שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן,  אודי גל, שירותי כבאות והצלה

אבי האחיות שהורעלו: 'אלוקים רצה אותן לידו'

יעל ואביגיל גרוס שמתו משאיפת חומר הדברה הובאו למנוחות בירושלים. אביהן שמעון ביקש מהציבור להתפלל לשלום בניו שמאושפזים במצב קשה ואמר בהלוויית בנותיו כשהוא ממרר בבכי: "תבקשו על אחיכם חסדי שמיים, שלא יהיו עוד ניסיונות"

"אנחנו לא מבינים חשבונות שמים, אנחנו מאמינים שהכול לטובה". רגע לפני שליווה למנוחת עולמים את בנותיו יעל ואביגיל שהורעלו למוות, ביקש אביהן שמעון גרוס מהציבור להתפלל לשלום שני בניו שמאושפזים במצב קשה. "אנחנו מבקשים להתפלל לרפואת הבנים חיים מיכאל שלמה בן מיכל ורפאל יצחק אייזיק בן מיכל", אמר האב ל-ynet. מאות ליוו את שתי האחיות בדרכן האחרונה בהלוויה שנערכה בהר המנוחות בבירה. אביהן ספד: "בלילה שלפני הן עוד רקדו".

 

האב אמר עוד בדברי ההספד: "כשבעל הפיקדון מבקש אותו טרם הזמן אולי לא היינו ראויים לשמור על המתנות האלה בהן זכינו. עוד שבועיים לאביגיל יש יום הולדת 4, ילדה זכה וטהורה. יעל רק עכשיו החלה לדבר ולומר 'אבא' ו'אימא'. איזו מתוקה, הייתה נשמה טהורה. איזה חברות טובות הן היו, אי אפשר להאמין".

 

הקברים של הבנות הקטנות (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
הקברים של הבנות הקטנות(צילום: אוהד צויגנברג)

 

האב הוסיף בהלוויה כשהוא ממרר בבכי: "השם נתן והשם לקח. זה מה שנשאר מהבן אדם. אני מבקש מאביגיל ויעל: תבקשו על האחים חסדי שמיים, רפואת נפש וגוף. שלא יהיו עוד ניסיונות".

 

האב שמעון ורעייתו מיכל, שנפגעו מההדברה בביתם באורח קל, שוחררו מוקדם יותר מבית החולים שערי צדק בירושלים לצורך השתתפותם בהלוויה. "אנחנו מודים לכל הצוות הרפואי בשערי צדק ובשניידר שעושים מעל ומעבר, על כל העזרה. צריך רחמי שמיים, צריכים להיות אופטימיים ולקוות לטוב".

 

האב אמר עוד בנוגע לבנותיו: "יעל ואביגיל היו נשמות טהורות, מתוקות, חמודות, אלוקים רצה אותן לידו". האב אמר עוד: "אנחנו לא עוסקים בהאשמות, ניתן לרשויות לבדוק את הנושא. כרגע אנחנו עוסקים בהצלת חייהם של הבנים".

 

אסון ההדברה - דיווחים נוספים:

המדביר לאם: "אם תריחו ריח תברחו מהבית"

אביגיל ויעל מתו מהרעל: "המשפחה בהלם"

 

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

האחים של אביגיל ויעל עדיין מאושפזים במצב קשה בבית החולים שניידר. "יש שיפור בפעולות הכליות והכבד, עדיין אין שינוי במצב הנוירולוגי והלב", אמרה ד"ר עינת בירק, מנהלת מכון הלב בשניידר המטפלת במיכאל ויצחק. לדבריה, שני הילדים מקבלים טיפול טיפול תומך כי אין נוגדן לרעל: "עדיין לא ברור מתי יחול שיפור במצבן, לפי הידוע זה ייקח לפחות 10-14 ימים".

 

מוקדם יותר האריך בית משפט השלום בירושלים ביממה את מעצרו של המדביר החשוד שגרם ברשלנות למותן של יעל ואביגיל. החל ממחר הוא ישהה במעצר בית למשך שלושה ימים.

