שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן, אבי רוקח

יאיר לפיד: "יש שוויון בנטל, הציונות חזרה"

בעוד החרדים מאיימים בהפגנות המוניות אחרי אישור החוק בוועדת שקד, הדגיש יו"ר יש עתיד שהפטור ההיסטורי תם: "כבר מהחודש הבא כל צעיר חרדי יקבל צו גיוס". ח"כ עפר שלח: "אנחנו מצילים את כלכלת ישראל"

מקטינים את האי-שוויון, אחרי 65 שנות פטור: ההחלטה ההיסטורית של ועדת שקד על אישור חוק שוויון בנטל, ובו סנקציות פליליות לחרדים, צפויה להגדיל משמעותית את מספר החרדים על מדים ובשירות לאומי - וגם להוביל למחאת ענק נגד הגיוס. שר האוצר ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד הכריז הבוקר (ה') במסיבת עיתונאים בעקבות ההחלטה: "הציונות חזרה. תוקן עיוות היסטורי שנמשך 65 שנה". ynet העביר בשידור חי את מסיבת העיתונאים שקיימו לפיד, השר יעקב פרי ויו"ר הסיעה עפר שלח.
 

 

ח"כ עפר שלח, השר לפיד והשר יעקב פרי (צילום: יוגב אטיאס) (צילום: יוגב אטיאס)
ח"כ עפר שלח, השר לפיד והשר יעקב פרי(צילום: יוגב אטיאס)

לפיד הדגיש שהחוק מיישם הלכה למעשה את עיקרון השוויון בנטל. הוא טען שבעקבות החוק ייצאו לשוק העבודה עשרות אלפי חרדים שעד כה היו כלואים בישיבות וחיו על חשבון המדינה: "כבר מהחודש הבא כל צעיר חרדי יקבל צו גיוס. מי שלא יהיה בצבא יהיה בשירות אזרחי, מכבי אש, מד"א, סיוע לקשישים. השוויון בנטל אינו ניסיון להתנכל לחרדים או לאורח החיים שלהם. אנחנו מחויבים בכל לבנו לעזור להם לעבוד ולהיחלץ ממעגל העוני". אגב, כבר מאז ביטול חוק טל נשלחים צווי הגיוס - אך בפועל רובם לא מתממשים.

 

 

ח"כ עפר שלח, שהיה חבר בוועדת שקד, אמר שכבר בשנה האחרונה חל גידול בגיוס חרדים מפני שלראשונה מערכת הביטחון מבינה שהדבר מחויב המציאות. לדבריו החוק יאפשר להגן על המודל הכלכלי של מדינת ישראל - מודל שלדבריו עומד לקרוס.

 

"מלאכת חקיקת החוק עוד לא תמה אבל אושר הדבר העיקרי, הסעיף שרבים טענו שלא יקום לעולם", אמר שלח בהתייחסו לסעיף הסנקציות הפליליות. "החוק אומר את הדברים הפשוטים: אם לא יתגייסו חרדים במספר שנקבע - באופן אוטומטי תוחל חובת גיוס על כל הציבור החרדי. המונח המוטעה משפטית, מעשית ובעיקר ערכית, של 'סנקציות כלכליות' לא יהיה בספר החוקים של ישראל".

 

 

למרות הסיפוק שמביעים אנשי יש עתיד, גורמים במערכת הפוליטית לא שותפים לאופטימיות. ח"כ איציק שמולי (העבודה) טען ש"לעומת חוק טל המתווה הנוכחי מציג שיפור מסוים, אבל הוא רחוק מאוד משוויון אמיתי בנטל. אסור להחליף הסדר מפלה אחד בהסדר מפלה אחר. גם כאן גודל הכיפה קובע את גודל הפטור ולזה לא נוכל להסכים. לתת פטור לישיבות ההסדר כנגד הגברת הנטל על בנות, והסתפקות ב-5,200 מתגייסים חרדים מתוך 50 אלף, לא ישיגו שוויון בנטל אלא יקבעו הסדר מפלה חדש".

 

הדרך לחוק הגיוס

החוק החדש גרם למחלוקות רבות בקואליציה, שעיכבו את אישור הנוסח הסופי שלו. אחת ההחלטות הקשות ביותר שאותן קיבלה הוועדה לשוויון בנטל הייתה הטלת סנקציות פליליות, כולל עונשי מאסר, על חרדים שישתמטו משירות צבאי או אזרחי. אמש אישרו חברי ועדת שקד את נושא הסנקציות, אך ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) הגיש בקשה להצבעה מחודשת (רביזיה), ובשל כך תתבצע הצבעה על הסעיף במועד אחר.

 

עיקרי החוק

  • עד יוני 2017 תלמידי ישיבות יוכלו לדחות את הגיוס ולקבל פטור בגיל 22.
  • מיוני 2017 יחויבו בני 21 ומעלה להתגייס אם לא יהיו מספיק חרדים שיגויסו באותה שנה.
  • המועמדים לגיוס יוכלו לדחות את שירותם מדי שנה עד גיל 24.
  • על חרדי שישתמט מגיוס יוטלו סנקציות פליליות, ובהן מאסר.
  • הסנקציות יוטלו רק חצי שנה אחרי כניסת החוק לתוקף.

 


חרדים מגיוס לצהל: ההשתמטות לאורך השנים

חרדים מגיוס לצה"ל: ההשתמטות לאורך השנים
שנה מספר החרדים המשתמטים מגיוס
1948 400
1953 1,240
1968 4,700
1977 8,260
1985 16,000
1994 24,100
1999 30,174
2002 36,887
2005 45,500
2009 57,800
2010 62,500


כמה חרדים יגויסו לצהל ולשירות לאומי על פי החוק החדש?

כמה חרדים יגויסו לצה"ל ולשירות לאומי על פי החוק החדש?
שנה יעד הגיוס (מתוך כ-8,000 חרדים)
2014 3,800
2015 4,500
2016 5,200

החוק צפוי לעלות לקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת בתחילת החודש הבא, ובכל מקרה יחול רק משנת 2017. הוא מכיל שלוש שנים וחצי של תקופת ביניים, ובה חצי שנת הסתגלות המוגדרת בחוק ועוד חצי שנה שבה שר הביטחון לא יוכל להוציא צווי גיוס לחרדים. לצעירים תינתן דחיית גיוס עד לגיל 26. אישור סעיפי החוק התאפשר אתמול לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו הכריע בעד עמדתו של שר האוצר יאיר לפיד בנוגע להטלת סנקציות פליליות.

 

על פי ההצעה, חוק השוויון בנטל יוחל מ-1 ביולי 2017, אז יהיה כל צעיר חרדי חייב להתייצב להליך גיוס. יעדי הגיוס יתבצעו בהדרגה על פי המתווה שנקבע: ב-2014 יתגייסו לצה"ל ולשירות לאומי בסך הכול 3,800 חרדים, ב-2015 יתגייסו 4,500, ולאחר מכן כ-5,200 חרדים. על פי ההצעה, הישיבות יבחרו מי יהיו העילויים שלא יתגייסו, ואם הן לא יעמדו במכסות – יוצאו צווי מעצר למשתמטים.

 

למרות החוק המרוכך, מיהרו ח"כים חרדים לתקוף את ההחלטה בחריפות. ח"כ אליעזר מוזס (יהדות התורה) אמר: "אתמול נכתב פרק נוסף בהיסטוריה הנוראה של רדיפות הדת היהודית. זה יום שחור שייזכר לדראון עולם. רק ממשלה אכזרית מכריזה על ציבור שלם של לומדי תורה עבריינים. זהו גט כריתות בין הממשלה לחרדים. לא נשכח ולא נסלח. לומדי התורה ימשיכו בשלהם בלי קשר לחוק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יוגב אטיאס
יו"ר יש עתיד לפיד
צילום: יוגב אטיאס
מומלצים