שתף קטע נבחר
4 כללי זהב בניהול תיק השקעות בארסה היא עדיין הקבוצה של הישראלים?למה אינסטגרם מוחקת משתמשים?

כך תגלו אם מחירי הדיור יעלו

מחירי הדיור אמורים לצנוח, אבל הישראלי הממוצע לא יחכה וישלם הרבה יותר. וגם, מה הקשר הקריטי בין דירה לאיגרת חוב? כסף עולמי

המירוץ הבלתי אפשרי לדירה בישראל קיבל אתמול גושפנקה רשמית מקרן המטבע הבינלאומית. בדוח השנתי שלה על הכלכלה המקומית נאמר כי מחירי הדיור השתוללו והם גבוהים ב-25% ממה שהם אמורים להיות. עוד צוין כי בחמשת השנים הקרובות הם עשויים לרדת בלפחות עשרה אחוזים.

 

"אחד ההסברים לעליית המחירים בשוק הנדל"ן נעוץ בעליית מחירים בשוק אגרות החוב" אומר יוסי לב מפעילים, ניהול תיקי השקעות. "עליית המחירים גרמה לתשואה לפדיון להיות נמוכה מאוד עד אפסית. התשואה הנמוכה הביאה הרבה מאוד משקיעים משוק האג"ח לשוק הנדל"ן".

 

במקביל, נרשם בשנה שעברה שיא של יותר מעשור ברכישת דירות. זאת למרות המידע הכמעט מפורש על ירידה משמעותית במחירי הדירות בחמשת השנים הקרובות. יכול להיות שהישראלים פשוט לא יודעים לדחות סיפוקים?

 

"אנשים לא יכולים לשבת בצד ולהמתין" אומרת ד"ר ליאת הדר, מומחית בהתנהגות צרכנים מהמרכז הבין תחומי. "הם יכולים להתאפק עם חלום קניית הדירה כמות מסוימת של זמן, אבל לא לעד. אנחנו יודעים ממחקרים שאנשים מסוגלים לעצור רגע ולחשוב כשהם מקבלים מידע חדש, אבל מהר מאוד הם חוזרים לסורם".

 

אז איך בכל זאת אפשר לעזור לצרכן הישראלי לדעת מתי לקנות דירה ולאילו נתונים בעמודי המוספים הכלכליים הוא צריך לשים לב?

 

לפי לב שוק האג"ח יכול להוות אינדיקציה: "היציבות בשוק האג"ח תמשיך להתקיים" הוא אומר. "ישראל נמצאת במצב מקרו כלכלי טוב מאוד: יש גירעון מאוד נמוך, אינפלציה נמוכה, אבטלה נמוכה וצמיחה נאה. הפרמטרים האלו אמורים לשמור על שוק האג"ח יציב ועם תשואות נמוכות".

 

אבל לא הכל מתחיל ונגמר במוספי הכלכלה. "אנחנו לא קונים דירה כי אנחנו חושבים שזו השקעה כלכלית טובה, לפחות לא רובנו" אומרת הדר. "כשאנחנו קונים דירה אנחנו חושבים על כך שאנחנו זוג צעיר ונרצה לגדל בה את הילדים שלנו. רכישת דירה לא ממש קשורה למה שקורה בשוק – תמיד נרצה להקים בית".

 

עם זאת הדר ממליצה לא לקנות דירה בכל מחיר: "אנשים צריכים לחשוב טוב למה הם מכניסים את עצמם" היא אומרת. "אם לא נעשה תחשיב כלכלי מספיק טוב חלום הבית יכול להפוך לאסון הבית".


פורסם לראשונה 13/02/2014 19:05

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
חולמים על דירה? חכו קצת
צילום: shutterstock
מומלצים