שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אתם גזענים, ואתם פוגעים בי
  "פעם חשבתי שאלה שלא רוצים לצאת איתי כי אני לא יהודייה הם סתם טיפשים. היום אני בטוחה: זו גזענות". אנה ראו, שבאה מגרמניה ללמוד בישראל, מבקשת להגיד לנו בפרצוף - זה כואב
  במשך שנים ניסיתי לשכנע את עצמי שזה לא ממש גזענות; שזו מסורת, או דת, או צרות-אופקים, או משהו אחר. הכול מלבד גזענות. אבל זה פשוט לא כך. התגובות לפרסום על מערכת היחסים של בנו של נתניהו עם צעירה לא יהודייה הן פשוט גזענות.

   

  עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

   

  לא אזכיר את שמותיהם, כי לאף אחד מהם לא מגיע שיוזכר בנשימה אחת עם כל תגובות השנאה שהולידה מערכת היחסים שדווח עליה. ולא התכוונתי לכתוב על היחסים ביניהם, כי זה לא ענייני. המטרה שלי היא לקרוא לילד בשמו.

   

  כשההורים של החבר שלי לשעבר אמרו לו שהוא לא יכול לצאת איתי כי אינני יהודייה, אמרתי שזה לא הוגן. כשהוא נכנע לבקשתם, חשבתי שזה טיפשי. כשידיד שלי שידוע בחוש הומור עוקצני ולפעמים פוגעני צחק על כמה שזה לא בסדר לצאת איתי כי אני "שיקסע", התייחסתי לזה כמרושע. מעולם לא קראתי לזה גזענות.

  הסיקור בעולם ()
  הסיקור בעולם

  נהגתי לנסות להצדיק את ההערות האלה ולהגיד לעצמי ולאחרים שזה הכול בשביל לשמור על הדת היהודית, אולי בדרך קצת שגויה. במבט לאחור, זה לא היה נכון. איש מהם מעולם לא שאל אותי אם אסכים להתגייר, אם אסכים למול את בניי, לשמור כשרות, לחגוג בחגים. בערך כל נהג מונית אי פעם בישראל שאל אותי את השאלות הללו, אבל כל אותם אנשים שסימנו אותי כמי שלא ראוי לצאת איתה, לא לקחו אותן בחשבון. זה לא היה בגלל הדת, וזה עדיין לא בגללה.

   

  חברה סיפרה לי שפגשה בחור מקסים, מישהו שהיא יכולה לדבר ולצחוק איתו במשך שעות, שהיא חושבת שהוא נראה טוב וסקסי. היא כמעט נכנסה איתו למיטה, היא רצתה לעשות את זה, אבל אז נזכרה שהוא לא יהודי. הבטן שלה התהפכה קצת והיא לא הייתה מסוגלת. ה"דיל-ברייקר" לא היה גידול מוזר שגילתה על גופו או שהיה לו ריח רע מהפה. הכול היה מושלם בעניין הזה: גוף יפה, נשימה רעננה. המחשבה על להיות עם לא-יהודי דחתה אותה. אמרתי לה שהיא גזענית. היא לא הסכימה, אמרה שזה בגלל הדת. צחקתי ואמרתי שאני מקווה שהיו משתמשים בקונדום, אבל גם אם זה לא היה עוזר, היהודים שלהם היו ילדים בכל מקרה, לא? היא אמרה שזה לא העניין. היא, כיהודייה, פשוט לא יכולה לשכב עם גוי.

   

  אתמול עוד ידיד אמר לי שבטח, כשהוא פגש אותי הוא היה מוכן לצאת איתי. הוא אפילו רצה לצאת איתי, כי חשב שאני מושכת. "כן", הוא אמר, "לפני שישה חודשים הייתי יוצא איתך בשמחה, אבל היום - אני מצטער לומר - לא הייתי מסוגל לשכב איתך. זה בגלל שאת לא יהודייה, לא ידעתי את זה כשנפגשנו". שאלתי אם הוא שופט את החבר שלי על כך שהוא איתי. "לא", הוא ענה, "כל אחד צריך לעשות את הטעויות שלו".

   

  אתם הייתם אומרים "אנטישמי"

  הבחור שמכר לי את האופניים הראשונים בישראל אמר לי שהשואה הייתה העונש ליהודים על כך שהתחתנו עם לא-יהודיות.

   

  עברתי לחנות אופניים אחרת, לא ראיתי את הידיד שלי כמה חודשים, אני עדיין מעכלת את אתמול. זה לא בגלל דת. זה לשם שמירת הדם טהור, וזה גזעני. הדבר העצוב, המפחיד - ובאופן מוזר, גם מנחם מעט - הוא שאנחנו לא מדברים על גזענים שמודעים לעצמם. ברוב התחומים האחרים בחייהם, איש מהם אינו גזען. הם חברים של גויים, אוכלים איתם, שותים איתם, צוחקים. חלקם ימנים, חלקם שמאלנים. זו "רק" גזענות אגבית כזו, גזענות-לייט, וכשאתה מזכיר אותה אנשים יגידו שאתה מגזים ושזה לא ביג דיל, כי זו לא באמת גזענות. כן, בטח... רק מכיוון שזה מחוויר בהשוואה לגזענות הישראלית היום-יומית, שמסמנת פליטים כאנסים או ערבים כטרוריסטים, לא אומר שזו לא גזענות.

   

  החברים היהודים הישראלים שלי, אלה שחושבים שאפשר לצאת איתי ועם "שיקסע" אחרות כמוני, גם טוענים בדרך כלל שאני מגזימה.
  רובם ידבקו במילים שנהגתי להשתמש בהן: מרושע, טיפשי, לא הוגן, לא מחונך. הם ישפטו, אבל ינסו להצדיק. הם לא מבינים למה תגובות כאלה מעצבנות אותי. למה לפעמים הן גרמו לי להגיע למצב שאני רוצה לארוז ולעזוב את המדינה הזו. הם לא מבינים שאני לא יכולה להיות חברה של כל גוי שמאמין שאסור לצאת עם יהודייה או לשכב עם יהודייה. הם בטח יקראו לגוי הזה אנטישמי (שזה, בניגוד לגזעני, משהו לא מקובל פה). כי אם נגיד שגוי לא יכול להיות עם יהודייה, זה כמו להסכים לחוקי הנאצים על Rassenschande ("בושת הגזע") ודם טמא.

   

  הם, והפוליטיקאים שמצאו צורך להגיב על יחסים של בחור בן 23, כולם יכולים לקרוא לזה איך שירצו. אבל היום אני קוראת לזה כפי שאני רואה את זה: גזענות.

   

  וזה כואב.

   

  אנה ראו היא היסטוריונית שבאה לישראל לפני ארבע שנים כדי ללמוד לתואר שני באוניברסיטת תל אביב. הטקסט פורסם במקור ב-www.i24news.tv, אתר הבית של ערוץ החדשות הבינלאומי i24news, המשדר באנגלית, צרפתית וערבית

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים