שתף קטע נבחר

עדות: כמה קל לשכפל את המפתח לבית שלנו

הכרטיסים החכמים נעקפים בלי בעיה, פיתולי הנחש וההטבעות מועתקים, מהפין הטלסקופי עושים צחוק. כך עולה מעדות "המנעולן של העולם התחתון" שסיפר בבית המשפט: מספיק מבט אחד - ואני משכפל. איך בדיוק, ולמה הוא "הרב פינטו של המפתחות"? למרות החיסיון, בלשים פשטו על ביתו

עד כמה הבית שלנו מוגן? ההבטחות של יצרני הדלתות אמורים להשאיר אותנו שקטים. אמצעי ההגנה משוכללים - מפתחות מיוחדים, כרטיסים אלקטרוניים שרק באמצעותם ניתן לשכפל ועוד. אבל נראה שהפושעים צוחקים על כל אלה. כך לפחות לפי עדות נדירה שניתנה השבוע בבית המשפט המחוזי בלוד. "המנעולן של העולם התחתון" סיפר שם שמספיק לו מבט אחד - והמפתח משוכפל.

 

מאה על 100 - לכל הכתבות

 

כשנחשפים לעדותו של רון אנג'ל, עד הגנה במשפט הרצח שבו מואשמים מוטי חסין, האחים שלומי ואופיר ניאמצ'יק ויצחק זרבי, קשה להישאר אדישים. הוא האיש שיודע מהן הבעיות בכל צילינדר, איך משכפלים כל מפתח ואיך פורצים את ההגנות של הדלתות החדשות. הוא צריך רק להסתכל על מפתח כדי להבין איך נוצר, ובתוך יממה כבר לדאוג לשכפלו. "כל יום היינו פורצים לשלוש דירות", העיד.

 

אחרי שקיבל חיסיון מהעמדה לדין על דברים שיאמר השיב אנג'ל לשאלת בית המשפט, כיצד באה לידי ביטוי המומחיות שלו בפריצות. "המומחיות היא במנעולים. בלזהות את המפתח. אני לא צריך את הפלסטיק בשביל ללחוץ אותו, מספיק ככה שאני אראה אותו במבט והוא מוכן. אני רואה את המפתח - ואני מכין אותו". למרות החיסיון, אגב, פשטו אמש (יום ה') בלשים על ביתו. פרצו לאיש של הפורצים, אם תרצו. לכך נגיע בהמשך.

ציוד לשכפול מפתחות (ארכיון) (באדיבות דוברות משטרת מרחב שרון) (באדיבות דוברות משטרת מרחב שרון)
ציוד לשכפול מפתחות (ארכיון)(באדיבות דוברות משטרת מרחב שרון)
  

בעדויות קודמות שנחשפו ב-ynet סיפרו הפורצים עצמם על שיטות העבודה המתוחכמות. אבל נראה שהפירוט שסיפק המשכפל המומחה מרתק, וגם מעורר לא מעט חשש.

 

הבנתי צ'יק צ'ק

אנג'ל זומן על-ידי הסנגורים, עורכי הדין משה סוחמי, טל ליטן, תמיר סננס ורצון דרחי, על מנת לחזק את טענותיהם במשפט ולהגן על הנאשמים ברצח, שלפי קו ההגנה היו עסוקים דווקא בפריצות. את ההצגה שלו על דוכן העדים לא ישכחו בבית המשפט עוד הרבה זמן.

 

זה התחיל מהסיפור על הדרך שבה הפך מומחה לשכפול מפתחות. "ביקשתי לשכפל מפתח. נתתי לו את המפתח שלי. הפועל שהיה שם לקח המפתח, הלך לבעל הבית, אמר לו 'תרשום את הקודים'. לא כל אחד יודע לקרוא את הקודים. והוא רשם לו את הקודים על נייר והוא נתן לו.

 

"ניגש הבחור למכונה והכין המפתח. ביקשתי ממנו גם את הנייר של הקוד... ואז השוויתי את זה מול המפתח וניסיתי לפענח את זה בראש. איך זה בנוי. מה זה המספר. רציתי להשוות את זה למפתח, והבנתי צ'יק צ'ק את הנתונים".

ביתו של העד, אחרי הפשיטה המשטרתית ()
ביתו של העד, אחרי הפשיטה המשטרתית
  

על מנת להדגים את בקיאותו של העד שלף עו"ד סוחמי מפתח, ואנג'ל פירט: "זה מפתח פשוט מאוד להכנה. אינטראקטיב. מגנט חלק. זאת אומרת שאני שם אותו מול העיניים, שם אותו פה - ומחר אני מביא את המפתח...". הוא עבר לדבר בקודים: "זה מפתח שהקודים שלו D-3, יש שם אחרי זה את המגנט חלק. יש שם שן אחת של C-2 ועוד שתי שיניים אחרונות שזה A-1, A-1”.

 

מה אומרים המספרים, נשאל המומחה בבית המשפט, והסביר: "האות כשאני אומר, סתם דוגמה D-3, זה הקוטר של החור, והמספר הוא הגובה של הפין הפנימי. זה פין טלסקופי. זה בנוי משני חורים, משני קידוחים: קידוח של קוטר וקידוח של עומק". לשופטים ששאלו האם מדובר ברב בריח הוא השיב: "זה רב בריח שאפשר לשכפל אותו רק עם כרטיס, כביכול. אבל אין דבר כזה...".

 

אז הוצג לו מפתח נוסף. "זה מפתח MT5. הוא בנוי מפין צר ומפיתוים, מסדרה של פיתולי נחש. פיתולי נחש אני לא יכול למדוד בעין. זה יכול להשתנות אז דורש הטבעה".

 

עו"ד: "מהי הטבעה?”

 

אנג'ל: "הטבעה על פלסטלינה”.

 

עו"ד סננס ניסה להקשות והציג לו מפתח חדש במיוחד. "זה דגם חדש, שיצא עכשיו לא מזמן. זה דגם לוקסיס. גם הוא משוכפל רק עם כרטיס. גם אותו ניתן לשכפל ללא כרטיס", השיב העד.

 

עו"ד: "וכשיוצא מפתח חדש, איך אתה מתעדכן בידע הזה?”

 

אנג'ל: "לומדים. לקחתי את המפתח הזה, פירקתי אותו. כמה דגמים יש... לומדים אותו".

 

להטביע בפלסטלינה, לרשום ולהשמיד

בביתו של "המנעולן" נתפס בחיפוש של המשטרה כרטיס לשכפול מפתחות ופלסטלינה. הוא טען ש"הפלסטלינה היא כנראה של אחד הגנבים – נקרא להם בשמם – אחד הגנבים הביא אליי את הפלסטלינה מוטבעת. ואז אני, לפי ההטבעה, אני רואה את הגבהים, אני רושם ואז אני יכול להשמיד את זה".

 

כחלק מטקטיקת ההגנה ניסו הסנגורים להראות כי הנאשמים השתמשו ב"טוקמנים", מכשירי סלולרי עם כרטיס שיחות מוגבל, לצורך פריצה - ולא בכל דבר שקשור לרצח. מומחה המנעולים אנג'ל ניסה להסביר בבית המשפט את תפקיד הטוקמנים.

 

"טוקמן זה טלפון שלא רשום על שמך. קשה יותר לעלות עליו... לא מעוניין שיעקבו אחריי, שיזהו, שידעו אם אני עושה פעולה מסוימת. זה הנוהל בעבודה... זאת המילה. אני לא יודע איך להגיד אותה אחרת. זה הנוהל בעבודה שמחליפים כל הזמן טלפונים".

עורכי הדין משה סוחמי, טל ליטן, תמיר סננס ורצון דרחי  (צילום: מוטי קמחי, יריב כץ) (צילום: מוטי קמחי, יריב כץ)
עורכי הדין משה סוחמי, טל ליטן, תמיר סננס ורצון דרחי (צילום: מוטי קמחי, יריב כץ)

אנג'ל נשאל גם על היכרותו עם הנאשם ברצח יצחק זרבי. "אנחנו לא יוצאים לבלות ביחד... כל אחד עם הצוות שלו, מה שנקרא. אני הייתי זה שמכין את המפתח בשבילו. הוא היה מביא פלסטלינה מוטבעת, אני הייתי מכין את המפתח. נותן לו, לוקח כסף מה שמגיע".

 

ועל מה הם היו מתייעצים ביניהם? "בוא נגיד הוא לקח מפתח בפלסטלינה ונפל לו, קיבל מכה – נמעכה איזו שן או שתיים מהלחיצה – אז אני בודק אם אפשר להציל את המצב".

 

עו"ד סוחמי: שזה אומר?

 

אנג'ל: "זה אומר לעשות על זה אפשרויות. לכסות על זה שזה פותח. להגיע למצב שזה יפתח".

 

ש: מה זה מפתח ג'ואל?

 

אנג'ל: "מפתח עליון, שמתקינים אותו בדלת להוסיף ביטחון. מפתח שגם – פשוט מאוד להכנה. לא להתגאות, אבל אני מהתקופה שהייתי פעיל בתחום, זה כמו, להבדיל, כמו הרב פינטו של המפתחות", הוא אמר בהשוואה לא ממש ברורה.

 

ש: אתה מקבל אחוזים?

 

אנג'ל: "לא אחוזים. תלוי. יש כאלה שאני מכין - עליי - ואני חלק בעבודה, ויש כאלה שסתם אני מכין את החלק שלי - ולך לחיים שלך".

 

המשטרה פשטה על הבית

יום לאחר מתן העדות הגיעה תפנית בדמות פשיטה של אנשי משטרה. לטענת העד, נאמר לו שהשוטרים נשלחו על ידי ימ"ר תל אביב בפיקודו של ניצב-משנה גדי אשד. הם הגיעו אתמול בלילה לביתו של אנג'ל, והפכו את כולו. במשטרה הכחישו את הטענות לחלוטין. לטענת עורך דינו של העד, משה סוחמי, מדובר ב"נקמה" של ממש על כך שהעז להעיד לטובת הנאשמים בפרשה. "הם הגיעו לבית בלי כל סיבה ובלי צו חיפוש. ממתי ימ"ר תל אביב שולחת צוות כל כך גדול להתעסק עם פורץ? ומעניין מאוד שזה בוצע יום לאחר שהוא העיד במשפט שאותה יחידה היא שהובילה לכתב אישום בו". בימ"ר תל אביב הכחישו כי הם ביצעו או יזמו את הפשיטה. עוד נמסר מהמשטרה כי מדובר היה בכלל במבצע יזום של מרחב איילון נגד עברייני רכוש.

המדינה מודה: כן, האזנו לאשתו של דומרני

נמשכת הסאגה סביב האזנות הסתר של המשטרה לעבריין שלום דורמני בפרשת האיומים על הרב איפרגן מנתיבות ("הרנטגן”). עוד לפני הגשת כתב האישום, מתחילת חקירתו טען דומרני כי בידי המשטרה האזנות סתר שמוכיחות את חפותו, שבהן הוא נשמע מדבר עם הרב איפרגן ועם אחותו הרבנית ברוריה זבולוני, שמזמינים אותו למפגש עם הרב. דומרני אף אמר כי אחת השיחות נעשתה בטלפון של אשתו עופרה.

 

מתחילת החקירה ובהמשך במהלך הדיון בבקשה למעצרו עד תום ההליכים, טענו מנגד במשטרה ובפרקליטות כי לא היו האזנות סתר לאשתו של דומרני. אלא שבדיון לפני שבועיים, כפי שפורסם ב-ynet, הציגו סנגוריו של דומרני דו"ח מתוך תיק החקירה שמעיד כי אכן הייתה עמדת האזנת סתר לעופרה דומרני.

"עמדה עופרה". המדינה הכחישה, והתקפלה ()
"עמדה עופרה". המדינה הכחישה, והתקפלה

שלום דומרני ועורך דינו משה שרמן בבית המשפט (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
שלום דומרני ועורך דינו משה שרמן בבית המשפט(צילום: הרצל יוסף)

הסנגורים, עורכי הדין משה שרמן ומוטי בניטה, פנו לבית המשפט והציגו את הראיה. בפרקליטות המשיכו להיתמם והצהירו לפרוטוקול שאין האזנות. שופט בית המשפט המחוזי בבאר שבע נסר אבו טהה הריח שמשהו לא בסדר, וביקש מהפרקליטות להמציא לו את כל צווי האזנות הסתר שהיו בתיק.

 

השבוע נרשם פרק נוסף בעלילה. הפרקליטות הוציאו חיסיון לכל אותם צווים שהביאה לשופט, ויחד עם זאת הודתה כי אכן היו האזנות לטלפון של אשת דומרני. "אבל לא בתאריך שבה התקיימה שיחה בין דומרני לרב", נטען. המשך יבוא.

 

העד נגד העו"ד

עד המדינה בפרשה שבה נאשם ראש ארגון הפשיעה ריקו שירזי בעבירות מס חמורות, הגיש תלונה במשטרת תל אביב ולפיה עורך דין מוכר המייצג ארגוני פשיעה הוציא מסמכים סודיים שלו ממערכת המשפט. לטענת העד ד', אותו עו"ד נרשם במערכת המחשוב של הנהלת בתי המשפט כסנגור שלו וכבעל ייפוי כוח וכך היה חשוף למסמכים אישיים הקשורים לענייניו של עד המדינה.

 

לאחר שגילה זאת לטענתו, מיהר ד' להגיש תלונה, שהועברה בגלל רגישות הסיפור ליחידת העל הארצית להב 433. "דרך המסמכים האלה אפשר לעקוב אחרי ד', לדעת מתי הוא מגיע לדיונים ולקבל מידע מסווג לגביו", אמר מקורב לעד המדינה. "גם ככה החיים שלו בסכנה מתמדת ומחביאים אותו כל הזמן. לא ברור לי איך דבר כזה נעשה".

 

ומה אומר אותו עו"ד? "אין לי מושג על מה הוא מדבר. לא מכיר דבר כזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רותם פלדנר
אילוסטרציה
צילום: רותם פלדנר
מומלצים