שתף קטע נבחר

תושבים בצפון ת"א: לא רוצים פה ילדי זרים

מכתב שהועבר לתושבי שכונה בנאות אפקה ב' קרא להתנגד להקמת גנים שישמשו גם עבור ילדי הזרים. חלק מהתושבים זעמו. "מזכיר זמנים חשוכים", כתבה אחת התושבות. מנסחי המכתב המקורי: "לא גזעניים"

מכתב שחולק בשכונת נאות אפקה ב' בצפון תל אביב ומיועד לתושבי גבעת הפרחים בשכונה חולל סערה בקרב חלק מהתושבים, לאחר שקרא להם להתנגד להקמת אשכול גנים ש"ישמשו גם עבור ילדים של עובדים זרים".

 

עוד בחדשות:

אם ובת קיפלו את המשטרה: האישום יוגש

יעלון בטקס לנח"ל החרדי: לא לגייס בכפייה

חצי שנה למונדיאל: מלחמת פאבלות בברזיל

 

המכתב קרא לתושבים להתנגד לתוכנית העירונית להקמת אשכול הגנים מסיבות רבות כמו בעיות חנייה, פגיעה בריאה הירוקה ותנועה. עוד נכתב שם כי ללא המהלך של פנייה לערכאות משפטיות להיאבק בעירייה, יקבלו התושבים אשכול גנים "שישמש בעיקר הורים שמחוץ לשכונה לרבות ילדים של עובדים זרים במקום גינה ירוקה".  

המכתב המקורי שנשלח לתושבי השכונה ()
המכתב המקורי שנשלח לתושבי השכונה

תושבת השכונה, יעלה בוקר-קרייתי, לא אהבה את המנשר הזה וניסחה מכתב תשובה משלה שפנה לתושבים. "לאחרונה חולקו לכם מכתבים הקוראים להתנגד להקמת אשכול הגנים בגבעה. אנו רוצים להאמין שאנו חיים בשכונה שתקבל לתוכה גם ילדים מחוץ לשכונה וגם ילדים מצבעים וגוונים שונים", כתבה בוקר-קרייתי.

 

"אנו רוצים לגדל את ילדינו בשכונה שאינה רואה בעצמה איזו עילית מיוחסת שלא מוכנה לקבל לתוכה אחרים. אנו דוחים בשאט נפש את הניסיון לגייס השתתפות להתנגדות מטעמים גזעניים, שניסוחם בריש גלי וללא בושה מזכירים מקומות וזמנים חשוכים". לסיום כתבה בוקר-קרייתי כי רבים מהתושבים בשכונה מעוניינים ורוצים בהקמת אשכול הגנים משום שהצורך בגנים נוספים הולך וגדל.

 

תושבת השכונה, שעבדה עם עובדים זרים, סיפרה ל-ynet כי אין לה ילדים קטנים והיא לא זקוקה לגנים, אך ההערה לא הייתה במקום. "זה נשמע לי מסר לא נעים ואנטי-חברתי".

 

מנסחי המכתב המקורי דוחים את הטענות לגזענות ואומרים שאלו האשמות שיצאו מפרופורציה. "אין פה עניין של גזענות אלא סדרי עדיפויות", אמר יעקב דורי, החתום על המכתב המקורי. "מדובר פה בשכונה של אנשים מבוגרים והדבר האחרון שצריכים פה הוא גן. המילים שנכתבו לא היו במקומן, אך אין קשר לגזענות. לו הייתי כותב את המכתב מחדש, הייתי מנסח זאת אחרת כי לא זו הייתה הכוונה", אמר.  

בצפון תל אביב יקבלו את הזרים? ארכיון (צילום: אמיר לוי) (צילום: אמיר לוי)
בצפון תל אביב יקבלו את הזרים? ארכיון(צילום: אמיר לוי)

קובי ישראלי, תושב נוסף החתום על המכתב, שב על עמדתו של דורי: "הנושא הזה של האשמות גזעניות רחוק כמזרח ממערב מהאמת. המסמך מתמצת סיפור על התנהגות כוחנית עירונית, שמטרתה לבנות גנים בכל רחבי העיר במסגרת יישומי ועדת טרכטנברג. אנחנו טוענים שהשטח בשכונה מצומצם ושיש מספיק גני ילדים בקרבת מקום והייתי שמח שהעירייה תתייחס לטענות אלו", אמר ישראלי. לדבריו "אין צורך להכתים אותנו בשנאת זרים. אין לי כל התנגדות שילמדו ילדי זרים כאן, אבל שהעירייה תוכיח שיש ילדים שצריכים את הגנים גם בקרב בעלי הדירות בשכונה".

 

תושב נוסף החתום על המכתב, אברהם שביט, הוסיף: "לא דיברנו רק על עובדים זרים. יש מספיק גני ילדים באזור ובאופן עקרוני אין לנו התנגדות לילדים זרים אלא לכל תושבים מבחוץ. אין פה עניין של צבע עור וחבל שנטפלים לזה. אני אישית מתנדב בסיוע לסטודנטים ערבים, אז להגיד שאני גזען?"

 

עיריית תל אביב: מחויבים להקים גנים

חבר מועצת העיר תל אביב, מיקי גיצין (מרצ), זעם על המכתב שנשלח לתושבי השכונה. "המכתב מבטא רוח גזענית ומכוערת, שלצערנו מתרחבת בחברה הישראלית", תקף גיצין. "לדעתי הכרחי שילדי מהגרי העבודה ומבקשי המקלט ילמדו וישתלבו במערכות החינוך הפורמליות והבלתי פורמליות בכל הארץ, ולא רק בדרום תל אביב. הטיפול במבקשי המקלט הוא אתגר של החברה הישראלית כולה ולא ייתכן שייפול רק על תושבי דרום תל אביב. הייתי מצפה שתושבי צפון תל אביב יכירו בצו השעה של החברה הישראלית ויתרמו לטובת העניין. עצוב לי לראות שחלקם בחרו בדרך אחרת".

 

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: "אשכול הגנים הוקם על שטח המיועד למבני ציבור. לאור העובדה המבורכת כי בשנים האחרונות חלה עלייה חדה במספר הילדים בעיר, ולאור ההנחיות האחרונות של ועדת טרכטנברג להקמת גני ילדים לגילאי 3, העירייה מחויבת להקים גנים חדשים גם באזור המדובר".

 

עוד נמסר כי "באשר לסוגיית החנייה, נציגי העירייה נפגשו עם התושבים והסבירו להם כי במקום יוצב תמרור על פני חמישה מקומות חנייה להעלאה ולהורדה של ילדים בשעות קבועות, ולא צפויים עומסי חנייה במקום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיר לוי
ארכיון
צילום: אמיר לוי
מיקי גיצין
מומלצים