שתף קטע נבחר

בכיר אש"ף חושף: תוכנית קרי ודרישות ישראל

זכות ישראלית לבצע מרדף חם במדינה הפלסטינית והעברת פרבר ירושלמי סמלי לפלסטינים - מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף חושף את עומק המחלוקת

מעטים האנשים בהנהגה הפלסטינית שנמצאים ברזי המשא ומתן המתנהל מול ישראל. מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, יאסר עבד רבו, הוא אחד מהם. בראיון נדיר בפתיחותו חושף עבד רבו פרטים רבים על תוכנית קרי למשא ומתן ובתוך כך מבהיר מדוע הפלסטינים מנמיכים ציפיות מהצלחת המשא ומתן הנוכחי מול ישראל.

 

עוד בחדשות

 

מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, יאסר עבד רבו, חשף את פרטי תוכניתו המדינית של מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי. בראיון למגזין הפלסטיני "א-טריק". לדבריו, התוכנית כוללת סידורי ביטחון שיתפרשו על פני שנים ארוכות. לסידורי ביטחון הללו יצורפו אבני בוחן שיהיו תלויים בשיפור התפקוד הביטחוני הפלסטיני. ישראל תהיה זו שתשפוט ותחליט אם התפקוד הביטחוני הפלסטיני מגיע לרמה הנדרשת או לא.

 

למרות זאת, ארצות הברית תהיה שותפה ונוכחת בהערכת תפקודם של מנגנוני הביטחון כדי שישראל תיסוג ותפנה חלק מהאזורים בגדה המערבית ובתוכם גם בקעת הירדן. בנוסף, יהיו לישראל סידורי ביטחון בפסגות ההרים ובשמיים. לישראל גם תהיה את הזכות לבצע מרדף חם בתוך המדינה הפלסטינית במידה שישראל תחוש בסכנה.

 

נתניהו וקרי בירושלים (צילום: EPA) (צילום: EPA)
נתניהו וקרי בירושלים(צילום: EPA)

אבו מאזן וקרי (צילום: AP) (צילום: AP)
אבו מאזן וקרי(צילום: AP)

עבד רבו מסביר כי למעשה כל מרכיבי הריבונות הפלסטינית פורקו עד כדי מחיקתם וכל מרכיבי האחדות הגיאוגרפית של גבולות 1967 נקרעו לגזרים. הוא הבהיר כי הרעיונות הללו לא היו מקובלים כלל על ההנהגה הפלסטינית. עבד רבו טוען כי על פי התפישה הישראלית ההתנחלויות הגדולות שאינן נמצאות בגושי ההתנחלויות צריכות להיחשב גם הן כחלק מגושי ההתנחלויות. הוא סיפר כי הפלסטינים שמעו שישראל מעוניינת לחכור את מה שנותר מההתנחלויות שנמצאות מחוץ לגושים לזמן ארוך או השארת ההתנחלויות הללו בתחומי המדינה הפלסטינית יחד עם שמירת האזרחות הישראלית של התושבים שלהן.

 

הוא ציין כי על פי הגישה הישראלית, ירושלים תישאר תחת שליטה ישראלית וכי היא נמתחת לפי הישראלים מפאתי רמאללה ועד לפתחה של בית לחם ופאתי הבקעה. הוא ציין כי ישנו דיבור מעורפל וכללי על שאיפות הפלסטינים לכך שתהיה להם בירה בירושלים.

 

לדבריו, בתרחיש הטוב ביותר יוצע לפלסטינים פרבר בירושלים כמו כפר עקב או אבו דיס ושטח זה יכונה ירושלים - הבירה הפלסטינית. הוא ציין כי בסוגיית הפלסטינים מדובר על שיבה מוגבלת שלהם לתחומי ישראל.

 

עבד רבו אמר עוד כי על פי הידוע לפלסטינים, בנימין נתניהו דחה גם הוא את התוכנית של קרי. לדבריו, נתניהו אינו מעוניין בשום קשר של הפלסטינים בירושלים, לא בשיבת אפילו פליט פלסטיני אחד, והוא לא מעוניין בקיומו של גורם שלישי, אמריקני או לא אמריקני, בסידורי הביטחון בבקעה. גם אם הנוכחות של הצד השלישי תהיה תחת שליטה ישראלית מלאה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים