שתף קטע נבחר

שוטר, עשה לך רב

ללכת לאשרם זה כשר אבל לבקש ברכה מרב זה מסריח? נמאס מהצביעות

סבא שלי היה באבא. רציני. קראו לו הבאבא חאקי והוא היה אחיו הצעיר של הבאבא סאלי. כשהכריזו על הקמת מדינת ישראל, הוא היה מהיהודים הראשונים שעזבו את מרוקו ועלו לארץ הקודש. ממה שסיפרו לי, הוא קידש את המדינה ומוסדותיה, הציונות הייתה עבורו הגשמת חזון הנביאים ואימא שלי מספרת לי איך בתור ילדה ונערה, היא הייתה יושבת סביב לשולחן עם מכובדים כמו בן גוריון ולוי אשכול שהגיעו לרמלה, העיר שבה שימש כרב עיר, וטיכסו עמו עצה. היום קרוב לוודאי היו תוקפים אותם על כך שהעזו להגיע לבית הרב אבל אז איש לא הרים גבה. להיפך, ראו בזה קירוב לבבות.

 

עוד בערוץ הדעות של ynet:

פקטור של עבדות סיעודית / עידית לבוביץ'

אוי אוי אוי, העולם כועס / זיו תדהר

הרב פינטו עם ניצב מנשה ארביב  ()
הרב פינטו עם ניצב מנשה ארביב

ועם תת-ניצב אפרים ברכה  ()
ועם תת-ניצב אפרים ברכה
 

עם סבא שכזה, זה די ברור שגדלתי בבית שבו הבילויים שלנו היו קברי צדיקים, ובהילולות אימא שלי הייתה עוברת בין כל הרבנים המכובדים שהגיעו לעשות כבוד ומורה לי לנשק את ידם. אני לא חרדי, מסורתי בלבד, אבל עד היום כשאני פוגש רב גדול שאני מכיר ומעריך, אני תופס את ידו ומנשק אותה אינסטינקטיבית. אני לא רואה בזה פחיתות כבוד אלא זכות ואתם יכולים לצחוק עליי כמו שצחקתם על איציק מרדכי שנישק בזמנו את ידו של הרב עובדיה ז"ל. תאמינו לי, הוא לא המציא שום דבר, הוא פשוט עשה את מה שחינכו אותו. זו התקשורת החילונית והאשכנזית שמתקשה להבין את זה. אולי הבעיה היא לא אנחנו, אלא המצקצקים בלשונם שמסרבים לקבל כל דבר שקשור באמונת חכמים ובדת היהודית ומנסים להשיל מאיתנו מסורות של אלפי שנים לטובת "רוח הזמן"?

 

צודקת מירי רגב שאמרה שקשרים בין רבנים לאנשי משטרה וצבא הם לגיטימיים. כמו שהם לגיטימיים בין כל אדם יהודי לאיש תורה. ח"כ רגב לא המציאה את זה כדי לעורר פרובוקציה חדשה, אלא חכמינו שקבעו לנו כבר לפני אלפיים שנה במסכת "אבות": "עשה לך רב". נוח ללגלג על חברת הכנסת רגב, להאשים אותה בכך שהיא נותנת יד לשחיתות. האמת אחרת לגמרי, והיא שרגב - ואין פה גרם של גזענות - ממוצא מרוקאי. עדה שלפחות הבוגרים בה גדלו על אמונה בצדיקים ורבנים ועל כך שאסור לדבר בהם סרה. כמו רוב יהדות ספרד.

 

תגידו שהפחידו אותנו, שאנחנו נותנים להם כבוד שלא מגיע להם, שאנחנו בורים ועמי ארצות שלא התקדמו ברוח הזמן, אבל ממתי ללכת לבקש עצה של רב או ברכה ממנו זה דבר רע כל כך? אותי חינכו שזה הדבר הכי טבעי ויהודי שיש.

 

מותר לאנשי עסקים, לקציני משטרה, למפקדים בצבא, לרופאים ולכל יהודי באשר הוא ללכת לרבנים ולבקש ברכה או עצה טובה. העובדה שהם מבקרים בחצר כזו או אחרת לא מעידה כהוא זה על יושרם ועל שכלם הישר, כמו שהיא לא מעידה אחרת על כל "עמך ישראל" שפוקד גם הוא חצר כזו או אחרת. הדבר העצוב הוא שאם אותו קצין היה מתייעץ עם גורו באשרם היו אומרים עליו, קרוב לוודאי, שהוא מחובר לנפש ושהוא אדם רוחני. כשהוא הולך לרב הוא אוטומטית הופך לחשוד. למה זה ככה? תשאלו את עצמכם. לצערי, הפכנו לאנטישמים הכי גדולים של עצמנו.

 

רוב הרבנים הם יראי שמיים שבאמת מקדשים את שם השם ברבים ומתפללים למען עם ישראל. אבל היום אדם חרדי הוא אוטומטית גנב, רמאי ושקרן. על אחת כמה וכמה אם הוא מקבל אנשים לברכה או מעניק עצה. אני לא בקיא בפרשת הרב פינטו וחלילה לא אומר עליו מילה אחת רעה (כן, אני מפחד ואין לי בעיה שתצחקו עליי), אבל יש מסר אחד שאנחנו צריכים לזכור, והוא שאסור לנו להטיל דופי בציבור שלם בגלל פרשיה כזו או אחרת שבה נקשר שם של רב.

 

אסור שאנשים יפחדו ללכת לרבנים כי יחשדו ביושרם. אנחנו קודם כל יהודים ואנשי הדת שלנו הם רבנים. רק עצה שלי - שימו לב למי שאתם הולכים כי לא כל מי שחובש מגבעת או מתהדר בזקן עבות הוא רב ודי לחכימא ברמיזא.

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים