שתף קטע נבחר

המורה שדיבר על מוסריות צה"ל לא יפוטר

בתום שימוע למורה מקריית טבעון הוחלט להסתפק בהתראה ולא לפטרו. מרשת אורט נמסר כי אדם ורטה חזר בו מחלק מאמירותיו, בעיקר לגבי מוסריות צה"ל. פרקליטו: "ההר הוליד עכבר". התלמידה שהתלוננה: "זה לא נגמר פה"

רשת אורט לא תפטר את המורה אדם ורטה - זו ההחלטה שהתקבלה הערב (יום ה') בתום השימוע שנערך למורה מקריית טבעון. בהודעת הרשת נאמר שהמורה חזר בו מחלק מאמירותיו - בעיקר לגבי מוסריות צה"ל והבהיר את אמירותיו האחרות. "לאור העובדה שמדובר באירוע שלישי בין המורה לתלמידה, הוחלט לתת התראה למורה לבל יישנה הדבר. מעבר לכך הוחלט שלא לנקוט נגד המורה בהליכים כלשהם", אמרו ברשת אורט. אביו של המורה טוען: "הוא לא חזר בו".

 

מנכ"ל רשת אורט ישראל צבי פלג אמר כי "במאות מוסדות החינוך של רשת אורט לומדים תלמידים ממרקם חברתי מגוון, המתחנכים אצל מורי הרשת, שגם הם מקשת מגוונת של דעות, אמונות והשקפות עולם. כחלק מהאני מאמין החינוכי של רשת אורט, בבתי הספר של הרשת, מתקיים שיח שוויוני, פלורליסטי ופתוח המאפשר התייחסות לכל העמדות, מבלי להותיר אצל מי מהתלמידים תחושה קשה כאשר עמדתם אינה משקפת את עמדתו האישית של המורה העומד מולם". 

 

לדברי מנכ"ל הרשת, "כדי לנהל רשת שבה מתחנך ציבור כה מגוון של תלמידים, אנו מחויבים לקיים שיח שוויוני ופלורליסטי שמכבד את קשת הדעות בציבור הישראלי, ולעודד חשיבה ביקורתית של תלמידי הרשת תוך הצגה של כלל הדעות והאפשרויות, דווקא משום כך, אין מקום לכפיה של עמדה אישית כזו או אחרת על עמדה אישית נוגדת. במיוחד כאשר המדובר ביחסים של דמות סמכותית חינוכית על התלמידים".

נשאר בתפקידו. ורטה (צילום: אפי שריר, "ידיעות אחרונות") (צילום: אפי שריר,
נשאר בתפקידו. ורטה(צילום: אפי שריר, "ידיעות אחרונות")

יורם, אביו של ורטה, טוען כי הודעת רשת אורט שלפיה בנו חזר בו מאמירותיו בעיקר באשר למוסריות צה"ל אינן נכונות. לדבריו, "לאדם רווח מאוד, מכל הסיפור הזה לא נשאר כלום. אדם הודה בזה שאמר 'ויוה פלסטין' והוא הצטער על כך והוסיף שהוא לא גאה בכך. הדבר השני היה הביקורת שהעביר על תוכנית 'עוז לתמורה', והוא הודה בזה".

 

אביו של המורה אמר עוד כי "כל העניין עם 'הצבא לא מוסרי', כל הטענות האלה נעלמו לחלוטין. הוא אמר שצה"ל עושה לפעמים דברים לא מוסריים והוא לא חזר בו מזה. אם הטענות שלהם היו עומדות ומתקיימות בשימוע הזה, הוא היה מפוטר. מה שחשוב זה השורה התחתונה, התראה. הוא יכול לחזור ללמד כרגיל".

 

האב הוסיף כי "כל הסיפור הזה יכול היה להיסגר על ידי היועצת החינוכית של השכבה עם אדם אם כל הסיפור זה חוויה כזו או אחרת שתלמידה חוותה, אז מטפלת בזה היועצת החינוכית וסוגרת את הדברים. זה נאמר בשימוע על ידי נציג משרד החינוך, שאמר כי רק אם זה לא מצליח תעשו שימוע".

 

עו"ד מיכאל ספרד, פרקליטו של ורטה, אמר לאחר קבלת ההחלטה: "ההר הוליד עכבר. אורט נסוגה וטוב שכך מהאשמות הגדולות שהיו בתחילת הדרך. אני שמח שהופנמה זכותו של מורה להביע דעה בכיתה, תוך מתן מקום כבוד לדעות האחרות, כאשר יש שיח על ערכים ועל נושאים שנויים במחלוקת".

 

עו"ד ספרד הוסיף כי עם היוודע ההחלטה דיבר עם ורטה. "רווח לו מאוד שמשרתו לא בסכנה יותר, הוא רוצה לחזור ללמד. הוא לא התכוון שהפרשה הזו תהיה, הוא שמח לחזור לטבעון ולהוראה". 

 

התלמידה המתלוננת: "אני אפעל הלאה" 

ספיר סבח, התלמידה שהתלוננה נגד ורטה, אמרה: "אני עומדת מאחורי מה שעשיתי, אני עדיין חושבת שמורה לא יכול להגיד כל מה שעולה על דעתו. לא סופקתי מההחלטה, אני אפעל הלאה. יש לי עוד שיעורים איתו, גם לגבי זה אני צריכה לחשוב כיצד אפעל. באמת חשבתי היום שכדאי שאכנס לכיתה וזה מה שעשיתי, למרות שהרבה הציעו לי לא לעשות זאת, אולי זו גם אופציה, אני צריכה לחשוב על כך. אבל זה לא נגמר פה".

 

בתום השימוע אמר ורטה: "כמו שמשרד החינוך מבהיר, למידה משמעותית כרוכה בזה שמורים יביעו את דעתם, כמובן תוך יצירה אווירה פלורליסטית בכיתה שמכבדת את כל הדעות. אני רוצה לקרוא ולהפציר במורים שיגידו את דעתם שוב ושוב ללא פחד".

 

ורטה גם הודה לכל מי שתומך בו והוסיף כי "אני רוצה להגיד תודה רבה לתלמידים שלי, שהם הגאווה הגדולה שלי, במידה רבה כל המאבק הזה הוא למענם. המאבק הזה הוא המאבק של כולנו, לא רק שלי אלא של כל אזרחי ישראל".

 

עוד לפני השימוע סיפר אביו של המורה כי בנו התנצל

בפני התלמידה שהתלוננה עליו. "האבסורד הוא שהיום בבוקר הוא לימד בכיתה", אמר האב. "קצת מוזר שאותה רשת שרדפה אותו מאז השימוע הראשון היא זאת שעורכת לו את השימוע השני. אני לא מאמין שהם יעזו לפטר אותו. אנחנו בעיקר רוצים שהדברים יתבררו והשקרים יתגלו. אנחנו מדברים על עובדות ולא על דעות".

 

הוא ציין כי בנו הופתע מאוד מהממדים שאליהם התרחבה הפרשה. "הוא לא ציפה ולא רצה שזה יהיה כך. התחושות קשות, יש גילויי שנאה, איומים על חייו. מדובר ברשת שיצאה למסע הכפשה נגד מורה שהייתה צריכה לשאת על כפיים".

 

מאז התפוצצות הפרשה התעוררה השאלה מהי התבטאות פוליטית והיכן עובר הגבול בינה לבין הסתה. בשבועות האחרונים רבים מתלמידיו של ורטה, הורים ומורים יצאו לרחובות, הביעו את תמיכתם בו וקראו שלא לפטרו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
המורה אדם ורטה
צילום: מוטי קמחי
מומלצים