שתף קטע נבחר

בדיקה: איפה תמצאו דירות ב-1.5 מיליון?

רוכשי דירה שלא להשקעה, זכו לאחרונה להנחה של אלפי שקלים עם עדכון תקרת הפטור ממס רכישה, לכ-1.5 מיליון שקל. בדיקת ynet בשיתוף מדלן מגלה כי 71% מהעסקאות ב-2013 עמדו בתקרת הפטור. אז אילו הצעות יאפשרו לכם לחמוק מתשלום המס?

רשות המסים עדכנה בשבוע שעבר את שיעורי מס הרכישה , כשהעלתה ב-46,650 אלף שקל את הסכום המקסימלי הפוטר רוכשי דירות מתשלום המס. התקרה החדשה, שעד אליה ניתן לקבל פטור ממס, עומדת כעת על 1,517,210 אלף שקל לדירה עבור מי שזו דירתו היחידה. כלומר כל מי שרוכש דירה במחיר זה לכל היותר ואין לו דירת מגורים נוספת - לא יצטרך לשלם למדינה מס.

 

 

מס הרכישה הוא ייחודי לעסקאות נדל"ן ואין כל עסקה אחרת בשוק שחבה במס דוגמת זה. משמעותו היא, שבנוסף לשלל המסים שמשולמים על העסקה - על הרוכש גם להעביר למדינה כספים בהתאם למעמדו, למספר נכסיו ולשווי העסקה.

 

ההטבה הנוכחית מתבצעת כחלק מעדכון שנתי במדרגות הפטור, שעורכת רשות המסים באופן קבוע באמצע חודש ינואר. מטרתו של הפטור היא להקל על רוכשי דירות שלא להשקעה בעת רכישת דירה בטווח מחירים בינוני.

 

משתלם לעשירים - אך לא רק

סך ההטבה עומד על אלפי שקלים בודדים - בסדר גודל של כשבוע עד שבועיים שכר דירה לדירה ממוצעת - רחוק מהבשורה שאליה צפנו בתחום הורדת מחירי הנדל"ן, אך גם זה משהו. אמנם 1.5 מיליון שקל הם הון עבור רוב המכריע של הציבור בישראל, אבל נראה שאלו פשוט מחירי הדירות ולכן קשה לכנות את הדירות הכלולות בהטבה כמיועדות לעשירים.

 

בדיקה מיוחדת של ynet בעזרת אתר מדלן מגלה, כי עם עדכון הפטור, כעת הוא חל על כ-71% מהעסקאות שנעשו בשוק הנדל"ן בשנת 2013. בתוך כך, 56% מדירות המגורים נמכרו במחיר של עד 1.24 מיליון שקל ו-15% במחירים שנעו בין 1.241 ל-1.517 מיליון שקל. רק 28% מהדירות היו יקרות יותר.

 

 
עסקאות בשוק הנדלן לאחר עדכון הפטור

עסקאות בשוק הנדל"ן לאחר עדכון הפטור
מחיר אחוז מכלל העסקאות ב-2013
עד 1.24 מיליון שקל 56
1.517-1.241 מליון שקל 15

מעל 1.517 מיליון שקל

28
  

 

מספר העסקאות לפי טווחי מחירים ב-2013 (באדיבות מדלן) (באדיבות מדלן)
מספר העסקאות לפי טווחי מחירים ב-2013(באדיבות מדלן)

 

עם זאת, מאחר שחישוב מס הרכישה הוא לפי מדרגות מס - המרוויח הגדול ביותר בפועל הוא הרוכש העשיר כי הוא זה שרוכש דירות יקרות ומנצל את מלוא הפטור במלואו. 

 

איפה תמצאו דירות חדשות ופטורות ממס?

אז בהנחה שאין לכם דירה נוספת - באילו ערים תמצאו דירות חדשות למכירה בפחות מ-1.5 מיליון שקל ולא תצטרכו לשלם בעבורן מס למדינה (לא כולל תשלומים עקיפים)?

 

מאחר שמרכיב מרכזי בקביעת מחיר הדירה הוא המיקום - התשובה אינה בתל אביב. "חלק גדול מהדירות במחיר של עד מיליון וחצי שקל נמצאים מטבע הדברים בפריפריה", מסביר שמאי המקרקעין, עו"ד חיים מסילתי. "לפעמים במחיר של דירת 2 חדרים בתל אביב ניתן לרכוש דירת מרווחת במרחק של 40 דקות נסיעה מתל אביב". 

 

צפון הארץ: אפילו הוילות פטורות ממס

בישוב שלומי, צמוד לגבול עם לבנון, אפשר לרכוש וילה חדשה בפרויקט "כחול ים", של חברת מ.מ.מ אחזקות יזום וניהול השקעות - מבלי לשלם מס רכישה. הפרויקט כולל 22 יחידות קוטג' בגודל 100-150 מטר ןבמחיר התחלתי של 1.199 מיליון שקל.

