שתף קטע נבחר

קצין נהרג מאש חיילי צה"ל באזור רצועת עזה

חייל גבעתי זיהה חייל מגדוד האיסוף של פיקוד דרום כמחבל והחליט לירות. הוא פגע בסרן טל נחמן שישן ליד החייל שזוהה בטעות והרג אותו. לא ברור אם קיבל הוראה ממפקדו. הלווייתו של הקצין תהיה ב-15:00 בנס ציונה

תקלה מבצעית בגבול הרצועה: קצין צה"ל, סרן טל נחמן (21) מנס ציונה, נהרג הלילה (יום ג') מירי של חייל גבעתי במהלך פעילות מבצעית בצפון רצועת עזה - כך הודיע דובר צה"ל. הקצין שנפגע פיקד על כוח מגדוד האיסוף של פיקוד דרום, ולפי פרטים ראשונים חייל בכוח שלו זוהה בטעות כמחבל. כוח המודיעין שהה בשטח ישראל ממזרח לגדר במשימת תצפית. בעת הירי הקצין ישן על סיפון הנגמ"ש.

חייל מכוח גבעתי שהיה במארב ליד הגדר טעה וסבר שדמות שנראתה על הנגמ"ש של כוח המודיעין הוא מחבל ובשל כך החליט לירות. לא ברור אם החייל קיבל הוראה לפתוח באש ממפקדו. הלווייתו של סרן נחמן תהיה בשעה 15:00 בבית העלמין הצבאי בעירו.

 

עוד בחדשות:

נאט"ו במקום צה"ל: 'יותר אפקטיבי מיוניפי"ל'

הבית הלבן: "ההתקפה על קרי לא מקובלת"

 

מתחקיר ראשוני עולה כי האירוע התרחש בסביבות השעה 2:00 לפנות בוקר. כוח על נגמ"ש של גדוד האיסוף של פיקוד דרום היה בתצפית לתוך שטח הרצועה. כוח אחר של חטיבת גבעתי אבטח את נגמ"ש המודיעין. גם הכוח של גבעתי היה על נגמ"ש במרחק לא רב מנגמ"ש המודיעין.

 

במסגרת משימת האבטחה ירדו חיילי הכוח של גבעתי מהנגמ"ש (מסוג "אכזרית") שלהם מדי פעם וביצעו סיור רגלי סביב נגמ"ש האיסוף שבתוכו ועליו היו אנשי המודיעין. באחד הסיורים הרגליים האלה הבחין חייל גבעתי בדמות שנראתה לו חשודה על סיפון נגמ"ש המודיעין. השטח היה חשוך, ללא אור, וחייל גבעתי ראה צללית שלפי הבנתו לא הייתה אמורה להיות על נגמ"ש המודיעין.

נהרג מהירי. סרן טל נחמן ()
נהרג מהירי. סרן טל נחמן

ליד בית הקצין שנהרג  (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
ליד בית הקצין שנהרג (צילום: ירון ברנר)

תקלה מבצעית. אזור התקרית, הבוקר (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
תקלה מבצעית. אזור התקרית, הבוקר(צילום: רועי עידן)

החייל היה במרחק של פחות מ-20 מטרים מנגמ"ש המודיעין כשהבחין בצללית והחליט לפתוח באש. לא ברור אם קיבל אישור ממפקדו או שפתח באש על דעת עצמו. מכל מקום, מהירי של חייל גבעתי נפגע קצין מכוח גדוד האיסוף שישן על סיפון הנגמ"ש של כוח האיסוף והיה לבוש באמצעי מיגון. הקצין נפגע בגבו ונפטר בדרכו לבית החולים.

 

חייל גבעתי שירה חשב כנראה שהדמות שראה כצללית עומדת על סיפון הנגמ"ש היא מחבל, שאולי חדר משטח הרצועה בדומה למה שקרה באירוע שבו נחטף גלעד שליט, ולכן ירה. אולם כעת מתברר שמדובר בחייל מכוח המודיעין שירד לבטן הנגמ"ש כדי לקחת משהו והתגלה לחייל גבעתי כשחזר ועלה לסיפון. מפקד גדוד האיסוף הגיע לבית משפחת הקצין ודיווח לה על האירוע.

 

כששני כוחות של צה"ל משתי יחידות שונות פועלים בסמיכות זה לזה, ניתנים להם תדריך והוראות פתיחה באש מיוחדים לסיטואציות שכאלה. מטבע הדברים הוראות הפתיחה באש מפורטות ומחייבות בדיקה נוספת לפני פתיחה באש. השאלה אם החייל שירה פעל לפי נוהל הפתיחה באש והתדריך שקיבל לפני המשימה ואם מפקדו של החייל היה ער לעובדה שהוא עומד לירות ויכול היה למנוע את הירי.

הקצין נורה בעת שישן (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
הקצין נורה בעת שישן(צילום: רועי עידן)

במקביל לאירוע, הבוקר נשמעה אזעקת צבע אדום באזור אשכול. לא אותרו נפילות בשלב זה.

 

צה"ל פועל באזור הגדר כדי לסכל הנחת מטעני חבלה של מחבלים. לפני כשבוע התפוצץ מטען צד שהונח ליד גדר המערכת, באזור חאן יונס ברצועת עזה. הפיצוץ אירע בסמוך לג'יפ צה"ל. לא היו נפגעים. בלילה שבין חמישי לשישי תקף צה"ל באמצעות כלי טיס של חיל האוויר אתר לייצור אמצעי לחימה ומוקד פעילות טרור בצפון רצועת עזה, וכן אתר לאחסון אמצעי לחימה בדרום

הרצועה. מצה"ל נמסר כי התקיפה הייתה בתגובה לירי לעבר ישראל, וזוהו פגיעות מדויקות במטרות. "ארגון הטרור חמאס הוא הכתובת ועליו האחריות", נמסר בהודעת דובר צה"ל.

 

שבוע קודם דיווחו מקורות פלסטיניים ברצועת עזה כי אדם אחד נהרג מאש צה"ל, אחרי שקבוצה של צעירים פלסטינים התקרבה לגדר המערכת עם ישראל בשטח שאסור לתנועה, מול מחנה הפליטים ג'בליה בצפון רצועת עזה.

 

בצה"ל התמודדו בשנים האחרונות עם כמה מקרים של "ירי כוחותינו לעבר חיילים". בינואר 2011 נהרג סמל ראשון נדב רוטנברג ז"ל מפגיעת מרגמה שירה כוח צה"ל בדרום רצועת עזה. במרס 2010 נהרג סמל ראשון גבריאל צ'פיץ' מזכרון יעקב בעקבות ירי דו-צדדי של כוחות צה"ל בכיסופים. גם מבצע "עופרת יצוקה" ברצועה ב-2009 גבה מחיר כבד: ארבעה חיילים – רב סרן דגן ורטמן ז"ל, סרן יונתן (יוני) נתנאל ז"ל, סמל ראשון ניתאי שטרן ז"ל ורב טוראי יוסף מועדי ז"ל – נהרגו בשוגג בשני מקרים של ירי צה"לי.

 

Read this article in English

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: באדיבות המשפחה
נורה למוות בתקרית. סרן טל נחמן
צילום: באדיבות המשפחה
מומלצים