שתף קטע נבחר

נתניהו מול רוחאני: "ממשיך לרמות את העולם"

רה"מ נשא נאום כלכלי בדאבוס, אבל התייחס גם לכוכב הוועידה הכלכלית: "משטר האייתוללות מתחבא מאחורי החיוך של רוחאני". על המו"מ אמר: "צריך שלושה לטנגו, מקווה שאבו מאזן מוכן לשלום"

ראש הממשלה בנימין נתניהו נשא בצהריים (יום ה') נאום כלכלי בוועידה הכלכלית בדאבוס, אך נשאל על הנושאים המדיניים וניצל את ההזדמנות כדי לתקוף את נשיא איראן חסן רוחאני שמשתתף גם כן בוועידה ומושך תשומת לב רבה. "רוחאני ממשיך עם ההצגה האיראנית ומרמה את העולם", אמר ראש הממשלה הישראלי שהתייחס גם למו"מ עם הפלסטינים. "הזמן, הזמן הקרוב ביותר, יגיד אם אנחנו מוכנים לשלום, ואני מקווה שהנשיא אבו מאזן מוכן גם", אמר נתניהו, והתייחס גם למעורבות של ארצות הברית כשאמר: "צריכים שלושה לטנגו". ynet העביר את דבריו של נתניהו בשידור חי.

 

עוד בחדשות ynet:

 

נתניהו, שנשאל על איראן, אמר כי "בזמן שרוחאני מגנה הרג של חפים משפע, עשרות חפים מפשע הוצאו לאחרונה להורג באיראן. בזמן שרוחאני מדבר על גישה חיובית לטכנולוגיה, הוא מונע מאיראנים לגלוש חופשי באינטרנט. בזמן שרוחאני מדבר על שלום עם המדינות במזרח התיכון, הוא מסרב - גם היום - להכיר בקיומה של מדינת ישראל ומשטרו קורא מדי יום להשמדת מדינת ישראל.

 

"בזמן שרוחאני טוען שאיראן לא מעוניינת בפרויקט הגרעין למטרות צבאיות, איראן ממשיכה לחזק את הצנטריפוגות שלה ואת מתקני המים הכבדים, ולחמש את עצמה בטילים בין-יבשתיים שמטרתם היחידה היא נשק גרעיני".

 

  

ראש הממשלה נתניהו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ראש הממשלה נתניהו(צילום: AFP)
 

פרס ונתניהו (צילום: קובי גדעון, לע"מ) (צילום: קובי גדעון, לע
פרס ונתניהו(צילום: קובי גדעון, לע"מ)

ראש הממשלה הוסיף כי "רוחאני הודה שלפני עשור הוא הונה את המערב כדי לקדם את תוכנית הגרעין האיראנית. הוא עושה זאת גם היום. המטרה של משטר האייתוללות האיראני, שמסתתר מאחורי חיוכו של רוחאני, היא להקל את הסנקציות מבלי לוותר על תוכניתם לפתח נשק גרעיני. לכן, הקהילה הבינלאומית חייבת להימנע מלטעות וללכת שולל אחרי ההטעיה הזאת ועליה למנוע מאיראן מלהגיע ליכולות של ייצור נשק גרעיני".

 

כשנשאל על תהליך השלום, אמר נתניהו כי יש שני יסודות לשלום: ההכרה בשתי המדינות - ליהודים ולפלסטינים - וסידורי ביטחון. "זה חשוב לנו ואני חושב שזה חשוב גם לפלסטינים", אמר נתניהו. "מה שאנחנו רוצים זה לוודא שיש לנו שלום אמת. אנחנו לא רוצים מדינה אחת שהיא מדינה דו-לאומית, אני לא רוצה בזה, אז אנחנו רוצים שתי מדינות. הדבר הנוסף שאנחנו רוצים לוודא הוא שהמדינה הנוספת הזו לא תהפוך לעוד שלוחה של איראן".

 

במהלך נאומו הכלכלי אמר נתניהו כי מדינת ישראל "מנוהלת היטב". ראש הממשלה הדגיש בדבריו את החדשנות שבישראל ותעשיית ההיי טק. "ישראל אינה מה שלא בסדר במזרח התיכון. ישראל היא מה שבסדר במזרח התיכון", אמר נתניהו. "העתיד שייך למי שמחדש וישראל היא חדשנית גדולה והיא פתוחה לעסקים, לעסקים שלכם".  

 

קודם לכן כינס נשיא המדינה שמעון פרס מסיבת עיתונאים מיוחדת בדאבוס ובה התייחס לנאומו של נשא איראן חסן רוחאני. "נאומו של נשיא איראן חסן רוחאני הוא מילים יפות ללא אחיזה במציאות", אמר פרס. "הוא ייבחן על פי התוצאות ולא במילים". 

 

נשיא איראן נואם בוועידת דאבוס     (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נשיא איראן נואם בוועידת דאבוס (צילום: AFP)

בנאומו קרא נשיא איראן רוחאני לנורמליזציה בין מדינתו למערב. "אני מצהיר חד משמעית כי לנשק גרעיני אין מקום באסטרטגיית הביטחון שלנו. אין לנו תוכניות במישור הזה, קבלו אותנו בחזרה", אמר רוחאני. הנשיא נשאל לגבי הסכם שלום עם ישראל ואמר כי איראן תחתור לשלום רק עם מדינות שהכירה בהן. "השקפת עולמי היא כזו הנשענת על מתינות שקולה - המבוססת על האיסלאם. זו הסיבה לכך שנכנסתי לפוליטיקה האיראנית. זה היה סוד ההצלחה של איראן לאורך ההיסטוריה", הסביר.

 

פרס אמר בתגובה לכך: "יש דברים שהוא שכח לספר ולא אמר. רוחאני לא יכול ביד אחת לומר כי איראן רוצה בגרעין למטרות אזרחיות בלבד, וביד השנייה להמשיך את העשרת הנשק הגרעיני לשימוש ארוך טווח", אמר פרס. "הוא לא אמר אף מילה על תמיכה בשלום עם כל מדינות האזור במזרח התיכון, להיפך, הוא הוציא בחיוך את מדינת ישראל מתוך הרשימה. הוא לא אמר שאיראן תפסיק להיות מרכז טרור או תפסיק לפתח טילים ארוכי טווח עם ראש נפץ גרעיני".

 

בנוגע לתהליך השלום בין ישראל לפלסטינים אמר פרס כי "ישראל נמצאת בעיצומו של משא ומתן לקידום תהליך השלום. ג'ון קרי עושה עבודה מצוינת בעבודה דינמית ומסורה. ישראל מושיטה גם היום יד לשלום לכל שכנותיה גם אם המחיר גבוה, ובכלל זה גם עם איראן. העם האיראני אינו אויבנו, המנהיגות שם היא שמפיצה את האיבה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
ראש הממשלה נתניהו בדאבוס
צילום: AFP
צילום: גדי סיארה
פרס. דברים שלא נאמרו
צילום: גדי סיארה
מומלצים