שתף קטע נבחר

מורסי בכלוב: מ-7:00 אני במקום המזובל הזה

נשיא מצרים המודח נאשם כי ב-2011 ברח מהכלא עם יותר מ-20 אלף אסירים, בהם אנשי חמאס וחיזבאללה. צעק לשופט: "אני נשיא המדינה, ומי אתה?"

שעתו הקשה של איש "האחים המוסלמים " נרשמת בשעה שהאיש שהדיח אותו קרוב יותר מתמיד לרשת את השלטון: נשיא מצרים המודח מוחמד מורסי הגיע הבוקר (יום ג') לאקדמיה המשטרתית בקהיר לפתיחת משפטו בגין בריחה מהכלא ב-29 בינואר 2011. סוכנות הידיעות הממלכתית MENA דיווחה כי איש "האחים המוסלמים" הגיע לבית המשפט במסוק מכלא בורג' אל-ערב באלכסנדריה ויתר הנאשמים הוסעו לקהיר בכלי רכב משוריינים. הייתה זו הפעם הראשונה שמורסי מופיע בכלוב הנאשמים במדי אסיר לבנים.

 

בדרך לכס: הצבא אישר לסיסי לרוץ לנשיאות

 

עוד חדשות בעולם :

המלכה בזבזנית: נשארה רק עם מיליון ליש"ט

"קים ג'ונג און הוציא להורג את משפחת דודו"

מנהיג בכאילו: הולוגרמה של ארדואן בטורקיה

נחשף: ארה"ב מרגלת בעזרת "אנגרי בירדס"

 

בטלוויזיה המצרית נמסר כי באזור אקדמיית המשטרה ננקטו צעדי אבטחה מתוגברים מחשש למהומות ואי סדרים, בייחוד אחרי שתומכי "האחים המוסלמים" קראו להפגין במקום. באותה שעה, מקורות ביטחוניים מסרו כי חמושים הרגו גורם בכיר במשרד הפנים המצרי מחוץ לביתו בקהיר. הנרצח הוא הגנרל מוחמד א-סעיד, שהיה אחראי על האגף הטכני במשרד הפנים. "גנרל מוחמד סעיד נפגע על ידי חמושים שירו ממכונית וברחו", אמר גורם במשרד הפנים.   

 

 

הופיע לראשונה בבית המשפט במדי אסיר לבנים. מורסי ()
הופיע לראשונה בבית המשפט במדי אסיר לבנים. מורסי

מורסי הוכנס לכלוב מזכוכית כדי לשמור על משמעת בתוך אולם בית המשפט. העיתון "אל-יום א-סאבע" מסר כי במהלך הדיון הוקרא שמו של מורסי ואז הוא אמר בתגובה: "אתה יודע מי אני? אני נשיא המדינה ומשבע בבוקר אני יושב כאן במקום המזובל הזה". הוא פנה לאב בית הדין ואמר לו: "אני נשיא המדינה הלגיטימי ומי אתה?". אב בית הדין השיב לו בחיוך כי הוא נשיא בית הדין בצפון קהיר. במהלך הקראת שמות יתר הנאשמים הם צעקו לעבר השופט: "פסול!".

 

בשנת 2011, השנה שבה הודח חוסני מובארק מהשלטון, ברחו מבתי הסוהר במצרים יותר מ-20 אלף אסירים, בהם מורסי. לצדו של מורסי בכלוב הנאשמים יישבו חברי תנועת חמאס הפלסטינית ואנשי ארגון חיזבאללה הלבנוני. המוכרים שבהם הם מחמוד עיזת, המדריך הכללי החדש של "האחים המוסלמים", יו"ר מועצת העם לשעבר סעד אל-כתאתני, המדריך הכללי לשעבר של "האחים המוסלמים" מוחמד בדיע, חבר הפרלמנט לשעבר ובכיר הארגון מוחמד אל-בלתאגי, סגן יו"ר "מפלגת החירות והצדק" של "האחים המוסלמים" עיסאם אל-עריאן. נאשם נוסף בפרשה הוא המנהיג הרוחני של "האחים המוסלמים" יוסוף אל-קרדאווי ששוהה בקטאר. 

 

"המשפט נועד להכפיש את מורסי"

עורך דין מצרי אמר כי המשפט נועד "להכפיש" את מורסי ואת תנועת "האחים המוסלמים". עם כניסתו לבית המשפט הוכנס הנשיא המודח לכלוב מזכוכית.

 

המשפט שנפתח היום הוא השני של מורסי שנאשם גם במעורבות בהרג מפגינים בארמון אל-איתחאדיה בקהיר בזמן המחאה נגד לפני יותר משנה. מורסי הודח ב-3 ביולי בהפיכה צבאית. בדיון האחרון שנערך בעניינו ב-8 בינואר הוא נעדר בגלל תנאי מזג אוויר קשים שקרקעו את המסוק שהיה אמור להביאו לבית המשפט. 

 

עושה את דרכו בבטחה לארמון הנשיאות. א-סיסי (צילום: EPA) (צילום: EPA)
עושה את דרכו בבטחה לארמון הנשיאות. א-סיסי(צילום: EPA)

צרותיו של מורסי לא מסתכמות בשני משפטים בלבד ובאמצע חודש פברואר צפוי להתחיל משפטו השלישי בגין ריגול לטובת חמאס, חיזבאללה וגורמים זרים נוספים, ובחודש נובמבר ייפתח משפטו הרביעי בגין ביזוי בית הדין על רקע התנהגות בדיונים האחרונים שנערכו בבית המשפט. לצדו נאשמים עוד עשרות מאנשי "האחים המוסלמים".

 

בדיון הראשון שנערך בנובמבר בפרשת הרג המפגינים בארמון אל-איתחאדיה סירב מורסי ללבוש את מדי האסיר,

פנה לשופט מכלוב הנאשמים, אמר לו "אני הנשיא הלגיטימי של מצרים", וקרא לשחררו.

 

בשעה שמורסי עומד לדין בכמה משפטים, הגנרל שהדיח אותו מהשלטון, עבד א-פתאח א-סיסי עושה את דרכו לארמון הנשיאות בקהיר. המועצה הצבאית העליונה של מצרים, הגוף השולט במדינה מאז הדחתו של הנשיא האיסלאמיסטי, נתנה אמש אור ירוק לא-סיסי לרוץ לנשיאות. "לא יכולנו אלא להישמע לרצון הציבור בעניין מועמדותו של סיסי לנשיאות מצרים", נמסר בהודעת המועצה שהחליטה שא-סיסי יפעל "לפי מצפונו הלאומי" ושהוא יישא באחריות שאליה הוא נקרא.

 

זה חודשים שההערכות במצרים שסיסי יתמודד על תפקיד הנשיא הולכות וגוברות, והן הפכו למעשה לעובדה מוגמרת עם אישור החוקה החדשה של מצרים במשאל עם בשבוע שעבר. אישור החוקה, שקודמה על-ידי השלטון הזמני, היה בעיני שלטונות מצרים מדד לאהדה הציבורית שלה זוכה סיסי.


פורסם לראשונה 28/01/2014 09:24

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
מורסי בכלוב הנאשמים
צילום: AP
מומלצים