שתף קטע נבחר

תקציב הישיבות: עימות בין האוצר לבית היהודי

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ סלומיאנסקי מהבית היהודי, אמר כי בוטל הקיצוץ המתוכנן בתקציב הישיבות. לשכת שר האוצר: זו זריית חול בעיני הציבור, התקציב קוצץ במאות מיליונים

עימות בין הבית היהודי למשרד האוצר על תקציב הישיבות: יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומיאנסקי מהבית היהודי, אמר כי בוטל הקיצוץ המתוכנן מתקציב התמיכה הממשלתית בישיבות לשנה זו לעומת התקציב בשנה שעברה. "נמשיך לדאוג לעולם התורה בכללותו, על מנת לשמור על אופייה היהודי של מדינת ישראל ולקיים את ערכי הבית היהודי", אמר ח"כ סלומיאנסקי.

 

עוד בחדשות

 

הסכום המקוצץ - כ-130 מיליון שקלים - יוחזר לתקציב בימים הקרובים. ביטול הקיצוץ יתבטא בכך שהתמיכה בתלמיד ישיבה השנה תישאר ללא שינוי ותהיה זהה לזו שהוקצבה ב-2013. התמיכה כוללת את כל מגזר הישיבות הציוניות והחרדיות.

 

יו"ר ועדת הכספים, שהודיע על ביטל הקיצוץ, אמר כי הוסכם על כך אמש עם האוצר בתום מרתון שיחות ממושך שקיים צוות בראשותו אשר הוביל את מאבק סיעתו לביטול הקיצוץ. הצוות כלל את שר הכלכלה, יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט וחברת ועדת הכספים, גם היא מהבית היהודי, ח"כ איילת שקד.

 

תקציב התמיכה בתלמידי הישיבות התקרב למיליארד שקל ב-2012 לפני הבחירות האחרונות, אבל ירד בקיצוץ חד בתקציב הדו-שנתי הנוכחי. ב-2013 הוא ירד ל-650 מיליון שקל אבל קיבל תוספת של כ-130 מיליון שקל והסתכם בכ-780 מיליון שקל. ב-2014 קוצץ הבסיס ל-450 מיליון אבל אמור לעלות ל-580 מיליון שקל עם אותה תוספת של כ-130 מיליון שקל שניתנה לו ב-2013.

 

אמנם גם אחרי צמצום הקיצוץ שהשיג הבית היהודי התקציב השנה ירד בכ-200 מיליון שקל לעומת התקציב הסופי בשנה שעברה. אבל את הירידה הזאת מסבירים בסיעה בהפחתה הצפויה במספר תלמידי הישיבות. סלומיאנסקי ציין כי ההישג מתבטא בכך שהתמיכה הממשלתית בכל תלמיד השנה לא תפחת מזו שניתנה בסוף 2013.

 

"אני מברך את נציגי האוצר על ההבנה וההקשבה, ומודה לחברי השר נפתלי בנט וח"כ איילת שקד על המאמץ הרב שהשקיעו בקידום המאבק", סיכם יו"ר ועדת הכספים.

 

מלשכת שר האוצר נמסר בתגובה: "בניגוד להודעה ועדת כספים אשר זורה חול בעיני הציבור, תקציב הישיבות הכולל קוצץ בשנת 2014 במאות מיליוני שקלים בהשוואה לתקציב 2012. בשנת 2012 תקציב הישיבות עמד בפועל על מעל מיליארד שקלים, בעוד שבשנת 2014 הוא צפוי לעמוד על כמחצית, קיצוץ בפועל של כ-50 אחוזים.

 

"בפועל, הופחת ערך הנקודה המשמש הבסיס לחישוב התמיכה מ-477 שקל ל-240 שקל לחודש. כך - תלמיד ישיבה רגילה מקבל תמיכה חודשית של כ-240 שקל לחודש לעומת 477 ואברך נשוי כ-432 -858 ש״ח לחודש, בשנת 2012. לצד זאת, הוחלט לתקן את מבחני התמיכה בישיבות המגייסות, כך שסכום שמקבל תלמיד שמתגייס זהה לסכום שקיבל ב-2012. תיקון זה בנוגע לישיבות המגייסות נועד לבטא את מדיניות הממשלה לעודד גיוס לצה"ל בקרב תלמידי ישיבות. הקיצוץ בפועל בישיבות שאינן מגייסות נותר על כ-50 אחוזים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
יו"ר ועדת הכספים ניסן סלומיאנסקי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים