכו בו בער שיימוס הייני, קרול אן דאפי וטד יוז.

 

סופרים ישראלים ממשיכים להצליח בחו"ל. לאחר שהתבשרנו שספריהם של סייד קשוע וצרויה שלו זכו להיכלל ברשימת הספרים הטובים ביותר של 2013, שערך ה"אינדיפנדנט", גם ארי שביט זוכה לכבוד דומה: ספרו "My Promised land" הוא רב מכר בארצות הברית וחביב הביקורת, ואף נכנס לרשימת 100 הספרים החשובים של השנה מטעם ה"אקונומיסט", וכן - הוא אחד מעשרת הספרים הטובים ביותר של 2013 לפי ה"ניו יורק טיימס". גם שמי זרחין עושה חיל בחו"ל עם ספרו "עד שיום אחד", שזוכה לביקורות מצוינות ונכלל ברשימות הספרים המתורגמים הטובים ביותר מטעם מגזינים ספרותיים מרכזיים.

 

ספרו האחרון של יורם קניוק, "מלאכים" (ידיעות ספרים), שרואה אור לאחר מותו, יהיה החלוץ הראשון לראות אור במסגרת החוק להגנת הספרות והסופרים בישראל שייכנס לתוקף בחודש הקרוב. הספר יודפס בתחילת חודש פברואר, ויוטבע עליו המועד "פברואר 2014", כפי שנקבע בחוק. האם העובדה שמדובר בסופר מוכר שלחם למען חוק הספרים תביא את הקוראים לרכוש את הספר גם ללא מבצעים? בעוד מספר שבועות נדע.

 

השבוע ראה אור גיליון מספר תשע של כתב העת "מעין", יחד עם כתב העת "מערבון". והפעם יש בפרסום זה חידוש: לראשונה, מצורף ספר פרוזה לכתבי-העת, "הדוקומנטריסט", נובלה מאת ארי ליבסקר. החלטה זו חוברת לפרויקטים נוספים של עורכי כתבי העת, שמטרתם להציג אלטרנטיבות לפרסום יצירות החורגות מהזרם המרכזי.

 

קול קורא למשוררים עבור פרס ביכורי שירה, פורסם לאחרונה. הפרס, על שם פיצ'י יהורם בן מאיר, יעמוד על סך של עשרת אלפים שקלים. הקרן המממנת את הפרס מבקשת לעודד משוררים בתחילת דרכם ולפיכך, רשאים להגיש מועמדות משוררים שספר ביכוריהם ראה אור במהלך השנתיים האחרונות או שכתב ידם נמצא כעת בתהליך מוכח של הוצאה לאור. לפרטים נוספים: 054-4419418.

 

אירועים קרובים

לקראת ההכרזה של הזוכה בפרס ספיר לספרות של מפעל הפיס לשנת 2013, יתקיימו במהלך חודש ינואר מפגשים ספרותיים בהשתתפות המועמדים הסופיים לפרס -

אורה אחימאיר, נעה ידלין, דרור משעני, יהודית קציר וישי שריד, והזוכה בפרס הביכורים - מירב נקר-סדי. המפגשים יתקיימו בחמישה מוקדי תרבות ברחבי הארץ. בכל מפגש יוקראו קטעים מהספרים, זמר ילווה את המפגש עם קטעי מוזיקה ולבסוף הקהל יוכל לשאול את הסופר שאלות על הספר ועל הפרס. במפגשים ישתתפו שחקנים, אמנים וזמרים ובהם שי אביבי, שפרה קורנפלד, רונה קינן, ערן צור, דן תורן, מיקה קרני ואחרים. פרטים באתר של מפעל הפיס. הכניסה חופשית.

 

היום (ה') יתקיים מפגש ספרותי סביב ספריה של קלי לינק, שיעסוק במסתורין, פנטזיה ואימה. משתתפים: דבי אילון, אסף שור, ליאת אלקיים, עודד וולקשטיין, שמעון אדף, גילי בר-הלל סמו. באירוע תוקרן סדרת איורים לקטע מסיפור של לינק, שאיירה רחלי רוטנר. בשעה 20:30. בחנות הספרים "המגדלור", רחוב יהודה הלוי 51, תל אביב. הכניסה חופשית.

 

ביום ו', 24.1, יתקיים אירוע מיוחד לרגל תרגום הספר "אובלומוב" מאת איבן גונצ'רוב (הוצאת מחברות לספרות). משתתפים: דינה מרקון, מתרגמת הספר; דרור משעני, סיון בסקין, רועי חן, מאיה פלדמן, עורכת הספר. בתום השיחה יוקרן הספר "אובלומוב" של הבמאי ניקיטה מיכאלקוב. בשעה 13:30. סינמטק תל אביב, רחוב שפרינצק 2. כרטיסים באתר הסינמטק.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית מגל
יורם קניוק. מהדורה ראשונה בעידן חדש
צילום: עמית מגל
לאתר ההטבות
מומלצים