שתף קטע נבחר

בישראל מודים: "אין דרך להילחם בחרם"

במשרד החוץ אומרים שלדיפלומטיה כלים מוגבלים להילחם בחברות מסחריות שיחרימו את ישראל: "כל עוד תימשך הבנייה בהתנחלויות, המגמה תימשך"

האזהרות של מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי מפני חרם נגד ישראל אינן נאמרות בחלל הריק. בנקים בסקנדינביה כבר הוסיפו חברות ישראליות שפועלות מעבר לקו הירוק לרשימת העסקים שאין לסחור עמם, ועל הרקע הזה מודה גורם במשרד החוץ בירושלים ש"לא ניתן למנוע את התופעה הזו".

 

עוד בחדשות:

קרי: ביטחון ישראל - אשליה, החרם בפתח

"כריס כריסטי ידע על סקנדל פקקי התנועה"

רשימת החברות המוחרמות באתר danskebank  ()
רשימת החברות המוחרמות באתר danskebank
 

במשרד החוץ בירושלים עוקבים בדריכות אחר ההתפתחויות באירופה ואומרים כי לדיפלומטיה הישראלית כלים מוגבלים להתמודד עם חברות עסקיות שמחליטות לנתק יחסים וקשרים עם גופים ישראליים. "אי-אפשר להילחם באמת ברצון להחרים אותנו", אומר גורם במשרד החוץ. בעקבות הודעת הבנק הדני danskebank באשר למשיכת השקעותיו בכמה חברות, בהן חברות ישראליות, נערכה בדיקה בשגרירות ישראל בקופנהגן ובה התברר כי בכל הנוגע לחברת אפריקה ישראל, לבנק הדני כלל לא היו השקעות בו.

 

"יש אופנה בצפון אירופה של חרמות נגד ישראל, אבל אנחנו עוד לא מדברים על גל", אומרים במשרד החוץ. "בכל מקרה, החרם הוא תופעה שנגזרת מהבעיה האמיתית, וזו הבנייה בהתנחלויות. כל זמן שישראל תמשיך לבנות, המגמה הזו תימשך וקשה יהיה למנוע אותה מבלי לגעת בסוגיה הפוליטית הזו. אין שום דרך להסביר לאירופאים למה התנחלויות זה דבר טוב, ולמה כדאי לקנות מוצרים שמיוצרים מעבר לקו הירוק".

 

בדיון שבוטל בשבוע שעבר בקבינט בסוגיית החרם, אמור היה משרד החוץ להציג את הנתונים שבידיו, וכן לדרוש מהממשלה להפריד בין מאבק נגד חרם מצד ממשלות ומדינות לבין המאבק נגד ארגונים פרו-פלסטיניים וגופים מסחריים. "אין לערבב בין שני הדברים", יבהירו אנשי משרד החוץ לשרים בישיבה שתתקיים כנראה בקרוב. "אנחנו יודעים לטפל באמצעות דיפלומטיה בממשלות, ובאמצעים משפטיים בגופים פרו-פלסטיניים הקוראים להחרים חברות ישראליות. מדובר בדברים שונים ולא ניתן להתייחס למלחמה בחרם כמו לקרב במלחמת יום הכיפורים. זה לא אותו הדבר", יאמרו נציגי המשרד.

 

"אין דרך להסביר את בעיית היסוד שמפריעה אפילו לחברות הכי טובות שלנו בעולם. אי-אפשר להתמודד עם הבעיה של החרם כל זמן שלא מתמודדים עם ההתנחלויות. זו האמת", לדברי הגורם במשרד החוץ. אך לא כולם במשרד החוץ מסכימים עם הניתוח הזה, ושר החוץ אביגדור ליברמן סבור כי סוגיית ההתנחלויות היא רק תירוץ עבור מי שמבקש להחרים את ישראל. ליברמן מאמין כי בשל תהליך האיסלאמיזציה שעוברת אירופה, וכן בשל המשבר הכלכלי החריף שם, פועלות מדינות אירופה להחרים את ישראל על-מנת לזכות בכסף ערבי.

  

בדרג המקצועי במשרד החוץ מזהירים, עם זאת, שכל עוד תתעלם ישראל מהאזהרות של ידידיה ושל מבקריה, יגבר הגל האנטי-ישראלי. בנציגויות ישראל באירופה זיהו הדיפלומטים הישראלים מגמה שלילית שמתגברת ונטייה להציג חזות אכפתית כלפי הפלסטינים, "יש חברות שמחליטות להחרים חברות ישראליות משום שהן רוצות להיות חלק מהגל הזה", מסבירים במשרד החוץ. "למען האמת, כמעט שאי-אפשר לעשות שום דבר נגד זה".

  

על רקע ההתמודדות עם סכנות החרם, מתחממת המלחמה בין משרד החוץ לבין המשרד לענייני מודיעין ואסטרטגיה של יובל שטייניץ. השר שטייניץ דורש תוספת של עשרות מיליוני שקלים למשרדו, על מנת להתמודד עם החרם נגד ישראל, אולם במשרד החוץ דוחים מכול וכול את תוכניותיו. "במשרד הזה רק מעצימים את הבעיה. הם כבר קיבלו מיליונים רבים, ושום דבר לא קרה. מי שחושב שאפשר להילחם בחרם, משתמש בטרמינולוגיה לא נכונה. אנחנו יודעים לפעול בזירה המדינית מול ממשלות ולהשיג הישגים. בעניין החרם, זו אינה הדרך".

  

וכיצד מתייחסים לחרם במשרדים הכלכליים? שר האוצר יאיר לפיד מזהיר מפני התגברות החרם, ובסימולציות שערך המשרד לקראת האפשרות שהוא יגבר הצטיירה תמונה קודרת עבור הכלכלה הישראלית. גם במשרד הכלכלה עוקבים אחרי הסוגיה, אולם שם מסרבים בשלב זה להתרגש.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
ג'ון קרי. אזהרה לישראל
צילום: EPA
מומלצים