שתף קטע נבחר

איראן נגד ארה"ב: לא התחייבנו לפרק דבר

שר החוץ האיראני האשים את הממשל האמריקני בתיאור מוגזם של הישג המעצמות בהסכם הביניים. "הסכמנו רק לא להעשיר יותר מ-5 אחוזים", טען

שר החוץ האיראני במתקפה חריפה על הממשל האמריקני: בראיון לרשת CNN האשים הלילה (יום ה') מוחמד ג'וואד זריף את הבית הלבן בתיאור מוגזם לגבי הישג מעצמות המערב בשלב הראשון של יישום הסכם הביניים שנחתם בז'נבה בחודש נובמבר האחרון.

 

עוד חדשות בעולם:

כשארה"ב תהיה מוכנה: קלינטון תרוץ לנשיאות

מבט מהמם מהקוקפיט: 5 דקות במטוס קרב

 

לדבריו, הבית הלבן מציג תמונה שלפיה איראן תפרק את תוכנית הגרעין שלה, אך לטענתו בשום מקום בהסכם לא כתוב שאיראן מחויבת לפרק ציוד גרעיני והיא תוכל בכל רגע לחזור לתפקוד מלא. "מה שאיראן הסכימה לגביו היה לא להעשיר אורניום יותר מחמישה אחוזים. לא הסכמנו לפרק שום דבר", אמר זריף בראיון.

 

הוא המשיך ותקף את הממשל האמריקני באומרו כי "הבית הלבן מגזים בתיאור הוויתורים ומגזים בתיאור המחויבות של איראן. אותי זה לא מעניין. מה שאני אומר זה שלמה שלא נאמר כולנו בדיוק על מה הסכמנו. למה צריך להציג ניסוחים שונים".

 

פקחי סבא"א מנתקים צנטריפוגות במתקן בנתנז, השבוע (צילום: AP) (צילום: AP)
פקחי סבא"א מנתקים צנטריפוגות במתקן בנתנז, השבוע(צילום: AP)

שר החוץ האיראני האשים את הבית הלבן בשימוש בטקסטים חוזרים ונשנים של פירוק תוכנית הגרעין האיראנית ופנה לכתב הפנטגון של כלי התקשורת האמריקני. "תקרא את כל הטקסט. אם תמצא פעם אחת מילה שקרובה למילה 'לפרק' או שניתן לפרש אותה כפירוק, אז אחזור בי מהדברים שלי".

 

זריף הוסיף בראיון שניתן לחזור מהשלב הראשון של ההסכם ושני הצדדים יכולים לחזור בהם. האמריקנים הבהירו כי ההקלות בסנקציות לאיראן ניתנות לביטול במקרה של הפרה.

 

במסמך שפרסמו האמריקנים לאחר שהוכרז על הסכם הביניים נאמר כי טהרן מחויבת לעצור ייצור אורניום מועשר לקרוב ל-20 אחוזים ולנטרל את התצורה של הצנטריפוגות שאיראן משתמשת בהן.

 

ההאשמות שזריף הטיח באמריקנים ככל הנראה פונות לדבריו של נשיא ארצות הברית ברק אובמה שאמר לפני כשבוע וחצי כי במסגרת הסכם הביניים, "איראן תתחיל בפעם הראשונה לחסל את מאגר האורניום המועשר לרמה גבוהה ביותר ותפרק חלק מתשתית ההעשרה".

 

אובמה אמר את הדברים בשל רצונו לשכנע את הקונגרס להימנע מהטלת סנקציות חדשות על איראן שעלולות למוטט את ההסכם ההיסטורי שהושג.

 

אתמול אמרו גורמים בקונגרס האמריקני כי ארה"ב מצפה שהמו"מ עם איראן על הסכם הקבע יחל עד אמצע החודש הבא. לדברי עוזרים בקונגרס, שתודרכו על ידי מחלקת המדינה ומשרד האוצר, ארה"ב ובעלות בריתה שוקלות כרגע את הצעדים העתידיים בשיחות הגרעין ומתכננות לשוחח עם איראן בפברואר.

 

השבוע החל יישומו של הסכם הביניים כשפקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) החלו בניתוק חלק מהצנטריפוגות להעשרת אורניום במתקן הגרעין בנתנז. הפקחים אישרו כי גם פעילות האורניום במתקן בפורדו הושהתה.

 

במקביל, המערב החל לקיים את חלקו בהסכם. ארה"ב והאיחוד האירופי הסירו חלק מהסנקציות הכלכליות שהוטלו על הרפובליקה האיסלאמית, בין היתר בתחום ייצוא הנפט וסחר במתכות יקרות.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: MCT
שר החוץ האיראני זריף
צילום: MCT
מומלצים