שתף קטע נבחר

קרי מגיב לביקורת: "תמיד התנגדתי לחרם"

מחלקת המדינה האמריקנית הוציאה הודעת הבהרה חריגה לדברי מזכיר המדינה אתמול ומתחה ביקורת מרומזת על התגובות בממשלת ישראל. "קרי תמיד הגן על ישראל. הוא מצפה שכל הצדדים יצטטו אותו במדויק"

ההתבטאות החריגה של מזכיר המדינה על האפשרות לחרם נגד ישראל והתגובות החריפות בממשלה הובילו להודעת הבהרה לא פחות חריגה: בהצהרה שנמסרה מפי דוברת מחלקת המדינה, ג'ן סאקי, נאמר כי שר החוץ האמריקני ג'ון קרי "ידע תמיד כי לתהליך תהיה אופוזיציה ויגיעו רגעים קשים, אבל הוא מצפה שכל הצדדים יצטטו אותו במדויק".

 

עוד בחדשות:

קרי: ביטחון ישראל - אשליה, החרם בפתח

גן החיות הגרוע בעולם? 105 מתו בחצי שנה

 

בהודעה נאמר כי לקרי "רקורד מוכח במהלך שלושת העשורים האחרונים של תמיכה איתנה בביטחון ישראל, ובכלל זאת התנגדות קבועה לחרמות. רק בשנה שעברה, בעת שפירט בווילנה על ההתקדמות בתהליך השלום, הוא הפציר בשרי החוץ האירופים להימנע מיישום צעדים מסוג זה".

 

"בוועידת הביטחון במינכן אתמול קרי הדגיש את הצורך להגן על האינטרסים של ישראל, כמו שעשה לכל אורך חייו הציבוריים", נכתב בהודעה. "בתגובה לשאלה בנוגע לתהליך השלום, הוא תיאר כמה עובדות מוכרות וידועות הנוגעות לסיכונים של שני הצדדים במקרה שהתהליך ייכשל, כולל ההשלכות לגבי הפלסטינים. ההתייחסות היחידה לחרם הייתה תיאור של פעולות שנעשו על ידי אחרים, שהוא תמיד התנגד להן".

 

מזכיר המדינה האמריקני אמר בסוף השבוע כי כישלון המשא ומתן לשלום בין ישראל לפלסטינים אינו אופציה, וכי כל הגורמים צריכים להבהיר שהאלטרנטיבות להסכם שכזה אינן קבילות. הוא התריע כי הסטטוס קוו בין ישראל לפלסטינים לא יכול להימשך. "יש כרגע שגשוג וביטחון

רגעיים בישראל, אבל זו אשליה. כל זה ישתנה אם השיחות ייכשלו. הסיכונים גבוהים מאוד עבור ישראל", הדגיש במהלך נאומו בוועידת הביטחון במינכן.

 

הדברים עוררו ביקורת פומבית בישראל, וראש הממשלה בנימין נתניהו הדגיש כי "הניסיונות להטיל חרם על ישראל אינם מוסריים ואינם מוצדקים. מעבר לכך, הם לא ישיגו את מטרתם". בפתח ישיבת הממשלה הוסיף נתניהו כי "האיומים גורמים לפלסטינים להתבצר בעמדתם הסרבנית ובכך להרחיק את השלום".

 

השר יובל שטייניץ הוסיף כי דברי קרי "פוגעניים, לא הוגנים ובלתי נסבלים. אי אפשר לכפות על מדינת ישראל לנהל משא ומתן עם אקדח לרקה, כשאנחנו דנים בדברים הכי קריטיים לאינטרסים הלאומיים והביטחוניים שלנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA, יונתן זינדל/פלאש90
קרי ונתניהו. תגובה לתגובה
צילום: EPA, יונתן זינדל/פלאש90
מומלצים