שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מיליונים לרשויות מקומיות שיאשרו בנייה
  משרד האוצר והפנים סיכמו כי המדינה תעניק לרשויות המקומיות מיליוני שקלים מתקציב המדינה, בתמורה להענקת היתרי בנייה בשטחן

  רשויות מקומיות יקבלו כסף מהמדינה בתמורה להענקת היתרי בנייה - כך הוחלט היום (ד') במשרדי האוצר והפנים. על פי ההחלטה, הממשלה תקצה מאות מיליוני שקלים מתקציב המדינה בשנים הקרובות, לצורך תשלום מענקים לרשויות מקומיות בתמורה להסכמתן לבניית יחידות דיור בשטחן.

   

  כותרות אחרונות בערוץ הנדל"ן של ynet:

   

  ההחלטה התקבלה כמענה למגמה מוכרת בשנים האחרונות, שבה רשויות מקומיות מסוימות מערימות קשיים על קבלת היתרי בנייה למגורים בשטחן, מתוך שיקול תקציבי. באותן רשויות מעדיפים לנצל את עתודות הקרקע לבניית מתחמי תעשייה ומסחר, שבהם ניתן לגבות ארנונה גבוהה יותר ולהעניק שירותים זולים יותר.

   

  בשל כך, החליטו שרי האוצר והפנים להעניק תמריץ כספי לרשויות שיקדמו בנייה למגורים. על פי ההחלטה, רשות מקומית שתגדיל את מספר היתרי הבנייה שהיא מעניקה בשיעור שעולה על 10% בשנה ותעניק בסך הכל היתרים לבנייה של למעלה מ-200 דירות בשנה, תזכה לתגמול שינוע בין 5,000 ל-12 אלף שקל לדירה.

   

  גם ההכנסות של העיריות יגדלו

  ההחלטה תאפשר לרשויות מקומיות שיאשרו בנייה של יחידות דיור רבות, להגדיל משמעותית את הכנסותיהן. זאת משום שבמקביל לקבלת המענק, ימשיכו הרשויות לגבות את היטלי הפיתוח שהן גובות כיום מהקבלנים. היטלים אלה, המגולמים במחירי הדירות, נועדו לממן את הקמתן של התשתיות הדרושות לקליטת האוכלוסייה שמתווספת לשטחי הרשות, כמו גני ילדים, מתנ"סים, מרפאות, מקומות חניה וכו'.

   

  גורמים במשרד האוצר ציינו היום כי אין מקום לחשש שיופעל כעת לחץ על ועדות התכנון המקומיות מצד ראשי הרשויות, לאשר תוכניות בנייה שאינן עומדות בתנאי התכנון, כדי להגדיל את הכנסות הרשות המקומית. לדברי גורם באוצר, הרמה המקצועית של הוועדות המקומיות צריכה להישמר ללא קשר לתמריץ כזה או אחר שמוענק לרשות המקומית בגין הענקת היתרי בנייה.

   

  באוצר לא ידעו לציין היום מה יהיה ההיקף המלא של ההעברות לרשויות המקומיות, ואם תידרש הממשלה לקיצוץ תקציבי משמעותי כדי לממן את ההחלטה. שר האוצר, יאיר לפיד, אמר בנוגע להחלטה כי "יש שיגידו שהצעדים שאנחנו עושים הם אגרסיביים. האגרסיביות תואמת את עומק המשבר. אנחנו מייצרים פה תנופת בנייה מהסוג שלא היה פה כבר שנים. אנחנו מוכנים להפסיד כסף כדי שלדור שלם יהיה איפה לגור".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AFP
  הרשויות המקומיות יבנו יותר?
  צילום: AFP
  צילום: מוטי קמחי
  שר האוצר יאיר לפיד
  צילום: מוטי קמחי
  צילום: מוטי קמחי
  שר הפנים גדעון סער
  צילום: מוטי קמחי
  מומלצים