שתף קטע נבחר

הרמטכ"ל: איראן מפזרת לפידים לפירומנים

גנץ נזכר להגיב לחוק לשוויון בנטל, אחרי שכבר עבר בוועדת שקד: "אי אפשר להגיד זה ישרת וההוא לא". בכיר בצבא היה חריף יותר: "מודאגים מהתוצאה". על איראן אמר גנץ: "מתנהגת כפירומנית"

צמרת צה"ל נגד מתווה חוק הגיוס החדש: אחרי כמה ימים של סערה תקשורתית התבטא היום (א') הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ נגד ועדת שקד, שלהשקפתו יצרה אפליה בין מגזרים שונים בכל הקשור לגיוס, משום שמרבית החרדים לא יגוייסו. "אי אפשר להגיד זה ישרת וההוא לא. הצגנו בפני הוועדה את התמונה המלאה", אמר גנץ, שהתייחס בביקור בגולן גם לסכנה שמביאה איראן לגבולות ישראל. גורם צבאי אחר היה חד יותר: "כל אחד מצביע על הסעיף שמתאים לו ומשווק אותו".

 

  

עוד בחדשות ynet:

 

בעוד כולם מדברים על השוויון בנטל, מי שאמור להיערך לכך הוא הצבא. לדברי הרמטכ"ל, צמרת צה"ל התייצבה מול ועדת שקד והדעה הייתה אחידה: כולם צריכים לשרת, אם זה בצה"ל ואם בשירות אלטרנטיבי. "הצגנו את התמונה המלאה עם קיצור השירות לבנים אל מול הארכת שירות לבנות, לחיילי ישיבות ההסדר, הוספת חרדים וביטול היחידות שמחוץ לסד"כ (מאות שמשרתים בחובה כמורות חיילות, שוטרים, במשרד הביטחון ועוד). אנו מציגים את האמת המקצועית שלנו, אבל אנחנו לא מצביעים במליאה אלא הדרג הפוליטי", אמר הרמטכ"ל.

 (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

גורם בכיר בצה"ל הביע דאגה ממסקנות ועדת שקד וטען כי הוא לא רואה את נושא השוויון בנטל מתממש. "כל אחד מצביע על הסעיף שמתאים לו ואחר כך משווק אותו. אני מודאג מהתוצאה הסופית ומקווה שייצא משהו חוץ מהצהרות. אנו מנסים להשפיע אך לא לקבוע עובדות", אמר הגורם. "אמרנו לחברי הוועדה: אל תשחקו משחקים - כולם צריכים לשרת. אי אפשר להגיד שלא שמעו אותנו. החברה הישראלית תקבע מי ישרת באמצעות הדרג הפוליטי שלה ולא דרך הצבא שלה".

 

על אף האישור בוועדת שקד, צפויים להתקיים דיונים נוספים עם נציגי אכ"א על נושאים שעוד נותרו פתוחים, ובהם הארכת השירות לנשים. לטענת הצבא, מלבד העובדה שהחוק לא יביא את הרוב להתגייס, קיצור השירות לבנים בארבעה חודשים, שייכנס לתוקף בשנה הבאה, יצור פערי כוח אדם הנאמדים באלפי חיילים.

  

הצפון: חטיבה מרחבית חדשה הוקמה 

בפיקוד הצפון הכריזו על הקמת האוגדה המרחבית החדשה "בשן", שהחלה לפעול בגזרת גבול סוריה בחודש האחרון והחליפה את האוגדה המתמרנת 36, שחטיבתה המרחבית ומפקדתה ישבו בגולן מאז שנות השבעים. בראש החטיבה יעמוד תא"ל אופק בוכריס, במסגרת תוכנית "תעוזה" של צה"ל שהביאה לביטול מערכים ומטרתה להפוך את צה"ל צבא קטן, יעיל וקטלני יותר.

 

בצה"ל ציינו כי המורדים בסוריה כבשו כ-80 אחוז מהשטחים שצמודים לישראל. עוד הוסיפו כי בצבא יצרו באחרונה קשר עם המורדים בנושאים הומניטריים, בכל הקשור להבאת פצועים סוריים לגבול והחזרתם לסוריה.

"סוריה עסוקה עד למעל צוואר בלחימה בעצמה והמשטר שם הורג באזרחיו במאות בשבוע. איראן מתנהגת כפירומנית שמפזרת לפידים, ומחמשת בטילים ותחמושת את אויבנו בכל הגזרות", ציין גנץ, "אין גזרה שאיראן לא מעורבת בה. צה"ל יגיע לכל קריאה של המדינה, רק שתחייג 911, וצה"ל יגיע אם זה למלחמה, סופת שלגים או אסון בבית". בנוגע למו"מ המדיני ציין קצין בכיר בצבא כי "הארכתו או פיצוצו עלולים להביא להחמרה במצב בשטחים אך לא נראה שלאינתיפאדה שלישית שדומה לזו השנייה".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גדי סאירה
הרמטכ"ל גנץ. עמדה ברורה
צילום: גדי סאירה
מומלצים