שתף קטע נבחר

"מבחינת המשפחה, מעולם לא פרשתי"

מיכל מתנדבת כבר תשע שנים בתנועת של"מ כרכזת מתנדבים גמלאים. "יש לי סיבה נהדרת לקום בבוקר ואני נותנת לאנשים רבים נוספים סיבה נהדרת לקום בבוקר". בואו גם אתם לעשות טוב ביום מעשים טובים

בדרך כלל, כשאדם מגיע לגיל פרישה, הוא לוקח אוויר, מקדיש זמן לעצמו ולמשפחתו ונח. אצלי זה לא קרה. עם סיום עבודתי, התחלתי להתנדב במסגרת תנועת של"מ - שרות לאומי למבוגר, וכבר תשע שנים שאני משמשת כרכזת מתנדבים ומגיעה למתנ"ס ארבעה ימים בשבוע, משעות הבוקר עד אחה"צ ופעמים רבות גם לאירועים ולישיבות בערב. בני משפחתי, המונים שלושה ילדים, שישה נכדים ושלושה נינים, צוחקים ואומרים שמבחינתם, מעולם לא פרשתי ושבתשע השנים האחרונות, אני אפילו "עובדת" יותר.


 

הם לא טועים. גם אני מרגישה שהמשכתי בעבודתי הקודמת. כמנהלת אזור גוש דן בקופ"ח במשך 42 שנים, עבדתי עם קהל, סייעתי לשכבות מוחלשות ותמיד פעלתי בראש גדול וגיליתי יוזמה - ממש כמו בתפקידי הנוכחי.

 

לאחר שקראתי מודעה בעיתון שהזמינה פורשים ותושבים ותיקים לבוא ולקחת חלק בפעילות התנדבותית, פניתי לתנועת של"מ (הפועלת בשיתוף עם חברת המתנ"סים, משרד החינוך והתנועה להתנדבות לאומית). נפגשתי עם אורנית דקל, מנכ"ל התנועה, שזיהתה אצלי "אנרגיות מיוחדות" ומינתה אותי כרכזת מתנדבים של תנועת של"מ בעירי, פתח-תקווה. השאר היסטוריה.

 

התנדבות בשליחות

השתלבתי במתנ"ס כחברת צוות לכל דבר ואט אט, הפכתי לצומת מרכזי ולאבן שואבת עבור המתנדבים בעיר. בשקדנות, בהתמדה ובמסירות, פיתחתי את תחום ההתנדבות וגייסתי עשרות גמלאים לפעילות התנדבותית בעיר. אני רואה בעשייה זו שליחות מיוחדת, שמקנה ערכים ומעודדת אחריות חברתית, עזרה לזולת ומעורבות קהילתית.

 

במהלך תשע שנים, הקמתי מערך גדול של מתנדבים גמלאים, שמונה כיום כ-245 מתנדבים. המתנדבים החרוצים שלנו פעילים במגוון תחומים בקהילה, מגיעים לפעילות התנדבותית לפחות פעם בשבוע ועושים את מלאכתם נאמנה.

 

בין מסגרות ההתנדבות השונות ניתן למצוא את תוכנית של"מ בחינוך, שפועלת בבתי ספר ומסייעת לתלמידים מתקשים, התוכנית "זהב בגן", במסגרתה מקדמים המתנדבים תכנים שקשורים לזהירות בדרכים בגני ילדים, סיוע במועדון גיל הזהב במתנ"ס, הפעלת "מציאון" - חנות בגדי יד שנייה לרווחת הקהילה, הפעלת מועדון תמיכה לאמהות חד הוריות, מועדון להעצמת נשים ויצירת קהילה תומכת למשפחות נזקקות.

 

"הורגלתי לראות תמיד את האחר ולתת דוגמה אישית. את הערכים האלה אני מעבירה הלאה לסובבים ולבני משפחתי" (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
"הורגלתי לראות תמיד את האחר ולתת דוגמה אישית. את הערכים האלה אני מעבירה הלאה לסובבים ולבני משפחתי"(צילום: shutterstock)

 

שכחו להביא אוכל

מיזם חדש שפיתחנו לאחרונה, הוא חלוקת כריכים לילדים "ששכחו להביא אוכל" מהבית, לבית הספר. הרעיון נולד משיחה עם אחד מהמתנדבים המסורים שלנו, שסיפר שהיה עד למחזה מזעזע: ילדים רבו על כריך, בהפסקת עשר. כשניגש להפריד ביניהם, סיפרו לו הילדים שהם נוהגים להתחלק בכריך אחד, מכיוון שלהוריהם אין אפשרות להכין להם כריכים. למחרת התייצבתי בבית הספר עם סלסילה עמוסת כריכים שהכנתי בבית. המיזם התפתח במהירות ובעזרת תמיכת ראש העיר, מר איציק ברוורמן, אנו מחלקים היום כריכים ל-600 ילדים תושבי העיר.

אני נזכרת באבי המנוח מידי יום ומודה לו על החינוך הערכי שהטמיע בי. מילדות הורגלתי לראות תמיד את האחר, לתת דוגמה אישית ולפעול ב"ראש גדול". את הערכים האלה אני מעבירה הלאה לסובבים אותי ולבני משפחתי: ביתי עוסקת בעבודה קהילתית, נכדתי מנהלת מתנ"ס בשכונה קשת יום ומשקיעה את כל מרצה בתיקון החברה ואני מקווה שגם ניניי ימשיכו בדרך הנתינה כשיתבגרו.

 

אני מעשנת כבר 60 שנים, אך מרגישה בריאה וחזקה. יש לי סיבה נהדרת לקום בבוקר ואני חושבת שאני נותנת לאנשים רבים נוספים סיבה נהדרת לקום בבוקר – לקום לידי הגן, לילדי בית הספר, לקשישים ולכל מי שזקוק לעזרתם.

 

אני מאחלת לעצמי עוד שנים רבות ובריאות של נתינה. כל עוד הגוף ימשיך לסחוב, לא ארפה ואמשיך להעניק. אני רוצה להשאיר אחרי חברה טובה וצודקת יותר.

 

  • תנועת של"מ מציעה מניפה רחבה של משימות התנדבות כמענה לצרכים ובעיות בחברה. כל אחד יכול לבחור תחום עניין הקרוב ללבו ומתאים לכישוריו וניסיונו האישי.

 

  • גם אתם רוצים לעשות טוב? הצטרפו  ליום מעשים טובים ב-11.3 והבטיחו את מקומכם בחגיגה שכולה עשייה חיובית! 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
המתנדבים פעילים במגוון תחומים בקהילה
צילום: shutterstock
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים