שתף קטע נבחר

לפיד: ארה"ב מאבדת את סבלנותה כלפינו

בנאום בוועידת הנשיאים בירושלים אמר שר האוצר כי הקיפאון המדיני מסכן את ישראל: "גורם נזק כלכלי ופוליטי ליחסינו עם ארה"ב והעולם"

הסטטוס קוו המדיני מסכן אותנו. זו השורה התחתונה מנאומו היום (ב') של שר האוצר יאיר לפיד בוועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים בארה"ב. הנאום במלון ענבל בירושלים התרכז במשא ומתן ובחשיבות הסכם שלום עתידי עם הפלסטינים, ולפיד הבהיר בו כי קיפאון מדיני מסכן את ישראל בכמה וכמה תחומים, ובהם יחסינו עם ארה"ב והעולם. "הם מאבדים את סבלנותם כלפינו", אמר.

 

 

"בחרתי לדבר אליכם על הנושא שיש לו את ההשפעה המכרעת ביותר על כלכלת ישראל ועל החברה הישראלית, וזה כמובן תהליך השלום", אמר שר האוצר. "אני נחוש למנוע את מה שנראה לי כניסיון מתמשך למוסס ולעכב את התהליך המדיני המתנהל בימים אלה למול הפלסטינים. אם גם השמאל הישראלי וגם הימין הישראלי ימשיכו לומר פעם אחר פעם ש'שום דבר לא ייצא מזה', הנבואה עלולה להגשים את עצמה ובמקום לנהל את התהליך בלב שלם, הצדדים יישבו שם רק כדי לזכות בנקודות בשביל משחק האשמה שיתנהל אחרי שהכול יקרוס".

 

יו"ר יש עתיד התחייב "לעשות הכול" כדי למנוע את כישלון המשא ומתן המדיני. לדברי לפיד, "העיכוב ומשיכת הרגליים מגיעים אמנם ברובם מן הצד הפלסטיני, אבל אנחנו לא צריכים לקחת אחריות על הצד הפלסטיני. אנחנו כן צריכים לקחת אחריות על הצד הישראלי. אנחנו צריכים לעשות כל מאמץ להגיע להסדר, מפני שהמצב הנוכחי מסכן את עתידה של ישראל".

 

לפיד פירט כיצד אותו קיפאון מדיני מסכן את ישראל: "הוא מסכן אותנו מפני שמדינת ישראל לא יכולה ואסור לה לבלוע אל קרבה 4 מיליון פלסטינים. אם אנחנו רוצים לחיות במדינה יהודית, אנחנו מוכרחים להיפרד מהם. הוא מסכן אותנו מפני שכל עוד לא נפרדנו מהם, בכל רגע נתון הם יכולים להבעיר את השטח וליצור אנדרלמוסיה מבלי לצאת אפילו מהבית".

 

בנאומו טען לפיד כי דווקא נסיגה ישראלית תחזק את הביטחון: "מבחינה ביטחונית הרבה יותר קל להגן על גבול מוסכם וברור מאשר על שטח שבו ישראלים ופלסטינים חיים יחד בערבובייה באותה חבית של חומר נפץ. המצב הנוכחי מסכן אותנו גם מפני שהוא גורם נזק הולך וגובר - כלכלי ופוליטי - ליחסינו עם ארה"ב ועם העולם. ואם כל זה לא מספיק, כל שבוע שחולף בלי התקדמות ממשית במשא ומתן מסכן גם את יציבותה של הממשלה. גם מכך עלינו להיזהר".

 

לפיד קישר בין הסכם הגרעין האיראני למהמורות ביחסים עם האמריקנים: "כחבר הקבינט עליי להתריע על כך שהדרך שבה התעלמה הקהילה הבינלאומית מאזהרותינו החמורות בנושא תוכנית הגרעין האיראנית. זה שולח אזהרה חמורה המאותתת שהעולם, ובראשו ארצות הברית, הולך ומאבד כלפינו לא רק את אהדתו אלא גם את סבלנותו. שום דבר אינו חיוני לישראל יותר מאשר היחסים המיוחדים עם ארה"ב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חן גלילי
שר האוצר לפיד
צילום: חן גלילי
מומלצים