שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  תשובה מוכר את דלק אירופה לקרן בריטית

  בעל השליטה בקבוצת דלק מנהל מו"מ מתקדם למכירת החברה-הבת עם קרן בריטית ויו"ר דלק אירופה לשעבר - הוד גיבסו, שחבר לקרן - תמורת 800 מיליון אירו. בימים האחרונים נסגרו פרטי העסקה. החברה שפועלת בתחומי חנויות נוחות ותחנות דלק באירופה מייצרת רווח שנתי של 70 מיליון שקל בשנה

  שנה אחרי ששם את דלק אירופה על המדף, מנהל כעת יצחק תשובה מו"מ מתקדם למכירת החברה לקרן בריטית. ל"כלכליסט" נודע כי פעילות החברה תימכר תמורת כ-800 מיליון אירו. ברכישה צפוי לקחת חלק כשותף הוד גיבסו, לשעבר יו"ר דלק אירופה. בימים האחרונים נסגרו פרטי העסקה.

   

  גיבסו התמודד בעבר על רכישת החברה עם קרן TPG, אולם כשזו נסוגה מהרכישה, הצטרף לקרן אחרת, בריטית, וזו תבצע את הרכישה שאמורה להיחתם בשבועיים־שלושה הקרובים.

   

  המכירה נועדה להמשיך את הליך הקטנת המינוף והגדלת קופת המזומנים של קבוצת דלק שמחזיקה בבעלות על דלק אירופה עם דלק ישראל. קבוצת דלק מחזיקה ב־80% ממניות דלק אירופה, ודלק ישראל מחזיקה ב־20%.

   

  תשובה מנסה זה שנים להציף ערך בדלק אירופה, כשבין היתר בחן אפשרות להנפיק אותה בבורסה בחו"ל. החברה שהקים תשובה ב־2007, מנוהלת על ידי בועז צ'צ'יק, לשעבר מנכ"ל ויזה כאל, פועלת בתחומי חנויות נוחות ותחנות דלק ברחבי מדינות הבנלוקס (בלגיה, הולנד ולוקסמבורג) ובצרפת. ההשקעה הכוללת בדלק אירופה עומדת על 613 מיליון אירו (כ־3 מיליארד שקל).

   

  מחזירים הלוואות

  לדלק אירופה התחייבויות לבנקים המממנים, הן בחו"ל והן בישראל (העיקריים בהם הם בנק דיסקונט ובנק לאומי), בגובה של כ־350 מיליון אירו. המכירה תאפשר לקבוצת דלק לקבל חזרה את הלוואות בעלים שהעמידה לטובת דלק אירופה.

   

  כמה חודשים לאחר שהוקמה רכשה דלק אירופה את הפעילות של חברת שברון בבנלוקס תמורת 404 מיליון אירו (כ־2 מיליארד שקל). בידיה של שברון מצויים, בין היתר, 852 תחנות תדלוק בבנלוקס ו־621 חנויות נוחות.

   

  ב־2010 ביצעה דלק אירופה התרחבות משמעותית ורכשה את פעילות שיווק הדלק של ‏BP‏ בצרפת תמורת כ־209 מיליון יורו (כמיליארד שקל). פעילת זו כללה כ־415 תחנות דלק, כ־300 חנויות נוחות ואחזקות בשלושה טרמינלים המשמשים לאחסנה ושיווק של דלק. הפעילות בצרפת נעשית תחת החברה־הבת בבעלות מלאה - דלק צרפת. ב־2011 החברה ניסתה לקנות תחנות דלק ביוון, אך ללא הצלחה.

    

  דלק אירופה תרמה בשנתיים האחרונות כ־60 מיליון שקל בכל שנה לרווחים של קבוצת דלק, ורשמה רווח שנתי של כ־70 מיליון שקל בכל שנה. ה־EBITDA (רווח בניכוי פחת הפחתות והוצאות מימון) עמד ב־2012 על 525 מיליון שקל ובתשעת החודשים הראשונים של 2013 על 398 מיליון שקל. הכנסות החברה השנתיות הן של כ־16 מיליארד שקל. בקופת דלק אירופה יתרת מזומנים של 600 מיליון שקל.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים