שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  חוסה יתרום מח עצם לאחותו החולה
  האישה משמשת כאפוטרופוסית של אחיה והתרומה שלו היא היחידה שיכולה להתאים לה. השופטת: "הוא לא מסוגל להבין, אבל זה גם האינטרס שלו"

  בית המשפט לענייני משפחה בחיפה קבע כי אדם הסובל מפיגור ומבעיות גופניות ונפשיות נוספות, יוכל לתרום מח עצם לאחותו - האפוטרופוסית שלו - שחלתה בסרטן. השופטת ציינה בהחלטתה כי הסיכוי להחלמת האחות הוא גם אינטרס של האח החוסה, אף שאינו מסוגל להבין או להביע עמדה בעניין.

   

  עוד בחדשות:

   

  החלטתה של השופטת, אספרנצה אלון, נוגעת לגבר בן 56 הסובל מפיגור שכלי ברמה נמוכה-בינונית, וכן מאפילפסיה, אי-שקט פסיכו-מוטורי והפרעות התנהגותיות שונות, שמתגורר במוסד. אחותו, האחראית עליו זה 15 שנה, אובחנה לאחרונה כסובלת ממחלת הסרטן מסוג לוקמיה חריפה והיא נזקקת לתרומת מח עצם. לאחר בדיקות במאגרי התורמים ובקרב בני המשפחה הנרחבת של האישה, התברר כי התורם היחיד שתרומתו תתאים לה - הוא אחיה.

  השופטת ציינה שלחוסה לא נשקפת סכנה מההליך הרפואי (צילום: ויז'ואל/פוטוס) (צילום: ויז'ואל/פוטוס)
  השופטת ציינה שלחוסה לא נשקפת סכנה מההליך הרפואי(צילום: ויז'ואל/פוטוס)

  השופטת מינתה עובדת סוציאלית וזו הגישה תסקיר שבו היא מפרטת את יחסיהם של האחים. היא ציינה כי מדובר בהליך שגרתי יחסית, והוסיפה כי מלבד הצלת חיי המבקשת, המעשה עשוי להיות חשוב גם לחוסה: "להרגשתי יש משהו יפה ומבורך של סגירת מעגל בכך שאח חסוי, אשר נתמך כל חייו על-ידי משפחתו, יכול בגלגולי הגורל להחזיר ולסייע לאחותו האפוטרופוסית".

   

  בשל מצבו של החוסה, יבוצע ההליך בהרדמה מלאה. בדיון שנערך בפני השופטת התברר כי גיסו של החוסה, בעלה של האחות החולה, התנדב ללוות את החוסה במהלך הטיפול הרפואי, על-פי המלצת המוסד שבו הוא שוהה. נציג היועץ המשפטי לממשלה לא הביע התנגדות לבקשה וקרא להתייחס לטובת החוסה, "במובנה השלם והרחב".

   

  השופטת אלון ציינה בהחלטתה כי לחוסה לא נשקפת סכנה מההליך הרפואי עצמו. "אני בדעה כי טובת החסוי היא גם טובתו הנפשית ולא רק בריאותו הגופנית. מתוך התסקיר ועמדת הצדדים עולה כי האחות מטפלת במסירות בחסוי, פעלה ופועלת לנוחותו ורווחתו, ועושה זאת במסירות עצומה ולאורך שנים. לדידי, טובת החסוי שימשיך ליהנות מדאגה, קרבה, חום ואהבה, כפי שמעניקה לו אחותו האפוטרופוסית".

   

  את ההחלטה פתחה השופטת בציטוט מהרמב"ם, כי כל המציל נפש אחת מישראל כאילו הציל עולם ומלואו, ומסיימת בתקווה להחלמתה של האחות. "מי ייתן כי שאיבת מח העצם תביא לרפואתה, לאריכות ימיה ולאיכות חייה, באופן שהחסוי ימשיך וייתרם ממנה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  אילוסטרציה
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  באדיבות אתר בתי המשפט
  השופטת אלון
  באדיבות אתר בתי המשפט
  מומלצים