שתף קטע נבחר

מסתמן: חיילים ישרתו ארבעה חודשים פחות

בדיון בכנסת אישרה ועדת השוויון בנטל לקצר את שירותם הצבאי של חיילים ל-32 חודשים. הדיון על הארכת שירות חיילות נדחה לשבוע הבא

ועדת השוויון בנטל, בראשות ח"כ איילת שקד, אישרה הבוקר (יום ב') לקדם את קיצור השירות הצבאי לחיילים מ-36 ל-32 חודשים. הוועדה דחתה לשבוע הבא את ההצבעה בעניין הארכת שירות הנשים, וביקשה מצה"ל להציג חלופות לסעיף הקיים, לפיו לא יוארך כלל שירות הנשים אלא בתפקידים מסוימים. תפקידים אלו יחייבו חתימה על שמונה חודשי שירות נוספים.

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

אחרי חודשים של דיונים ארוכים ולא מעט עימותים בתוך הקואליציה, החל הבוקר שלב ההצבעות בוועדת השוויון בנטל על החוק שאמור להוות תחליף שוויוני לחוק טל. לפי המתווה המתגבש, בעוד רוב הצעירים בני ה-18 יתגייסו לשירות צבאי מלא, בני ישיבות ההסדר ימשיכו ליהנות ממסלול שירות מקוצר שיאפשר להם גם ללמוד. דיונים ארוכים בשאלת משך השירות שלהם הסתיימו בהמלצת הוועדה להאריך את שירותם הצבאי מ-16 ל-17 חודשים בלבד. היתר ישרתו על פי החוק החדש 32 חודשים.


חוק השוויון בנטל

גיוס
מגזר המצב הקיים המלצות צה"ל הנוסח שצפוי לעלות להצבעה
בנים 36 חודשים משך השירות ייקבע על פי התפקיד 32 חודשים. אושר בוועדה
בנות 24 חודשים משך השירות ייקבע על פי התפקיד השירות יוארך ב-8 חודשים בתפקידים מסוימים בלבד
תלמידי ישיבות הסדר 16 חודשים 24 חודשים 17 חודשים
תלמידי ישיבות ציוניות גבוהות שירות צבאי מלא אין המלצה דחיית שירות לפחות עד גיל 23, ואז שירות מלא

 

גם הישיבות הגבוהות הציוניות ייהנו מהטבות שהרוב לא נהנה מהן: דחיית שירות עד גיל 23 ורק לאחר מכן גיוס לשירות מלא. הביקורת שהתעוררה על מתן דחייה ארוכה כל כך התמקדה בעובדה שצעירים בגיל זה לרוב עסוקים כבר בהקמת משפחה ולכן צה"ל יפיק פחות תועלת משירותם. בנוסף, 300 הישיבות הגבוהות הציוניות יוכלו לקבל דחיית שירות עד גיל 26.

 

ח"כ עמר בר לב (העבודה) אמר במהלך הדיון כי "לצד קיצור שירות הגברים, נציגי צה"ל מבקשים הארכת שירות נשים ל-28 חודשים ושירות ישיבת ההסדר ל-24 חודשים. אם אנחנו מדברים על שוויון בנטל זה בוודאי ראוי. לא נלך חלילה ל-36 חודשים לבני ישיבות ההסדר, אבל לפחות 24 חודשים".

 

"לבדוק תקצוב הישיבות"

במהלך הדיון התפתח ויכוח בין ח"כ אלעזר שטרן (התנועה) לח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי). ח"כ שטרן תקף את כוונת הוועדה להנציח את המצב הלא שוויוני הנוגע לבני ישיבות ההסדר ואמר כי "מדובר בפספוס גדול

 ובמפעל חשוב שצריך לתקן אותו ולא לאפשר את השחתתו". ח"כ שטרן הציג נתונים על כספים רבים שמופנים מהמדינה לישיבות ההסדר ואמר כי "העברת מיליוני שקלים לישיבות מצריכה גם בדיקה מקיפה סביב התקציבים לעומת התועלת שהצבא מפיק משירותם".

 

ח"כ יוגב ביקש מהצבא את הנתונים ואמר כי שטרן אינו מדייק, ובתגובה אמר לו שטרן: "לא מספיק לך פעם אחת להיות שקרן?". ח"כ יוגב לא נשאר חייב ובהמשך הדיון פנה לשטרן ואמר: "ח"כ שטרן שרוט כל חייו". לאחר מכן פנה יוגב לח"כ משה גפני מיהדות התורה ואמר לו: "מה יותר חמור, שקרן או שרוט?". יו"ר הוועדה ח"כ שקד קטעה אותו: "תפסיקו עם ההצגות מול המצלמות".

 

במהלך דברי הביקורת על ישיבות ההסדר ציין ח"כ בר לב בדבריו גם דברים קשים על אופן תקצוב הישיבות. לדבריו, "מדובר פה בשחיתות ובצביעות". ח"כ שטרן העלה להצבעה הסתייגות בנוגע להארכת שירות ההסדר ל-24 חודשים, אולם ההצעה נפלה.

 

ח"כ יוגב אמר על קיצור שירות הגברים: "זו החלטה לא מקצועית הפוגעת במבצעיות צה"ל והיא תיצור פערים במערך הלוחם ובמערך הטכני כפי שאמרו הרמטכ"ל ובכירים נוספים. היא לא נבחנה ביסודיות גם לא בהיבטיה הכלכליים, החברתיים ובעיקר בפגיעתה ביכולת צה"ל לעמוד במשימותיו להגן על עם ומדינת ישראל".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
 צילום: shutterstock
תולים את הנעליים הצבאיות. ארכיון
צילום: shutterstock
מומלצים