שתף קטע נבחר

שישי אצל צבי

ארוחת השבת הכי קהילתית בעיר

מיטל וצבי וילור צידון נישאו זה לזו בניו-יורק ב-2006. לצד ההחלטה על חיים משותפים רקמו השניים החלטה נוספת: לעשות משהו טוב למען הקהילה הישראלית בניו-יורק. מיטל וצבי רצו לחבר בין הישראלים הרבים שחיים בעיר ולספק להם מקום של חוויה יהודית וישראלית אותנטית. מזה שמונה שנים שמיטל וצבי מזמינים מידי יום שישי ישראלים רבים לארוחת שבת חגיגית אצלהם בבית בקווינס, פרויקט המוכר בתור "שישי אצל צבי".

 

"התחלנו מיד כשהתחתנו", מספר צבי. "אנשים תמיד אומרים, 'אל תתחבר עם ישראלים! ישראלים, במיוחד כאלה שחיים בחו"ל, הם אנשים קשים'. אבל אנחנו רצינו להראות צד אחר של הישראלים, להראות שאנחנו אנשים טובים ויפים. רצינו לחבר ולאחד את הישראלים, להוציא את הצד הטוב והיפה, שיהיה ישראלי מאוד. כשהתחלנו את 'שישי אצל צבי' גרנו בבית ממש קטן, עם מטבח קטנטן, אז התחלנו בקטן. בהתחלה היו באים רק שישה אנשים ומיטל התלוננה שלא מגיעים מספיק אנשים. אבל ידענו שאם נחכה ונתמיד בסוף זה יתפוס. ובאמת, לאט לאט, חבר הביא חבר וזה התחיל לתפוס. פתאום היינו שמונה אנשים ואחרי זה עשרה. היום, כל שבת, ברוך השם, יש אצלנו בבית בערך שלושים אנשים. בחורף, זה נע בין עשרים לשלושים איש, ובקיץ יושבים גם בחצר ומגיעים בין שלושים לארבעים איש. בראש השנה יושבים אצלנו בסלון, בחדר האוכל והחצר ביחד גם חמישים-שישים איש. ובל"ג בעומר האחרון היו אצלנו שבעים איש, שחגגו על-האש בחצר".

 

הכי חשוב זה האווירה
הכי חשוב זה האווירה

כשהוא לא מתפקד כבית חב"ד של איש אחד ואישה אחת, צבי מנהל חברה לשיווק באינטרנט ועוסק בהקמת אתרים וקידום בחיפושים. החברה שלו גם זכתה פעמיים ברציפות בפרס לקידום אתרים מטעם גוגל. אבל נראה שהמצווה של אירוח עשרות ישראלים לחוויית שבת מיוחדת מידי שבוע היא בעלת חשיבות לא פחותה מבחינת צבי, ובהחלט לא פחות תובענית מבחינת זמן ומשאבים.

 

איך אתם מכינים ארוחה לשלושים איש מדי שבוע?

"זה פרויקט שאנחנו עובדים עליו כל השבוע. ביום שלישי אני עושה את הפרסומים על מנת שזה יופיע בכל מקום וכדי שאנשים ידעו שיש להם לאן לבוא לשבת. אני מפיץ את הידיעה באינטרנט ובפייסבוק, ואני שולח הודעות טקסט לרשימת תפוצה של 200 אנשים. אחרי זה אנחנו עושים קניות בימים רביעי וחמישי. ביום חמישי אנחנו מתחילים את הבישולים. אנחנו כבר כל כך מיומנים בבישולים בכמויות האלה, שבדרך כלל אנחנו גם משלימים את הבישולים עוד לפני יום שישי. את הכל מיטל ואני מבשלים, לפעמים עם קצת עזרה מחברים".

 

למה יכול לצפות אורח בשישי אצל צבי?

"בארוחות 'שישי אצל צבי' הכי חשוב זה האווירה. יש אווירה נעימה ונינוחה, בלי ויכוחים ורעשים. יש אצלנו אווירה ביתית של שבת, עם קידוש ושירים, חלה ונרות דולקים. יש ארוחה גדולה, שהאורחים עוזרים להגיש, כמו בבית, ואחרי הארוחה הרבה מהאורחים נשארים לשבת, שרים ומדברים. מאז שהתחלנו כבר נוצרו אצלנו הרבה קשרים וחברויות וגם כמה חתונות שהתחילו אצלי בבית. מבחינת האוכל, אנחנו מכינים את הכל בעצמנו בבית. אנחנו משתדלים שלא להגיש שום דבר קנוי או מוכן מראש. בכל ארוחה אנחנו מגישים עשרה סוגי סלטים, חצילים וטחינה וחומוס שאנחנו מכינים. אנחנו מגישים מרק צמחוני, דג מרוקאי ובשר ועופות ותוספות לצמחונים, וקינוחים. כמעט לא קונים שום דבר תעשייתי. אנחנו רוצים שהכל יהיה ביתי וטרי ואורגני וכמה שיותר בריא".

 

איך מכלכלים ארוחה גדולה כל כך מדי שבוע?

"בשבע שנים הראשונות עשינו הכל לבד וכלכלנו כמעט את הכל מכיסנו. השנה אמרתי שנעשה ניסיון ונבקש סכום סמלי מכל אורח. כשהתחלתי לפרסם את הארוחות בתשלום, פנו אלי כל מיני אנשים ואמרו, 'צבי, עזוב אותך, אל תיקח כסף על הארוחה ביום שישי הקרוב, אני אשלם על הכל'. וככה יצא שאנשים טובים מכסים את ההוצאות כמעט בכל הארוחות מאז, ואנחנו יכולים להמשיך ולהזמין אורחים ללא תשלום".

 

בעמוד הפייסבוק של "שישי אצל צבי", חולקים צבי ומיטל בוידאו את המתכונים שלהם בעת ההכנה של הארוחות. אפשר למצוא שם בין היתר מתכונים מצולמים של עוגת תמרים פרווה ללא אפייה, חלות ארבעה דגנים או דג סלמון כבוש. הם גם חולקים עשרות מכתבי תודה והערכה משלל האורחים שביקרו בביתם.

 

איזה מין אנשים מגיעים לארוחות "שישי אצל צבי"?

"אני אוהב להגיד, 'בשישי אצל צבי, כל אורח הוא VIP'. מגיעים ישראלים מכל הבא ליד – סטודנטים, רופאים, בנקאים ואנשי נדל"ן. לפעמים מגיעים תיירים ישראלים שנמצאים בסביבה, או דיילות של אל-על. כל מי שרוצה לבוא מוזמן. אני רוצה להפיץ את הידיעה על 'שישי אצל צבי' כדי שעוד אנשים ידעו על זה שיש להם מקום לבוא בסוף השבוע לארוחת שבת ישראלית ולהיחשף לצד היפה של הישראלים כאן".

 

לפרטים נוספים על הארוחות השבועויות ראו עמוד הפייסבוק של "שישי אצל צבי": www.facebook.com/kiddushny

לשריון מקומות לארוחה, ניתן ליצור קשר עם צבי בטלפון: 718-813-7939

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים