שתף קטע נבחר

חדשות מתוקות: שוקולד יעיל במניעת סוכרת

חוקרים מצאו כי רכיבים תזונתיים הנמצאים בשוקולד, בתה ובענבים מפחיתים את התנגודת לאינסולין, מסייעים לשמור על רמות סוכר תקינות בדם ומפחיתים דלקתיות - ובכך הם עשויים למנוע תחלואה בסוכרת

האם בעתיד תיבלם מגפת הסוכרת הפוקדת את העולם המערבי? כך סבורים לפחות מומחים בבריטניה, שגילו כי תזונה עשירה בשוקולד, תה וענבים עשויה למנוע את המחלה שממנה סובלים מיליונים ברחבי העולם.

 

מחקרי מעבדה קודמים כבר רמזו על כך שסוגי מזונות שונים משפיעים על רמות הסוכר שלנו ומשחקים תפקיד בעיכוב סוכרת סוג 2. עם זאת, לא היה ידוע כיצד צריכה תדירה של מרכיבים מסוימים המצויין במזון, ובהם פלבנואידים ואנטוציאנינים, עשויים להשפיע על רמות הסוכר בדם, על רמות הזיהום ועל התנגודת לאינסולין.

 

 

עוד על סוכרת:

 

בקרה טובה יותר על רמות הסוכר

במחקר החדש שפורסם בכתב העת Nutrition, נבדקו 2,000 נשים בריאות אשר מילאו שאלונים באשר להרגלי התזונה שלהן. בהמשך נערכו לנשים בדיקות של רמת הסוכר ושל תפקוד ההורמון אינסולין, האחראי על החדרת הסוכר לתאי הגוף.

 

החוקרים מצאו שצריכת רמות גבוהות של פלבונים ואנטוציאנינים הביאו לתנגודת נמוכה יותר לאינסולין, לבקרה טובה יותר על רמות הסוכר בדם ולרמות נמוכות יותר של מרכיבי דלקת הקשורים לסוכרת, להשמנה, למחלות לב ולסרטן.

 

"התמקדנו במחקר בפלבנואידים שנמצאים בשוקולד, בתה, בעשבי תיבול ובירקות כמו פטרוזיליה, טימין וסלרי, ובאנטוציאנינים הנמצאים בענבים, ביין ובפירות ובירקות אדומים או כחולים", אמרה ראש צוות החוקרים, ד"ר איידין קסידי מאוניברסיטת מזרח אנגליה. "זהו אחד המחקרים הראשוניים שבחן כיצד מרכיבים ביואקטיביים מפחיתים את הסיכון לסוכרת".

 

לחוקרים עדיין לא ברור המנגנון המדויק שבזכותו מעכבים פלבנואידים ואנטוציאנינים את התנגודת לאינסולין ומפחיתים את רמות הדלקת, ואף לא ברור מהי בדיוק כמות המרכיבים וריכוזם הנדרשים כדי להפחית את הסיכון לסוכרת. עם זאת, משוכנעים החוקרים כי המחקר פורץ דרך ועשוי להביא בעתיד למציאת דרך נוספת ואפילו טבעית – להפחית את שיעור התחלואה בעולם.

 

מאות אלפים לא מאובחנים

מחלת הסוכרת נחלקת לשני סוגים: סוכרת מסוג 1 הקרויה גם "סוכרת נעורים", וסוכרת מסוג 2 הקרויה גם "סוכרת מבוגרים". סוכרת נעורים היא מחלה מולדת שבה תוקף הגוף את התאים בלבלב האחראים על ייצור ההורמון אינסולין. האינסולין אחראי על החדרת הסוכר מהדם לתאי הגוף לצורך יצירת אנרגיה.

 

כ-10% מכלל חולי הסוכרת לוקים בסוכרת נעורים, והשאר סובלים מסוכרת סוג 2.

 

סוכרת מבוגרים מופיעה לרוב אחרי גיל 40, עקב רגישות מופחתת של הגוף לאינסולין. במצב זה מפריש הלבלב כמויות הולכות וגדלות של ההורמון, עד להידלדלות מוחלטת של מאגרי האינסולין. רבים מהחולים נאלצים להזריק את ההורמון אינסולין מדי יום ביומו.

 

מלבד 400 אלף חולי הסוכרת החיים בישראל, על פי ההערכות ישנם עוד 700 אלף איש במצב המוגדר "טרום סוכרת", המתבטא ברמות סוכר גבוליות ומעמיד אותם בסיכון מוגבר ללקות בסוכרת מסוג 2 תוך כמה שנים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
הפלבנואידים שבשוקולד מפחית דלקתיות הקשורה בסוכרת
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים