שתף קטע נבחר

קופאית נפגעה מדלת - הסופר לא רצה לפצות

עובדת ברשת "ברכת הארץ" נפגעה מדלת מתכת של ארון תקשורת שהותקן מעליה. היא טענה שנגרמו לה נזקים פיזיים ונפשיים, אבל מעסיקיה התעקשו: הנכות הפסיכיאטרית הייתה קיימת קודם. מה קבעה השופטת?

בסניף של רשת הסופרמרקטים "ברכת הארץ" הותקן בדצמבר 2006 ארון תקשורת גדול מעל הקופה הראשית. ביום למחרת, עת התבצעו במקום עבודות תחזוקה של מערכת המחשוב, נחתה דלת המתכת הכבדה של ארון התקשורת על ראשה של הקופאית הראשית.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

התאונה גרמה לה פגיעות קשות בראשה ולנזקים פיזיים ונפשיים. אולם בעוד שביטוח לאומי הכיר בה כנפגעת תאונת עבודה, סירבו מעסיקיה לפצותה. בשל כך הגישה הקופאית תביעה לבית המשפט השלום בנתניה נגד הנהלת הסופרמרקט והמבטחת שלה "מנורה", וכן כנגד חברת התקשורת "אורלי ומירב".

 

לטענת התובעת, הנתבעות התרשלו כלפיה ובכך גרמו לנזקיה. חוות דעת מומחה מתחום הפסיכיאטריה שצורפה לתביעה קבעה כי התאונה גרמה לתובעת נכות פסיכיאטרית בשיעור של 30%.

 

הנתבעות הכחישו את נסיבות התאונה ואת אחריותן. הן צירפו לכתב ההגנה חוות דעת שבה נטען כי לתובעת לא נגרמה נכות פסיכיאטרית כלל. לטענתן, ככל שהתובעת סובלת מנכות פסיכיאטרית, הרי שזו נגרמה לה עוד לפני התאונה.

 

לאור הפער בין חוות הדעת מטעם הצדדים, מונה מומחה רפואי מטעם בית המשפט אשר בדק את התובעת וקבע שהתאונה הותירה אותה עם נכות פסיכיאטרית בשיעור של 10%. שיעור דומה נקבע גם לעניין הנכות התפקודית והגריעה מכושר ההשתכרות של התובעת.

 

חובת זהירות כלפי עובדים

השופטת חנה שניצר זאגא הזכירה שמעסיק חב חובת זהירות כלפי עובדיו. נקבע כי הנתבעות שתיהן יכלו לצפות את הנזק,

והיה עליהן לנקוט אמצעי זהירות סבירים ולהזהיר את העובדים לא לשהות בסמוך לאזור שבו בוצעו עבודות התשתית. מאחר שהמעסיקה לא קיימה את חובת הזהירות הרי שגם היא התרשלה ואחראית לנזקי התובעת.

 

לפיכך נקבע, כי שתי הנתבעות יפצו את התובעת בסכום של 125 אלף שקל (מעבר לפיצוי שקיבלה מהביטוח הלאומי) בגין אובדן כושר השתכרות לעתיד, הוצאות רפואיות, נסיעות וכאב וסבל. הנתבעות גם יישאו בהוצאות המשפט ובשכר טרחת עו"ד בסך 21,240 שקל.

 

עמדת בית המשפט היא מבורכת: עובדים צריכים להרגיש בטוחים במקום עבודתם ולדעת כי אם ייפגעו במסגרת העבודה בשל רשלנות מעבידם הם יפוצו על כך בהתאם ולא יופקרו. נותר רק לקוות שמעבידים יאמצו גישה זו ויעשו כל שביכולתם למנוע מראש חשיפה של עובדים לסכנות מיותרות במקום העבודה, וישכילו לקחת אחריות על ביטחון עובדיהם במידה שנפגעו.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים