שתף קטע נבחר

רה"מ: הציבור ישלם את המחיר על כשלי הדסה

הנהלת ביה"ח ביקשה הקפאת הליכים כדי לקבל הגנה מנושים. העובדים מתנגדים מחשש שלא יקבלו את משכורותיהם והפגינו מחוץ לדיון. נתניהו: "היה כשל גדול. משרדי הבריאות והאוצר יטפלו, הציבור ישלם"

הקריסה הכלכלית של בית החולים הדסה מגיעה לשלב המשפטי: בבית המשפט המחוזי בירושלים התקיים אחר הצהריים (ב') דיון בבקשת ההנהלה להקפאת הליכים. אם תתקבל הבקשה יהיה בית החולים מוגן מפני הנושים שלו למשך שלושה חודשים. מחוץ לבית המשפט הפגינו עובדי הדסה, שמתנגדים לבקשת ההנהלה מחשש שבעקבותיה יבוטלו החוזים הקיבוציים והם לא יוכלו לקבל את משכורותיהם. בינתיים, טוען ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "כשל ניהולי" הוביל לקריסה - ואומר כי הציבור ישלם את המחיר

 

 

ההסתדרות הרפואית, שמייצגת את העובדים, אמרה בבית המשפט שבקשת ההנהלה היא ניסיון לבצע מחטף: "למדנו על הבקשה להקפאת הליכים מהתקשורת. מטרתה היא לשבור את העבודה המאורגנת בהדסה".

 

עוד על קריסת הדסה:

בישיבת סיעת הליכוד תקף נתניהו את התנהלות בית החולים הירושלמי: "אנחנו מכירים בחשיבות של הדסה. שני בניי נולדו שם. לעניין עצמו - היה שם כשל גדול מאוד. כשהממשלה בגרעון אנחנו מטפלים בזה מיד. נצבר שם גירעון באופן לא ברור, יכול להיות מתוך הנחה שיהיה מי שישלם".
 
לדברי נתניהו, "צריך לטפל טיפול שורש בצורה יסודית ומי שצריך לטפל בכך הם המשרדים האמונים - משרד הבריאות והאוצר. הציבור הוא זה שישלם וצריך להבטיח שהגירעון לא יחזור". ראש הממשלה, שהעדיף להעביר את האחריות לבריאות ולאוצר, לא הזכיר כי במשך ארבע שנים ברציפות, עד מרס הקודם, הוא שימש כשר הבריאות.
מחאת עובדי הדסה מחוץ לבית המשפט (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מחאת עובדי הדסה מחוץ לבית המשפט(צילום: גיל יוחנן)
 
מוקדם יותר היום התקיים בוועדת הבריאות בכנסת דיון בנושא הדסה, ומנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, אמר: "ברמה האישית אני חושב שהדסה צריך להיות בית חולים ממשלתי, אבל זו החלטת ממשלה". הוא תקף את אנשי בית החולים והוסיף: "רציתם שר"פ, רציתם שלא נפקח עליכם. כשנוח לכם אתם בית חולים פרטי וכשלא נוח אתם באים אלינו".

 

ח"כ אילן גילאון טען בדיון שהכסף שתקצה המדינה להצלת בית החולים ישמש לרכישתו. חברי הכנסת שלי יחימוביץ', מיקי רוזנטל, חיים כץ ושולי מועלם הביעו תמיכה ברעיון הלאמת בית החולים.

 

"אזרחי המדינה לא יכולים להרשות לעצמם שביתה בהדסה. האוצר הוא האשם בניהול הכושל, בתקצוב החסר ובהסכמי השכר", אמר יו"ר הוועדה, ח"כ חיים כץ.

 

הבקשה להקפאת הליכים הוגשה בצל גירעון שוטף של 300 מיליון שקל וגירעון מצטבר של 1.3 מיליארד שקל. פרטי הבקשה חשפו תמונת מצב שגובלת באנרכיה ניהולית, נוהלי עבודה מופקרים וסעיפי תקציב רבים שמסבירים בקלות את הידרדרותו של המוסד הרפואי. בין היתר, תוארו ניתוחים פרטיים שנערכו על חשבון זמן רפואה ציבורית, עשרות מיליוני שקלים על שעות נוספות וכוננויות שאינן נדרשות ו-900 משכורות ניהול במוסד שבו רק 400 משרות ייעודיות. מוקדם יותר היום, סיפרה נציגת מס הכנסה בדיון בנושא הקפאת ההליכים כי הנהלת בית החולים לא העבירה למדינה 70 מיליון שקל שניכתה ממשכורות העובדים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
הפגנת עובדי הדסה, הבוקר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים