שתף קטע נבחר

צילום: AP, רויטרס, EPA, AFP

רובים ושושנים. הבהלה לנשק בירדן

בממלכה מודאגים מהעלייה החדה במספר כלי הנשק הלא חוקיים. הפתרון: חקיקה שתשלח למאסר עולם נושאי נשק ללא רישיון. מהיכן באים כל הרובים?

יותר ויותר אזרחים בירדן מחזיקים בנשק ללא רישיון ובממלכה מודאגים מהמצב ומבקשים להחמיר את הענישה נגד אנשים שיורשעו בהחזקה ובשימוש לא חוקי בנשק.

 

צפו: חבר פרלמנט ירדני נעלב בשידור ושלף אקדח

 

חלון למזרח התיכון - כתבות אחרונות:

130 אלף בארות: הסעודים נופלים אל מותם

עיר הזבל: ביירות טובעת באשפה וסירחון

סקס, סמים ואלכוהול. הסטודנטיות נחשפות

מורות מאוימות: "לִבְשׁוּ חיג'אב או שנכה אתכן"

 

השימוש בנשק אישי בירדן הלך וגבר בחודשים האחרונים בעיקר באירועים חברתיים, בחתונות, בהפגנות מחאה, בחסימות כבישים ובמהלך ביצוע עבירות שונות על החוק. במשרד המים הירדני, למשל, טוענים כי גנבי מים החלו להשתמש בנשק וגם כנופיות של גנבי רכב נושאות עליהן נשק חם לעת הצורך.

 

 

אחד המקרים המפורסמים ביותר בנושא שזכה להד תקשורתי גדול התרחש בספטמבר האחרון. חבר פרלמנט ירדני פתח באש קלצ'ניקוב לעבר חבר פרלמנט אחר בתוך בית הנבחרים בשל סכסוך אישי. תקרית זו רק המריצה את השלטונות להסדיר אחת ולתמיד את השימוש בכלי נשק בממלכה.

 

העיתון "אל-קודס אל-ערבי" דיווח שגורמים רשמיים בממלכה מתכננים לבצע שינויים מפתיעים בחוק, ואחד מהם הוא שאדם שיחזיק בנשק ללא רישיון רשמי יקבל עונש מאסר עולם. רק עונש מרתיע, על פי הרשויות הירדניות, ירתיע את העוברים על החוק ואת אלה שמתכוונים לעבור עליו.

 

לעלייה בשימוש בנשק לא חוקי בירדן יש קשר ישיר לעלייה חסרת התקדים בהברחות נשק מסעודיה ומסוריה לתוך שטח הממלכה ההאשמית. ברוב המקרים מדובר בנשק שמיועד למורדים במשטרו של בשאר אסד בסוריה ומגיע בסופו של דבר לידיים ירדניות ונשאר בתחום הממלכה.

 

על פי נתוני משרד הפנים הירדני, שפורסמו בכמה כלי תקשורת ערביים, מספר כלי הנשק בהיתר עומד על יותר מ-120 אלף. אולם, על פי כמה הערכות, מספר כלי הנשק ללא רישיון עומד על מיליון במדינה שבה חיים שבעה מיליון תושבים.

 

דובר הממשלה הירדנית, מוחמד אל-מומני, הודה בחודש שעבר כי "המשבר בסוריה גרם לנטל נוסף על ירדן, ובין היתר במה שקשור להברחת נשק קל וסמים מסוריה". הוא הוסיף שעל רקע המצב עושות הרשויות כל שביכולתן למנוע את הברחות הנשק לתוך ירדן.

 

סוחר ירדני הסביר מה עומד מאחורי הבהלה לנשק: "האזרח הירדני הממוצע החל לחפש נשק לשם הגנה עצמית והגנה על הרכוש בניגוד לעבר, אז נשא נשק כמקור לגאווה". לדבריו, למרות העלייה במחירי הנשק יש להם ביקוש רב בגלל החשש מהמצב בסוריה ומהעלייה בשיעורי הפשיעה והאלימות בירדן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים