שתף קטע נבחר

השוטר שעצר את דפני ליף: "היא חמודה"

החל שלב ההוכחות במשפטה של מנהיגת המחאה החברתית שנעצרה לפני כשנה וחצי ברוטשילד. שוטר יס"מ: "ראיתי את גברת דפני דוחפת שוטר"

"ראיתי את גברת דפני דוחפת שוטר". כך הסביר היום (א') בבית משפט השלום בתל אביב שוטר יס"מ, יוסף שאבי, את ההחלטה לעצור את הפעילה החברתית דפני ליף ביוני 2012 בשדרות רוטשילד. מעצר שהתבצע על ידי יותר מעשרה שוטרים ושבעקבותיו הוגש נגד ליף כתב אישום בגין השתתפות בהתפרעות, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו ושימוש בכוח או באיומים למנוע מעצר. במהלך עדותו נשאל השוטר כיצד ליף הצטיירה בעיניו, והוא השיב: "אפילו חמודה", וטען: "אין שום איבה ביני לבינה".

 

עוד בחדשות

  

 

מעצרה של דפני ליף

 

היום נפתח שלב העדויות במשפטה של ליף. שאבי, שבזמן התקרית היה חלק מצוות אופנוענים של יס"מ יפתח, מסר היום את גרסתו לאירועים. "הוקפצנו ביום שישי בצהריים לאזור של רוטשילד", סיפר. "הבנו שיש הפגנה מול הבימה והפגנה גדולה".

 

בהמשך אמר: "היה בלגן עם הפקחים. הם (המפגינים – נכ"פ) זרקו בקבוקים על פקחים ושוטרים וקראו לעברם קריאות גנאי. כשהבחנו שהתחיל להיות מגע ודחיפות, הגענו ובאנו לחצוץ בין האזרחים לבין הפקחים והשוטרים". בשלב זה, לפי עדות השוטר, נראתה ליף דוחפת שוטר.

 

"הבנתי שזה מצב רגיש, אז ביקשתי אישור לעצור אותה וקיבלתי אותו", סיפר. "הלכנו מספר שוטרים לעצור את דפני ליף. אנחנו זה יס"מ יפתח. הודעתי לגברת דפני שהיא עצורה על תקיפת שוטר. היא לא התנגדה. אמרתי לה 'הסבאנה שלנו ליד הבימה, בואי איתנו', היא לא התנגדה, ואני אחזתי בידה והשוטר גיורא אחז בידה בצד השני". שאבי הוסיף ואמר: "שנינו אחזנו בידה כי חששנו שיעלימו אותה. בגלל כל הבלגן".

 

בחקירה הנגדית נשאל השוטר: "אתה יכול להסביר איך אין כל תלונה של שוטר וגם לא עד במשפט הזה, שאומר שהנאשמת תקפה אותו?".

 

"היינו המון שוטרים זה משני מרחבים", ענה שאבי. "באמת היו הרבה שוטרים. יכול להיות שאפילו מרוב שהייתה המולה אני ראיתי את זה בעיניים. יכול להיות שהוא הרגיש דחיפה, האירוע היה צפונה כשהיא עמדה מאחורי. יש מצב שהוא לא הרגיש את הדחיפה, הוא הרגיש משהו. יכול להיות שהוא הרגיש משהו דחיפה או משהו, אבל הוא לא הסתכל אחורה".

 

"אתה אומר שהיא משכה אותו אחר כך?".

 

"משיכה של למטה, אבל לא הצליחה לעשות את זה".

 

"אז שוטר שגם דוחפים אותו מאחור ומושכים אותו למטה הוא התגונן, הוא לא יכתוב על זה דוח?".

 

"הוא לא התגונן, אל תכניסי לי מילים. הוא המשיך קדימה לכיוון צפון. אז הוא לא כתב על זה דוח פעולה. מה שראיתי ראיתי. את מנסה להוציא אותי שקרן. לא את ולא אף אחד יוציא אותי שקרן. אני 13 שנה במשטרה ואני ככה כל הזמן וחס וחלילה ששוטר במשטרה ישקר. אני ראיתי אותה דוחפת שוטר, תגידי לי שלא?". 

 

ליף מוקפת שוטרים על המדרכה (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
ליף מוקפת שוטרים על המדרכה(צילום: ירון ברנר)

בדרך לניידת (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
בדרך לניידת(צילום: ירון ברנר)

 

שאבי: "הרימו את האוהלים מהקרקע ונשאו אותם על כפיים כדי לעמוד בחוק" (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
שאבי: "הרימו את האוהלים מהקרקע ונשאו אותם על כפיים כדי לעמוד בחוק"(צילום: ירון ברנר)

בעדותו היום הוסיף שוטר היס"מ וציין כי תחילה ליף לא התנגדה. "היא הלכה איתנו מרצון עד כמעט לכביש, ששם היא הפילה את עצמה. היא לא מעדה, אלא הפילה את עצמה כדי להקשות עלינו לקחת אותה לניידת".

 

בשלב הזה, לפי עדות השוטר, הבחינו משתתפי ההפגנה האחרים כי ליף נעצרת. "כל הבלגן הלך אלינו", סיפר שאבי. "אנחנו היינו שיא הסיפור כשהיא נעצרה. המון קללות, ממש רמסו אותנו, היא נפלה קשה לך להרים אותה אז היה לנו רגל, רגל, יד, יד וזה עדיין היה קשה. קפצו עלינו וניסו בכוח למשוך אותה בחולצה ובכתף, הייתה ממש המולה עליה. גם קיבלתי אגרוף, אבל לא ראיתי כי התעסקתי איתה. קיבלתי אגרוף בפנים ומאחורה ודחיפות מאחורה".

 

עמוד הפייסבוק של ליף, אתמול ()
עמוד הפייסבוק של ליף, אתמול

ח"כ שפיר, תומכת מהכנסת ()
ח"כ שפיר, תומכת מהכנסת

השוטר הוסיף וסיפר כי לאחר שהצליחו להכניס את ליף לניידת הם נאלצו לחכות כשעה עד שהדרך התפנתה. "אמרתי לה, את יודעת שאת עצורה על תקיפת שוטר, ואז היא אמרה: לא תקפתי, רק דחפתי וזה לגיטימי בהפגנה. היא התלוננה שכואבת לה היד, אמרתי לה שאני חובש צבאי ומשטרתי, אבל היא לא רצתה טיפול בשום אופן".

 

הוא נשאל: מה יש לך להגיד על הנאשמת, איך היא הצטיירה לך בניידת?

 

"בניידת היא לא התנגדה, הכול היה פיקס היה וילונות והיא הציצה לראות מה קורה בחוץ. כאזרח? אפילו חמודה. אין איבה, היא אמרה לי דחפתי כי זה לגיטימי. אני חייב לציין שאחרי כמה חודשים היינו בהפגנה באור יהודה ולחצנו ידיים, אין שום איבה ביני לבינה, הבנתי את העקרונות מה היא רוצה לעשות , רק מאוד הפריע לי הקטע של הדחיפה של השוטר".

 

שאבי נשאל גם כיצד הוא יודע שליף הפילה את עצמה?

 

"כשאת תופסת בן אדם את מרגישה את כל המשקל שלו נופל למטה", הוא ענה. "אני לא יודע איך לתאר את זה. אני החזקתי אותה, היא לא יכלה ליפול לשום מקום. היא לא יכולה למעוד. אנו החזקנו אותה".

 

סתיו שפיר: "זה משפט פוליטי"

ציון בן שושן, מנהל הסיירת הירוקה בעיריית תל אביב יפו, העיד גם כן היום והטיל על ליף את האחריות לקללות שספגו הוא ואנשיו כשמנעו מהמפגינים להקים אוהלים בשדרה. "רצינו לוודא שלא מציבים שוב פעם אוהלים בשדרה", אמר. "דפני הובילה שם את כל החבר'ה (...) אם היא הייתה אומרת דברים להרגיע, באמת כולם היו שומעים לה והיו מרגיעים את כל הרוחות. היא הובילה את כל נושא המחאה. באותו יום כל מה שקרה בשדרה היה התקהלות של מאות אנשים. קיללו אותי ודפנה ראתה את כל זה. קללות חבל על הזמן".

 

אוהלים הוחרמו, ההפגנה ביוני 2012 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
אוהלים הוחרמו, ההפגנה ביוני 2012(צילום: ירון ברנר)

 

בן שושן הוסיף ואמר: "תקפו אותנו וקיללו אותנו ולא יכולנו לעשות שום דבר. כולם התנפלו שם. היינו בבעיה רצינית. התחושה הייתה לא טובה. ההתנפלות כללה שנאה נגד הממסד. אנו היינו ממש הקורבן (...) איזה בחורצ'יק נתן לי אגרוף בחזה. כמעט איבדתי את ההכרה".

 

המשפט הגיע לשלב ההוכחות ובחודש אפריל שופט בית משפט השלום בתל אביב, צחי עוזיאל, ביקש מנציגי המשטרה ומנציגי הסנגוריה לפתוח בהליך גישור בעניין כתבי האישום שהוגשו נגד ליף וארבעה פעילי מחאה נוספים. השופט עוזיאל ביקש למצוא מתווה לפתרון שאותו יציגו הצדדים ביוני. לדבריו, יש לבחון אם ניתן למחוק את כתבי האישום או להסתפק באזהרה חמורה.

 

אתמול, לקראת הדיון, כתבה ליף בעמוד הפייסבוק שלה: "אף אחד לא אמר שהדרך תהיה קלה". לצד תמונה עם הכיתוב באנגלית: "כשאת עומדת לרצות לוותר. אל". חברתה של ליף למחאה החברתית, חברת הכנסת סתיו שפיר (עבודה) כתבה היום בעמוד הפייסבוק שלה: "ברגעים אלה מתנהל עוד שלב במשפט המביש נגד דפני ליף. זהו משפט פוליטי שמטרתו הרתעה, הפחדה והטלת אימה על מי שמעז לצאת נגד מדיניות הממשלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
דפני ליף בבית המשפט, ארכיון
צילום: מוטי קמחי
צילום: צביקה טישלר
עו"ד לסקי
צילום: צביקה טישלר
מומלצים