 

בחיפה תמצאו את פרויקט טורקיז VIP, הכולל מגדל בגובה 17 קומות, וכן 4 בניינים בגובה 7 קומות של חברת יוסי אברהמי. דירת 4 חדרים ומרפסת תעלה החל מ-1.39 מיליון שקל. בקריית מוצקין, חברת אלמוגים אחזקות ויוסי אברהמי מקימה את פרויקט HI ומציעה דירת 5 חדרים ומרפסת ב-1.484 מיליון שקל. בקריית אתא, אפשר למצוא בפרויקט גבעת אלונים המוקם על ידי חברת שרביב, דירת 5 חדרים בשטח 130 מ"ר ומרפסת ב-1.25 מיליון שקל.

 

במערב מגדל העמק נבנית כעת שכונה חדשה בשם כפר החורש, שתכלול 4,500 יחידות. חברת רוטשטיין משווקת בפרויקט זה 102 יחידות דיור ב-3 בניינים בני 9 קומות, כאשר מחיר דירות 4 חדרים בפרויקט מתחיל ב-789 אלף שקל. מחירי דירות 5 חדרים מתחיל ב-949 אלף שקל.

 

באור עקיבא, הנמצאת כ-40 דקות נסיעה מתל אביב, גם לפני עדכון המס לא הייתם בסכנת תשלום. כך למשל מציע פרויקט אשדר היובל של חברת אשדר, דירת 4 חדרים ומרפסת במיליון שקל, וחברת לוינשטין מציעה בפרויקט נופי קיסריה, דירת 3 חדרים עם מרפסת ומחסן ב-990 אלף שקל.

 

בחדרה, חברות עמרם אברהם ואפי קפיטל דורשות על דירת 4 חדרים החל מ-1.29 מיליון שקל. קצת מזרחה, בחריש, הקבלנים מציעים דירות חדשות במחיר הנמוך בכ-200 אלף שקל. כך למשל, חברת נתיב פיתוח, לדוגמא, מציעה דירות 4 חדרים החל מ- 849 אלף שקל.

 

מרכז הארץ: 20 דקות מת"א

גם שכונת פסגת אפק בראש העין, הנחשבת לאחת האטרקטיביות והמשתלמות למחפשי דירות חדשות במרכז הארץ - ניתן למצוא דירות במחיר של עד מיליון וחצי שקל. כך למשל דירת 4 חדרים, של חברת פרץ בוני הנגב לדוגמה, תעלה החל מ-1.350 מיליון שקל.

 

בפתח תקווה, אפשר בקושי רב להמנע מתשלום מס רכישה על דירה חדשה. כך למשל, חברת דוניץ שמציעה דירת 4 חדרים במחיר התחלתי של 1.5 מיליון שקל בפרויקט דוניץ בנווה גן, הכולל שלושה מגדלים בני 17 קומות.

 

גם בחולון מצאנו רק דירות בודדות הפטורות מתשלום המס - אאורה מציעה דירה בפרויקט אאורה בולוורד במגדלים בשדרה, דירת 3 חדרים במחיר התחלתי של 1.475 מיליון שקל. באריאל, הרחוקה יותר, חברת יורו ישראל מציעה פרויקט עם דירות 4 חדרים בכ-980 אלף שקל.

 

דרום: פרויקטים באשדוד, אשקלון ואילת

חברת צמח המרמן מקימה בשכונת אגמים שבאשקלון את פרויקט אגמון, שם היא תמכור דירת 4 חדרים תימכר במחיר התחלתי של 920 אלף שקל. באותה השכונה, חברת דונה דרשה וקיבלה על דירת 4 חדרים בקומה 4 867 אלף שקל. בסך הכל יוקמו בפרויקט כ-6,000 דירות חדשות.

 
באשדוד לעומת זאת, לא פשוט לעמוד בתקרת הפטור בקלות. הדוגמה אותה מצאנו - חברת אביסרור משה ובניו מכרה דירת 4 חדרים בקומה 5 במחיר של 1.39 מיליון שקל.

 

באילת, דירה חדשה בפרויקט יוקרה חברת יוסי אברהמי פארק ים VIP דירת 4 חדרים תעלה כ-1.37 מיליון שקל.

 

עוד דירות בפטור ברחבי הארץ

אתר מדלן מיפה ישובים ושכונות נוספים בהם ניכרה תנועת עסקאות נדלן ערה לאחרונה, במחירים ממוצעים לעסקה בסביבת הפטור.

 

בתוך כך עלה כי עסקה ממוצעת ביהוד מונוסון, בירושלים, בגדרה ובבאר יעקב, אינה כוללת תשלום מס רכישה.

 

בנוסף, בשכונות תל יהודה ברמת גן, מעוז בכפר סבא וקרית אונו הותיקה מצאנו מעל 20 עסקאות במחיר ממוצע שם נמוך מתקרת הפטור המעודכן. הפירוט המלא לפניכם:


עוד דירות בפטור ממס רכישה (באדיבות מדלן) (באדיבות מדלן)
עוד דירות בפטור ממס רכישה(באדיבות מדלן)

לצפייה בתמונה בגודל מלא

 

שכונות בהם רמת מחירים ממוצעת סביב הפטור (לפחות 20 עסקאות בשנת 2013)

 

 (באדיבות מדלן) (באדיבות מדלן)
(באדיבות מדלן)

 לצפייה בתמונה בגודל מלא


פורסם לראשונה 26/01/2014 18:34

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים