שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן, אבי רוקח

יש עתיד על העיכוב בחוק הגיוס: "לא נתפשר"

אחרי בקשת נתניהו לדחות את הדיונים על הסנקציות הפליליות, ח"כ עפר שלח מבהיר: "נסיגה תהווה הפרה של ההסכם הקואליציוני ולא יהיה חוק גיוס"

"לא תהיה פשרה". כך מבהיר היום (ג') יו"ר סיעת יש עתיד עפר שלח בעקבות דחיית הדיונים בוועדה לשוויון בנטל בראשות ח"כ איילת שקד בנושא הסנקציות הפליליות על משתמטים. דבריו של שלח מכוונים להחלטה שפורסמה מוקדם יותר שלפיה ראש הממשלה בנימין נתניהו העביר מסר ובו ביקש לעכב את ההצבעות על הנושא הרגיש ביותר לחרדים בחוק הגיוס החדש.

 

עוד סיפורים חמים – בפייסבוק שלנו

   

"אני לא יודע אם יש עיכוב מכוון בהעלאת הנושא לדיון, אבל התוצאה לא תשתנה. כל נסיגה מהסנקציות הפליליות היא הפרה של החוזה עם יש עתיד ובלעדיו אין חוק", הבהיר שלח.  יו"ר סיעת יש עתיד הדגיש כי המפלגה לא תקבל שום נוסח אחר של סעיף הסנקציות. "חוק שירות הביטחון הוא תנאי מבחינתו להעברת החוק ולקיומו של ההסכם הקואליציוני עמנו שמוכר ולא מהיום. הנוסח הזה הוא מה שאושר בוועדת פרי, הוא אושר בהצעת החוק הממשלתית והובהר בכל הסיכומים איתנו. לא נתפשר על הנושא", אמר שלח.

הפגנת החרדים לפני כשבועיים. סנקציות פליליות על הפרק (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הפגנת החרדים לפני כשבועיים. סנקציות פליליות על הפרק(צילום: גיל יוחנן)
 

 

מאוחר יותר הבהיר השר יעקב פרי כי בלי חובת גיוס, יש עתיד לא תישאר בממשלה ותקף את מפלגת הבית היהודי. "הם מפנים עורף לציבור המשרתים ומנסים לעקר את חוק הגיוס מתוכן מתוך אינטרס פוליטי צר".

 

פרי הדגיש כי "ממשלת ישראל מחויבת למתווה הממשלתי שאושר על ידי הממשלה וקובע שינוי היסטורי שיחיל לראשונה מאז קום המדינה, חוק אחד על החרדים והחילונים, ויקבע חובת גיוס על החברה החרדית".

 

סעיף הסנקציות הוא הרגיש ביותר בין שלל הסעיפים בחוק החדש והסבוך, שנועד להסדיר את גיוס תלמידי הישיבות לצה"ל ולשירות אזרחי ולהחליף את חוק טל שבוטל בהוראת בג"ץ עוד לפני שנה וחצי. גם יו"ר המפלגה, שר האוצר יאיר לפיד, הבהיר כבר כי בלי החוק הזה, הוא ואנשיו לא יישבו יותר בממשלה.

 

אתמול קיבלו חברי הוועדה לשוויון בנטל הודעות, שלפיהן היה צריך להיערך לאפשרות בנושא הסנקציות הפליליות יעלה לדיון וגם יצביעו עליהן. הבוקר נודע כי שקד דוחה בכוונה את העלאת הסעיפים לדיון בשל מסרים שהגיעו מלשכת ראש הממשלה שביקש לעצור את הדיונים עד שיהיו הסכמות בקואליציה.

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי "ראש הממשלה לא הורה להמתין עם ההצבעות", אולם בכירים בוועדת שקד אישרו שהועברה בקשה כזו.

 

שלח הבהיר כי קיים שיתוף פעולה מלא בינו לבין יושבת ראש הוועדה שקד גם בהתחשב במועדי הדיונים וגם לגבי נושאים שעולים.

 

שקד אמרה הערב כי הדיון על הסנקציות הפליליות יתקיים רק לאחר שתהיה הסכמה רחבה בקואליציה. עד אז, אומרת שקד, הוועדה תדון בכל הנושאים האחרים. יו"ר הוועדה לשוויון בנטל העריכה כי השיחות בין המפלגות יימשכו השבוע על מנת לנסות לגבש הסכמות לקראת הצבעה בוועדה בשבוע הבא .

 

מלבד הסנקציות הפליליות, ממשיך להתסיס את חברי הוועדה גם נושא בני ישיבות ההסדר. הבוקר פורסמו ב-ynet נתונים, שלפיהם המסלול לבני ההסדר עולה למדינה כ-6 מיליון שקלים בשנה עבור תשלומי משפחה בזמן שבני ההסדר משרתים בצה״ל בסך הכל 16 חודשים ולפי ההסדר החדש יתווסף להם חודש אחד בלבד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי רוקח
יהיו סנקציות? הפגנת חרדים באשדוד (ארכיון)
צילום: אבי רוקח
צילום: גיל יוחנן
ח"כ עפר שלח
צילום: גיל יוחנן
מומלצים