שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  תכירו: הטיפול האיטלקי שמעלים כאבי שרירים

  הפיזיותרפיסט האיטלקי לואיג'י סטקו פיתח שיטה להפחתת כאבים שהפכה פופולרית באירופה - ועכשיו גם בישראל: עיסוי ממוקד באזורים שונים של רקמת הפאשיה העמוקה, קרום העוטף את כל איברי הגוף. השיטה משפרת את טווחי התנועה ואת היציבות, ומשיבה לפעילות לאחר פציעות ספורט

  לפני 15 שנים ספג תומר, אצן חובב שהשתתף בתחרויות תריאטלון, נקע בקרסולו הימני. מאז הפגיעה סבל תומר מבעיות יציבות והגבלה בתנועה, אך חזר לשגרת האימונים לאחר תקופת החלמה קצרה. לפתע, הוא החל לסבול מכאבים עזים בגב התחתון, שהקרינו לכף הרגל.

   

  תומר נשלח לבדיקת MRI בחשד לפריצת דיסק, אולם לא נתגלו כל ממצאים מתאימים. הוא המשיך לבדיקות נוירולוגיות, שגם הן לא איתרו הפרעה עצבית. כמוצא אחרון פנה תומר אל הפיזיותרפיסט שלו, ערן רשף, שאבחן כי אותו נקע בקרסול היה המקור לכאבים העזים.

   

  "הנקע יצר מתח שקט ברקמת הפאשיה לכיוון הגב התחתון", מסביר רשף. "המתח הזה הגיע לנקודה קריטית שבה גרם לכאבי הגב וההקרנות".

   

   

  מטפלים בכאבים:

   

  תומר עבר סדרה של חמישה טיפולים באזור הקרסול ובנקודות נוספות באגן ובברך לפני כחצי שנה. בשבוע שעבר הוא השתתף בתחרות איש הברזל באילת.

   

  במבט ראשון זה נראה כמו עיסוי רגיל או טיפול שיאצו, אבל מדובר ב"סטקו" (Stecco), שיטת טיפול חדשנית בתחום הפיזיותרפיה שהפכה ללהיט באירופה. שיטה זו מתמקדת בטיפול בקרום הפאשיה, רקמה העוטפת את כל איברי הגוף ואחראית לחלק ניכר מהתמסורת העצבית והפעילות המוטורית שלנו. בשונה מגישות אחרות, שיטה זו מבוססת על אבחנות אנטומיות, תהליך אבחון מדוקדק וטכניקת טיפול ייחודית.

   

  לפני 30 שנה שיער הפיזיותרפיסט האיטלקי לואיג'י סטקו כי טיפול המתמקד ישירות ברקמת הפאשיה יביא לשיפור דרמטי בכאבים, בדלקות ובהפרעות שרירים ושלד. עד היום היא לא זכתה להתייחסות ראויה, אבל לאחרונה טוענים מומחים כי היא ההסבר והמקור להרבה מכאובים, דלקות ומגבלות מוטוריות. שיטתו של סטקו הפכה פופולרית באירופה - ועכשיו הגיעה גם לישראל. מאות פיזיותרפיסטים עברו לאחרונה הכשרה בשיטתו במרפאות פרטיות, בקופות החולים ובצבא.

   

  האם הפאשיה היא המקור לכאבים - וטיפול בה יביא הקלה? (צילום: מרק ליידן) (צילום: מרק ליידן)
  האם הפאשיה היא המקור לכאבים - וטיפול בה יביא הקלה?(צילום: מרק ליידן)

   

  בולם הזעזועים של הגוף

  הפאשיה מורכבת בעיקר מסיבי קולגן בצפיפות ובדחיסות משתנה. אלה אותם סיבים המרכיבים את הגידים, את הרצועות ואת העצמות. מדובר ברקמה רציפה, תלת-ממדית הנמשכת מכף רגל ועד ראש. הרקמה אחראית לשמירה על מבנה הגוף, לתמיכה והגנה על איברי הגוף, ומשמשת אף כבולם זעזועים. בפועל, הפאשיה מחברת בין איברי הגוף הפנימיים לבין שרירי הגב והגפיים ובין השרירים השונים בגב ובגפיים.

   

  "לרוב האנשים הפאשיה מוכרת מכאבי דורבן ברגל או כשיש דלקת בגיד שגוררת כאבים בצד הברך", מסביר הפיזיותרפיסט קובי וייס, המומחה לשיטת סטקו. "אזורים אלה הם רק חלק קטן מהמערכת שבה יש עיבוי משמעותי של הרקמה".

   

  לדברי וייס, בניגוד להנחות העבר כיום מוכיחים המחקרים שהפאשיה מכילה עצבים שונים. "בפאשייה יש קולטני כאב - נוסיספטורים, קולטני מתח מכני, וברור שזהו איבר חישה רגיש לכאב, תלת-ממדי ומורכב, בעל תפקיד משמעותי בהעברת אינפורמציה קריטית למוח בכל הקשור לכאב, לתנועה וליציבה".

   

  הפאשיה, מסביר וייס, מאפשרת בין היתר החלקה של רקמות אחת על גבי השנייה. במקרים שבהם יכולת ההחלקה נפגעת, בין שבשל חבלה טראומטית ובין שבשל גירוי כרוני, עלולה להיות השלכה על היכולת לנוע בחופשיות ואף לגרום לכאבים.

   

  הפאשיה אף משמשת כמערכת "פולי" להעברת כוח בין החלקים השונים של הגוף. "שרירים פועלים על מפרק אחד או שניים לכל היותר", אומר וייס, "כך שאין בהם כדי להסביר את העיקרון של 'שרשרת קינטית', המדמה את חלקי הגוף לחוליות בשרשרת התלויות אלה באלה והמשפיעות אלה על אלה בזמן ביצוע תנועות ותפקוד יומיומי או ספורטיבי.

   

  "היום ברור מחקרית כי הפאשיה העמוקה היא השחקן המרכזי ב'שרשרת הקינטית' הזו. למשל, היום ידוע כי רק כ-65% מהעברת כוח השריר עוברים דרך הגיד שאליו הוא מחובר וכ-35% מכוח השריר מועברים דרך רקמת חיבור אחרת".

   

  הפאשיה היא למעשה השחקן המרכזי בכל תנועה, כשכל פגיעה משמעותית שאי פעם התרחשה יכולה להשפיע על תנועת הגוף ועל הופעת פגיעות אורתופדיות, גם באזורים מרוחקים שנראים לכאורה לא קשורים.

   

  פאשיה היא השחקן המרכזי בכל תנועה (צילום: מרק ליידן) (צילום: מרק ליידן)
  פאשיה היא השחקן המרכזי בכל תנועה(צילום: מרק ליידן)

   

  המטרה: העברת כוחות תקינה

  Fascial Manipulation היא שיטת טיפול ידנית, ללא תרופות או התערבות חיצונית, שאותה פיתח סטקו לצד שני ילדיו הרופאים. המטרה בטיפול היא לזהות את המיקום המדויק שבו נפגעה רקמת הפאשיה, כלומר היכן היא אינה מחליקה בחופשיות ואינה מאפשרת העברת כוחות תקינה, ולהשיב אותה לתפקוד תקין באמצעות חיכוך עמוק בנקודות ספציפיות על גבי הפאשיה העמוקה.

   

  אף שתחילה נראה הטיפול כעיסוי רקמות עמוק, הוא מתמקד באזורים אנטומיים ספציפיים שבהם קיימת רקמת הפאשיה, ומשפיע ישירות על הפאשיה הפגועה. הטיפול מתחיל בתהליך אבחון שבו מאותרים האזורים החולים שבהם קיימת פגיעה ברצפי הרקמה ובתפקוד המכני שלה.

   

  על פי גישת סטקו, כשמופעלים סיבים של מספר שרירים הפועלים באותו כיוון, נקודה מסוימת המצויה על רקמת הפאשיה משקפת מבחינה מתמטית את נקודת המפגש של הכוחות המופעלים, המגויסים לייצור התנועה. בנקודות אלה מתמקד הפיזיותרפיסט בהשבת הפאשיה לתפקוד התקין.

   

  הטיפול קצר ונמשך 30-20 דקות בלבד. במרבית המקרים, די בארבעה טיפולים כדי להביא לפתרון הבעיה. הטיפול מתבצע על ידי פיזיותרפיסטים או רופאים מומחים שהוכשרו בשיטה החדשה.

   

  לשיטת סטקו יש כבר ניצני תוצאות קליניות: מחקרים שבוצעו באירופה ובארצות הברית הראו שמדובר בטיפול יעיל שמביא להקלה משמעותית ואף שיכוך כאבים מוחלט, שיפור ביציבות ובטווחי התנועה עד העלמה מוחלטת של תסמיני הפגיעה.   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מרק ליידן
  התמקדות ברקמה העוטפת את הגוף. טיפול סטקו
  צילום: מרק ליידן
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים