שתף קטע נבחר

מכה לקואליציה: אחוז החסימה יקודם בנפרד

סאגת חוק המשילות: הח"כים מהאופוזיציה בוועדת חוקה, חוק ומשפט ניצלו את עזיבת חברי הקואליציה ואישרו הצעה להפרדת הסעיף מעורר המחלוקת

תרגיל מוצלח של האופוזיציה: הסעיף המבקש להעלות את אחוז החסימה בבחירות לכנסת יקודם בנפרד ויועלה להצבעה שלא במסגרת יתר חוקי המשילות. כך נקבע הבוקר (ד') בוועדת חוקה, חוק ומשפט, ובקואליציה חוששים שכעת יהיה קשה יותר לגייס רוב לאישור ההצעה.

 

עוד על חוק המשילות:

 

מדובר בסעיף במסגרת חוק המשילות לשינוי שיטת הממשל. לפני כשבועיים אישרה ועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת את הפרדת הסעיף שהפך לסלע המחלוקת בחוק המשילות. הוא גרם לתסיסה אפילו בקואליציה, שגם בה יש המתנגדים לו, דוגמת שרת המשפטים ציפי לבני.

 

לאחר מאמצים למצוא פתרון מוסכם הודיעו בקואליציה כי במקום העמדת אחוז החסימה על ארבעה אחוז כפי שהוצע בחוק, הושגה פשרה להציב אותו על 3.25 אחוז.

 

"ספק ביכולת לאשר את חוק המשילות"

לאחר אישור פיצול החוק לפני שבועיים הבינו בקואליציה שיתקשו להעביר את הסעיף בנפרד, ובשל כך הגיש ח"כ רונן הופמן (יש עתיד) בקשה להצבעה חוזרת (רביזיה) שהתקיימה הבוקר ואושרה. דקות לאחר מכן, כשחלק מחברי הקואליציה כבר יצאו מהדיון, ביקש ח"כ דב חנין (חד"ש) להצביע על הצעה להפרדת הסעיף. בקשתו הועלתה להצבעה ואושרה בשל היעדר רוב לקואליציה בוועדה.

 

יו"ר ועדת החוקה, ח"כ דוד רותם, שביקש לקיים הצבעה נוספת על ההצעה, נענה על ידי היועצת המשפטית שהדבר לא אפשרי ושההליך בעניין מוצה. בקואליציה מעריכים שכעת ייקח זמן רב יותר לאשר את החוק.

 

המתנגדים להעלאת אחוז החסימה טוענים שאם יאושר תימנע האפשרות של מפלגות קטנות להיכנס לכנסת. באופוזיציה מאשימים את הימין בכוונה נסתרת להותיר את המפלגות הערביות מחוץ לכנסת.

 

גורם בקואליציה מתח ביקורת על היו"ר רותם: "הוא קבר במו ידיו את החוק של מפלגתו. הוא איפשר הצבעה על הצעת האופוזיציה מבלי שהיה לו רוב לכך, ובכך הקטין את הסיכוי לאשר את החוק. עם בקשת האופוזיציה, היה צריך לבקש הפסקה או לגייס רוב לפני העלתה לאישור. הפרדת הסעיפים מעמידה בספק רב את היכולת לאשר את חוק המשילות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ח"כ דב חנין
צילום: גיל יוחנן
מומלצים