שתף קטע נבחר

הרצוג: בנט לא מציע כלום חוץ מהסתה

על רקע העימות בממשלה, נשא יו"ר האופוזיציה נאום מדיני שבו תקף את האגף הימני בממשלה. "בנט, אתה וחבריך הפכתם לאבות המדינה הדו-לאומית"

כשברקע העימות החריף בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לשר הכלכלה נפתלי בנט, נשא אמש (יום ד') יו"ר האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג נאום חריף, שבו תקף את אנשי הימין בממשלה. "מה אומר לנו נפתלי בנט, שהרחם היהודי יפתור את הסכסוך?", אמר הרצוג בנאום שנשא בכנס השנתי של המכון למחקרי ביטחון לאומי. "מה יש לך בנט להציע מלבד דברי הסתה חמורים? אדוני שר הכלכלה, חזון בנט הוא חזון המדינה הדו-לאומית".

 

מו"מ בכותרות - כתבות נוספות

 

ח"כ הרצוג הוסיף ואמר: "צריך אחת ולתמיד לומר את האמת, יותר מסוכן לישראל להישאר בקיפאון מדיני ולהמשיך להחזיק בשטחים, מאשר להיפרד מהפלסטינים. אנחנו מתקרבים בהתמדה לנקודת אל-חזור שממנה והלאה הפרדה לא תהיה עוד אפשרות ריאלית. המצב הזה יוביל אותנו לתהליך קשה שסופו מדינה דו-לאומית.

 

"בשטחי הגדה המערבית חיים כיום יותר משני מיליון פלסטינים. הם לא ייעלמו ולא יעזבו. אם לא ניפרד מהם סופם להיות אזרחי ישראל. מדינת ישראל לא תוכל לעמוד כלכלית, חברתית ופוליטית במצב כזה. לא מדובר כאן על דיון תיאורטי, אלא במציאות שעלולה להיות חלק בלתי נפרד מעתיד מדינת ישראל. לכן, אנחנו מתקרבים לרגע האמת הלאומי והפוליטי שלנו".

הרצוג: "נוכל להיות אלטרנטיבה לנתניהו" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הרצוג: "נוכל להיות אלטרנטיבה לנתניהו"(צילום: מוטי קמחי)
 

יו"ר העבודה הוסיף ואמר: "היו כאן ביומיים האחרונים הרבה דוברים מהימין של המפה הפוליטית, שר הביטחון משה בוגי יעלון, שר הכלכלה נפתלי בנט ואחרים. שמעתי וקראתי את הדברים. המסקנה היחידה שעולה שוב ושוב היא שלימין אין שום חזון. ואין מושג איפה ישראל תהיה בעוד עשר שנים".

 

הרצוג הוסיף ואמר: "נפתלי בנט, אתה וחבריך הפכתם לאבות המדינה הדו-לאומית, בטאבו היא תהיה רשומה על שמכם. אתם אולי לא רוצים בכך, אבל אתם מערערים את יסודות הבית לעם היהודי, אתם הפוסט-ציוניים האמיתיים, אתם מהווים את האיום האמיתי על 2000 שנות כיסופים למדינה יהודית. אתה מדחיק את המציאות המתהווה לנגד עינינו, מאחז את עיניך ומשקר לציבור".

 

יו"ר העבודה התייחס גם לפעולות ה"תג מחיר" של המתנחלים ואמר: "אני קורא לשר הביטחון יעלון לשלוח את הריבון בשטחי איו"ש, אלוף פיקוד המרכז ניצן אלון, לציבור כדי שיספר לנו על האיום האמיתי בשטח. שיאמר בכנות אם המאמצים שנעשים כלפי פורעי 'תג מחיר' זהים לאלה שעושים מול הפלסטינים. וזה לא שגורמי האכיפה לא רוצים או לא יכולים, ידיהן כבולות. יום אחד חס וחלילה ישלם חייל או קצין צה"ל בחייו מידי מפגעי תג מחיר ואז יתחילו להישאל השאלות הקשות".

 

"מאות מיליונים נשפכים להתנחלויות"

הוא הוסיף כי "בכנס הזה מדברים רבות על חוסנה של מדינת ישראל. אי-אפשר לדבר על חוסן מדיני בלי להזכיר את אתגריה הכלכליים-חברתיים של המדינה. לידיעתכם, מאות מיליוני שקלים נשפכים בחודשים האחרונים על-ידי השר בנט והשר אורי אריאל להתנחלויות, אגב, באישור שר האוצר לפיד, במקום להוריד את מחירי הדיור בכל הארץ ובמקום להפנותם לנגב ולגליל".

 

יו"ר האופוזיציה אמר כי "היפרדות ומניעת מציאות של מדינה דו-לאומית היא אינטרס ראשון במעלה של ישראל, ולכן עליה ללכת את הקילומטר הנוסף למען יעד זה תוך שמירה קפדנית על הביטחון. אל לנו לרפות את ידינו בטענה שממילא אין סיכוי אז מדוע להתאמץ. זה היגיון פגום: הוא עלול להפוך לנבואה המגשימה את עצמה ובדרך להציג אותנו כסרבני שלום ולשפוך דלק על מדורת הדה-לגיטימציה הבינלאומית של ישראל".

 

לדבריו, "קרי עושה מאמצים עילאיים בפועלו ואנחנו צריכים לחבור יד ביד ולגבות את מאמציו לכיוון השלום. אני מאמין ששני העמים מבינים שהגיעה העת לצאת לדרך חדשה. עכשיו זה תלוי בשני המנהיגים".

 

"אני עומד בראשות גוש פוליטי גדול"

הוא הוסיף ואמר: "אני עומד לא רק בראשות האופוזיציה בכנסת, אלא גם בראשות גוש פוליטי גדול שתומך בהסדר ובשלום. הגוש הזה מעניק לראש הממשלה רוב בכנסת להסדר מדיני עם הפלסטינים. יש רוב גדול גם בקרב הציבור הישראלי למהלך של שלום. ייתכן שחתירה להסכם תפלג את הליכוד, אבל אם נתניהו לא יפחד ויעשה מעשה אמיץ לשלום הוא יוכל בהחלט למצוא רשת ביטחון שתאפשר לו להתקדם במשא ומתן. אנחנו נהיה שם כדי לסייע. הבעיה, אדוני ראש הממשלה, היא שלהתקוטט עם בנט זה אולי טוב לתקשורת, אבל זה בטח לא אינדיקציה לכך שאתה הולך לצעדים אמיצים".

 

לבסוף שלח מסר ישיר לנתניהו: "אני אומר לך אדוני ראש הממשלה, קבע אתה את הדד-ליין לשיחות. תייצר אתה בעצמך את סדר הזמנים. תנהיג, תשלוט ותחתור למגע. ואני אומר לכם ידידיי יאיר לפיד וציפי לבני. אם נתניהו ימשיך להוביל אותנו לשום מקום הפסיקו לתת לו גיבוי. אם יחזור לסורו וייבהל, ייסוג או ימסמס את התהליך אנחנו נוכל להפיל אותו ולהיות לו אלטרנטיבה".

פורסם לראשונה 29/01/2014 22:58

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
יו"ר האופוזיציה הרצוג
צילום: מוטי קמחי
מומלצים