שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן, אבי רוקח

מחאת הגיוס החרדית: "זו רק ההתחלה"

אצל החרדים כבר מזהירים מפני "הפגנת המיליון" אם תושלם חקיקת חוק הגיוס החדש. "זו תחילתה של אנרכיה ומערכה על ציפור נפשה של היהדות החרדית", הזהירו המארגנים. אלפי חרדים הפגינו אחר-הצהריים ברחבי הארץ. באשדוד הם הציתו ניידת

החרדים מבהירים כי ההפגנות היום נגד חוק הגיוס הן רק יריית הפתיחה: 30 מפגינים נעצרו היום (ה') במהלך הפגנות בירושלים, בני ברק ואשדוד נגד מעצר תלמיד ישיבה שזומן לצו ראשון. באשדוד הציתו המפגינים ניידת משטרה וגרמו לה נזק כבד.

 

עוד סיפורים חמים – בפייסבוק שלנו

 

בזמן שמנהיגי הזרם המרכזי דוגלים בהידברות ונציגיהם, שמשתתפים בדיוני ועדת שקד על חוק הגיוס המתגבש, מצהירים כי שקט יוביל להצלחת המאבק, בפלגים הקנאים מכריזים "אפס פשרות" ומקדשים את ההתנגשות והעימותים.

 

עוד בחדשות:

רוצח שיצא לחופשה מהכלא שדד אקדח

חשד לשחיתות: מזכ"ל הסתדרות המורים נחקר

אסד מרעיב את הפלסטינים למוות

 

עם זאת, המחלוקת היא טקטית בלבד ועל דבר אחד כולם מסכימים: אם ביום שאחרי, לאחר השלמת חקיקת חוק הגיוס החדש, יבקשו לגייס לצה"ל תלמיד ישיבה בכפייה, אז "מיליון חרדים ייצאו לרחובות".

 

"מה שראינו היום זאת רק תחילתה של אנרכיה שתלך ותגדל ככל שהגורמים הרלוונטיים בהנהגת המדינה לא יתעשתו ויעצרו את המלחמה הכוללת בעולם התורה", כך הבהיר ישעיהו ויין סגן עורך עיתון "הפלס" שלקח חסות להפגנות שנערכו היום.

 

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

חרדי מושך בזנבו של סוס משטרתי (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
חרדי מושך בזנבו של סוס משטרתי(צילום: גיל יוחנן)

הניידת עולה באש (צילום: אנדריי לגנטוב - אשדוד נט) (צילום: אנדריי לגנטוב - אשדוד נט)
הניידת עולה באש(צילום: אנדריי לגנטוב - אשדוד נט)

 (צילום: ישי סודרי, אשדוד- נט) (צילום: ישי סודרי, אשדוד- נט)
(צילום: ישי סודרי, אשדוד- נט)

 

עוצרים מפגין בירושלים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
עוצרים מפגין בירושלים(צילום: גיל יוחנן)

חרדים בבני ברק (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
חרדים בבני ברק(צילום: ירון ברנר)

העימותים באשדוד (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
העימותים באשדוד(צילום: אבי רוקח)

בפלג המרכזי של הזרם הליטאי המכונה "הבני ברקי", בראשות הרב אהרון לייב שטיינמן, סירבו להתייחס לעצרות שערכו אנשי הפלג הנגדי ("הירושלמי"), בהנהגת הרב שמואל אוירבך בניסיון לגמד אותן.

 

בזרם הליטאי מסתייגים ממאבק שמצטייר ככלכלי לאחר שלילת תקציבי הישיבות, אך גם שם מודים בפה מלא שאם שהרב שטיינמן יקבע שצריך להפגין אז האדמה תרעד.

 

ויין, מקורבו של הרב אוירבך, הזהיר כי ככל שתתקרב ההכרעה בנושא השוויון בנטל, כך המחאה תלך ותתגבר. "הציבור החרדי מרגיש שדוחקים אותו לפינה ולא נותנים לו לחיות כאן", אמר ויין ל-ynet. "מישהו העלה בדעתו שיעצרו תלמידי הישיבות רק כי בחרו לדבוק בדרך אבותיהם מימים ימימה והחרדים יישבו בשקט? צריך להבין שמדובר כאן במערכה על ציפור נפשה של היהדות החרדית".

 

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

 (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
(צילום: אבי רוקח)

הרב דוד זיכרמן, שהשתתף בעצרת בירושלים, סיפק הצהרת כוונות משלו לקראת החודשים הקרובים. מעל גבי הבמה שהוקמה מתחת לגשר המיתרים בבירה, קרא זיכרמן לציבור החרדי ותומכיו לפתוח במרי כלכלי ולהפסיק לשלם מסים בעקבות שלילת התקציבים לישיבות. "נצא למלחמה שכל מדינת ישראל תבער כמו מדורת אש", הזהיר הרב. "אנחנו ניצולי השואה נמצאים עכשיו בשואה הרוחנית. לא יהיו פשרות או משא ומתן".

 

זיכרמן הוסיף ואמר כי "אתם תעמדו בפני פלוגות מתאבדים שימסרו את נפשם על התורה. חבל לכם על המאמץ וחבל לכם על ההשקעה".

 

אבי מימרן, מגיש המהדורה המרכזית ברדיו "קול ברמה", מסביר מדוע לאחר שהפלג הליטאי "הירושלמי" הצליח בפעולותיו היום, אפשר רק לדמיין איך תיראה מחאה משותפת לכלל הזרמים במגזר החרדי.

 

"הרחש מאחורי הקלעים בהנהגה החרדית מזכיר את הסיפורים ההיסטוריים של אבות אבותינו שנלחמו על זכותם ללמוד תורה", סיפר מימרן וציין כי כבר כעת מתקיימות שיחות על ארגון "הפגנת המיליון" שלדבריו "תרעיד את אמות הסיפים".

 

"ההפגנות בצהריים היו של קבוצה קטנה יחסית במכלול הציבור החרדי שרואה את חוק הגיוס בהתגלמותו ואותה קבוצה יצאה להפגנה בהוראת רבניה. לא צריך לנחש מה יקרה כשמדינת ישראל תכריז שלימוד תורה הופך לעבירה פלילית", אמר מימרן.

 

בהפגנות שנערכו באשדוד ובבני ברק התרחשו גם עימותים אלימים. עשרות מפגינים הציתו ניידת משטרה סמוך לתחנה באשדוד. בנוסף, שני שוטרים נפצעו קל בידיים במהלך העימותים. בבני ברק נפצע שוטר קל בהפגנה שמנתה כ-2,000 חרדים. במהלך ההפגנות ברחבי הארץ נחסמו לתנועה כבישים 1 ו-4.

 

ההפגנות נערכו לאחר שהבוקר הורה שר האוצר יאיר לפיד לעצור את תקציב הישיבות כולו. החרדים זעמו על החלטת שר האוצר וגורם בכיר בישיבות אמר: "זו רשעות של ממש. הוא תקע אותנו בלי כסף גם עבור התלמידים שמגיע להם. מעולם לא קרה שעצרו כסף אחרי שכבר יצא מהאוצר ועבר למסלקה. היה מצופה ממנו שיעביר את מלוא הסכום, ורק בחודש הבא - אחרי שכבר בירר מי צריך להיות מתוקצב ומי לא - להתקזז איתנו".

 

הבוקר נחשפה ב"ידיעות אחרונות" הטיוטה של הצעת חוק שירות הביטחון, שתובא לאישור חברי הוועדה בראשות יו"ר סיעת הבית היהודי איילת שקד. הטיוטה מפרטת את הליכי גיוסם של החרדים לשירות צבאי או אזרחי, מציבה יעדי גיוס לכל מחזור של תלמידי ישיבות וקובעת תמריצים שיינתנו לישיבות שיעמדו באותם יעדים.

 

הסנקציות, לעומת זאת, נעדרות מההצעה: חברי הוועדה חלוקים בשאלה אם להטיל על החרדים שיחמקו מגיוס סנקציות כלכליות, כפי שמציעה שקד, או סנקציות פליליות, כפי שדורש פרי. שר המדע ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד אף איימו כי אם לא יוטלו סנקצות פליליות - מפלגתם לא תתמוך בחוק, ואף תפרוש מהממשלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלעד מורג
הפגנה בבני ברק, היום
צילום: גלעד מורג
ניידת משטרה הוצתה באשדוד
מומלצים