 

נציג המשטרה, רס"ל פנחס סרי לוי, טען בדיון כי "המדביר השתמש בחומר מסוכן ולטענתו היה אמור לחזור ביום שישי בבוקר ולאוורר את אותו חדר שבו שם את החומר ואטם אותו מחשש שמא ידלוף הגז. אותו חומר ברגע שדולף ומגיע לבני אדם זה מסוכן מאוד. המדביר אמר לבעלת הבית כי החומר אכן מסוכן ואם יריחו ריח או משהו שיברחו מהבית".

 

בדיון התברר כי למדביר, שזהותו נאסרה לפרסום, אין הרשעות קודמות. פרקליטו וחברו של המדביר, עו"ד משה שיפמן, אמר בדיון כי "צריך קשר ישיר בין עילת המעצר לבין המעצר. חוץ מההרגשה הנוראה של מה שקרה, אין משהו שידיח אותו. אין צורך להשאירו במעצר". בסופו של דבר קבע שופט בית משפט השלום יצחק שמעוני כי את מעצר הבית יעשה המדביר בביתו של עו"ד שיפמן. השופט ציין בהחלטתו: "זה אירוע טרגי ועצוב. כואב הלב לראות את המחזות של הפעוטות".

 

פרקליטו של המדביר ציין מוקדם יותר כי "מדובר באדם מאוד נורמטיבי וותיק שמדביר הרבה מאוד שנים באזור ירושלים, הוא איש אחראי מאוד. מיד אחרי שזה קרה ועוד לפני שהמשטרה הגיעה אליו הוא כבר נסע לבית החולים כדי לסייע במסירת פרטים על החומר שבו הוא השתמש. זה חומר שהוא השתמש בו במשך הרבה זמן. מדובר בטבליות ולא ברור לי שיש מגבלה על הכמויות של החומר".

 

עו"ד שיפמן הוסיף כי "מאוד קשה למרשי בלי קשר ללמה זה קרה. התוצאות כרגע קשות, אני יודע שהוא שיתף פעולה בחקירה בצורה מאוד ברורה וללא שום התחמקויות. אני לא שמעתי ממנו על מקרים שבהם החומר גרם נזק בעבר. אם אין צורך להשאיר אותו לצורכי חקירה ואין חשש למסוכנות שלו, אין סיבה להחזיקו במעצר. זה ברור שהוא לא יסתובב וימשיך להדביר ואף אחד לא ייתן לו להדביר".

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

ארבעת הילדים סבלו מבחילות, שלשולים והקאות ועם הגעתם למרפאה השכונתית "טרם", נאמר להוריהם לקחת אקמול ולרכוש בבוקר תרופה נגד בחילות. במרפאה טענו כי בשום שלב המשפחה לא הזכירה את נושא הריסוס.

 

בבית החולים שניידר ממשיכים כאמור הרופאים להילחם על חיי האחים מיכאל ויצחק, שחוברו למכונת "אקמו" המחליפה את פעילות הלב והריאה. קרובת משפחה סיפרה הלילה כי חל שיפור במצבו של יצחק, אך עדיין נשקפת סכנה לחייו. הרופאים מעניקים לשני האחים טיפול תומך בתקווה שהשפעת הרעל תעבור לפני שגופם הקטן יקרוס. השניים מאושפזים

ביחידה לטיפול נמרץ חזה ולב. מחוץ ליחידה נמצאים קרובי משפחתם שמקווים לבשורות טובות.

 

ד"ר עובדי דגן, מנהל היחידה לטיפול נמרץ-לב בבית החולים שניידר, אמר בצהריים כי "הילדים במצב יציב. נתמכים על ידי המכונות. הטיפול העיקרי הוא תמיכה בפעולת הלב שצריך להימשך.לאורך זמן. ישנם סיכויי הישרדות אבל הם.תלויים ביכולת הלב להתאושש. המכונה מחזיקה אותם.בחיים ונשקפת סכנה לחייהם, לא ברור אם זה יחזיק מעמד לטווח ארוך. המכונה מספקת דם לרקמות. הרעלים מתפרקים לאט, בין 10 ימים לשבועיים".

 

האסון אירע ביום שני לאחר שבוצע ריסוס בבית משפחת גרוס. בחקירה עלה כי המדביר השאיר בדירה חומר רעיל ומסוכן ביותר בשם פוספין. החדר שבו הושאר החומר נאטם בסרט הדבקה, וכך גם מצאו אותו השוטרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות המשפחה
יעל ואביגיל גרוס
באדיבות המשפחה
מומלצים