שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בדיקת לחץ דם בגיל 3; כולסטרול בגיל 9

  מגפת ההשמנה גורמת לאיגוד האמריקני לרפואת ילדים לפרסם הנחיות חדשות לבדיקות החובה ב"טיפת חלב". בין החידושים: בדיקת לחץ דם שנתית החל מגיל 3, בדיקת כולסטרול כבר מגיל 9, איתור אוטיזם בגיל שנה וחצי, בדיקת HIV בכיתה י' ובדיקה לאיתור דיכאון אצל בני נוער. האם ישראל גם היא בדרך לעדכון דומה?

  מהפך בבדיקות הרפואיות לילדים ובני נוער: האיגוד האמריקני לרפואת ילדים יפרסם השבוע מסמך הנחיות חדש, המוסיף לבדיקות השגרה בטיפת חלב ובבתי הספר בדיקות חדשות, הכוללות גם איבחון מוקדם של יתר לחץ דם, כולסטרול, דיכאון ו-HIV. ההנחיות יוצגו בגליון הקרוב של כתב העת Pediatrics.

    

  ישראל הייתה למעשה המדינה הראשונה בעולם שהמציאה את "טיפת חלב" בשנות ה-70 של המאה הקודמת. בתחנות אלו, בהן מרוכזים מתן החיסונים, הדרכת ההורים ובדיקות ההתפתחות, מאותרים מדי שנה אלפי ילדים הסובלים מבעיות בריאות שונות. מדינות העולם, והראשונה בהן ארצות הברית, אימצו את הרעיון וכיום מבוצעות בדיקות ההתפתחות במרבית מדינות העולם המערבי.

   

  מגיפת ההשמנה הפוקדת את העולם הביאה להופעת "מחלות מבוגרים" אצל הילדים. כך, למשל, קיימת בשנים האחרונות עליה מדאיגה במספר הילדים שלוקים ביתר לחץ דם ובערכי כולסטרול גבוהים. גם מגיפת האיידס ממשיכה להתפשט בקרב צעירים, ולא רק באוכלוסיות סיכון.

   

  נתונים אלו הביאו את האיגוד האמריקני לרפואת ילדים, הנחשב לאורים והתומים בתחום ברחבי העולם, לעדכן את לוח הבדיקות הרפואיות אצל פעוטות, ילדים ובני נוער. במסמך שינויים רבים, שאלה עיקריהם:

   

  סטורציה: כל ילוד יעבור בדיקת סטורציה (רוויון חמצן בדם) באמצעות מכשיר המחובר לאצבע. זאת כדי לזהות מבעוד מועד הפרעות לב וכלי דם.

   

  המוגלובין: לאחר ספירת הדם הנהוגה בגיל שנה (בישראל בגיל תשעה חודשים) יבוצעו בדיקות מעקב נוספות מדי שנה לאלה שרמות ההמוגלובין אצלם היו נמוכות. זאת בעיקר משום שמחסור בברזל נמצא כפוגע משמעותית בהתפתחות המוחית התקינה.

   

  בריאות הפה: בדיקה ראשונה אצל רופא שיניים ילדים בגיל שנה.

   

  אוטיזם: בדיקה לאיבחון סימנים מוקדמים המחשידים להפרעות PDD הכוללות אוטיזם תתבצע בגיל שנה וחצי.

   

  לחץ דם: הבדיקה הראשונה תעשה כבר בגיל שלוש, ובדיקות נוספות יערכו מדי שנה לאורך כל הילדות.

   

  בדיקת כולסטרול: תבוצע בין גיל תשע ל-11 שנים

   

  סימני דיכאון: בגיל 11 יעברו הילדים מבחן לאיתור סימנים ראשוניים לדיכאון, וכך מדי שנה לאורך ההתבגרות.

   

  HIV: בדיקה לאיתור הנגיף הגורם לאיידס תבוצע בין גיל 16 ל-18, הגיל בו מרבית בני הנוער כבר מקיימים יחסי מין.

   

  בישראל נוהג משרד הבריאות לאמץ לעתים את המלצות האיגוד האמריקני לרפואת ילדים, אולם בעיכוב רב של חודשים עד שנים. נכון להיום לא נערכו דיונים בנושא בדיקות כולסטרול בגילאי הילדות או סקירת HIV ואוטיזם.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  בדיקת לחץ דם. כל שנה - כבר מגיל 3
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים