שתף קטע נבחר

בין הגר הנוכרית לשיקסע של נתניהו

מנהיגי הציבור החרדי שותפים ואחראים לחלק ניכר מהתבוללות העצומה של יהודים בארץ ובחו"ל. אז אל תתלוננו על נתניהו ג'וניור

כותב שורות אלו ידוע בקרב קרוביו ושניים וחצי חבריו כאדם שמתרגז בנקל. אבל שום דבר לא הכין אותי להתקפת העצבים שחטפתי כשיו"ר ש"ס אריה דרעי העז לקטר על כך שיאיר נתניהו מתרועע עם שיקסע.

  

למען הסר ספק, ברור שאני נגד התבוללות, למרות שכבן לעדה אשכנזית מוכת המחלות הגנטיות, אין לי ספק שאם יהודי אשכנז היו מקפידים פחות על נישואים בתוך עדתם, לא הייתי יצור שמנמן, חלשוש ועיוור למחצה, אלא גבר חסון ושרירי.

 

עוד בערוץ הדעות של ynet:

הצוואה הגאה של שולמית אלוני / עירא הדר ומיכל עדן

שותקים בכיתה כדי לשרוד / אריה קיזל 

 

מספיק לדבר על עצמי. מנהיגי הציבור החרדי שותפים ואחראים לחלק ניכר מההתבוללות העצומה של יהודים בארץ ובחו"ל. במקום שמציון תצא תורה שתהפוך את היהדות לדת נערצת, ותסייע בהכחדת האנטישמיות-המובנית של רבים מעמי אירופה - רבים מהח"כים ומבכירי הרבנים החרדים נושאים רק דגל של שנאה. השנאה העזה והיוקדת הזו לא מופנית רק כלפי גויים, אלא גם כלפי רפורמים, קונסרבטיבים, חובשי כיפה סרוגה ואפילו נגד רבנים אורתודוכסים מארה"ב.

בדרכו של דוד המלך? יאיר נתניהו והחברה הנורבגית  ()
בדרכו של דוד המלך? יאיר נתניהו והחברה הנורבגית

דרעי יכול היה לקחת דוגמה מאלפי שליחי חב"ד שפרוסים בעולם. אף שליח מחסידות חב"ד לא יעודד או יתמוך בנישואי תערובת, אבל מכיוון שמדובר בתופעה עצומה בהיקפה הם מתמודדים עם התופעה ברגישות, מקרבים את היהודים, בלי להעליב ובלי לריב עם אלו שבחרו להינשא לגויים. ובל נשכח שילדיה של אישה יהודייה שתינשא לזר הם יהודים למהדרין.

 

מכיוון שבישיבות החרדיות שבהן למדו דרעי ורוב הח"כים החרדים לא לומדים היסטוריה ואפילו לא תנ"ך (!), הגיע הזמן לשיעור קצר בתולדות העם היהודי. אדם וחווה היו גויים. אברהם אבינו היה נשוי להגר הנוכרית. משה רבנו התחתן עם אישה מארץ מדיין המכונה בתורה "כושית". על מנת לבצר את מעמדו כמלך ישראל התחתן דוד המלך בין היתר עם מעכה בת תלמי, מלך גשור שהיה כמובן גוי למהדרין.

 

החרדים כמובן מאמינים שכל מנהיגי העם היהודי גיירו את נשותיהם כהלכה, הבעיה היא שהתנ"ך עצמו מעיד כי שלמה המלך למשל, לא רק התחתן עם אינספור נשים נוכריות, הן גם המשיכו לעבוד אלילים בירושלים ואף היטו את לבבו של החכם באדם.

 

דרעי הוא כמובן לא המנהיג הדתי הראשון שיצא חוצץ נגד נישואי תערובת. הדוגמה הטובה ביותר לכך היא עזרא הסופר שחי במאה החמישית לפני הספירה. כפי שמעיד התנ"ך, באותה תקופה רבים מבני האליטה, ובהם שרים, עשירים וכוהנים, נישאו לנוכריות. עזרא ערך כנס מיוחד שבו דרש לגרש את הנשים הנוכריות. אלא שהתנ"ך לא מעיד שהנשים הנוכריות אכן גורשו בפועל, מה שמלמד בפעם המיליון כי איומים וחרמות לא ממש עוזרים.

 

שנאה במקום החלטות אמיצות

אבל מספיק לדבר על העבר - לאריה דרעי, לאלי ישי, לש"ס, ולרבנים הראשיים הקודמים, שלמה עמאר ויונה מצגר, יש חלק בהתבוללות משום שהם שותפים מלאים בדרך הייסורים שעוברים רבים מהעולים המבקשים להתגייר, ונתקלים פעמים רבות בצד מתנשא ומעליב של הממסד הדתי. יתרה מכך, לפני שלוש שנים סירבו הרבנים עמאר ומצגר בנחרצות להכיר בגיורים שנעשו בצה"ל, על ידי רבנים אורתודוכסים.

  

במקרה הזה, התערבות של הרב עובדיה יוסף אילצה את הרבנים הראשיים להכיר לבסוף בגיורים. אבל הרב עובדיה הלך לאחרונה לעולמו וכיום אין בכל הציבור החרדי רב אחד בעל שיעור קומה, המוכן לקחת על עצמו החלטות נועזות המעוגנות בהלכה.

  

זה אם כן הזמן להבהיר לדרעי ולחבריו: אתם לא עזרא הסופר, ושום איומים על הציבור לא יעזרו. הדרך היחידה לשמור על קיומו של העם היהודי, היא בעזרת שינוי מוחלט של הגישה הן כלפי גויים, הן כלפי אלו שמבקשים להיות יהודים וגם כלפי אלו שיש להם ידידות לא יהודיות. אגב, פתגם אנטשימי שנולד באירופה גורס כי "אנטישמי הוא מי ששונא יהודים יותר ממה שצריך". לעיתים נדמה כי השאיפה היהודית העתיקה להישאר עם סגולה גורמת לחלק מהח"כים החרדים לשנוא יותר ממה שצריך, את כל מי שלא מתנהג בדיוק כמו שהם רוצים.

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום מסך
יאיר נתניהו והחברה הנורבגית
צילום מסך
יצחק טסלר
מומלצים