שתף קטע נבחר

להרחיק התוקף, להגן על נפגעי מין במשפחה

כיום נדרשים הקורבנות לעבור הליך מייגע כדי להוציא צו הרחקה לקרוב שתקף אותם. יוזמת חקיקה של ח"כ עדי קול אמורה להעביר את האחריות למדינה

מעבירים את האחריות לידי המדינה? הוועדה לפניות הציבור של הכנסת בראשות ח"כ עדי קול (יש עתיד) תקיים היום (ב') דיון ובמסגרתו תקרא למדינה לקחת אחריות בנוגע להוצאת צווי הרחקה לעברייני מין במקרים המתרחשים בתוך המשפחה. זאת כדי למנוע היתקלות תדירה של עברייני המין עם הנפגעים.

 

כיום, ההליך המורכב של הוצאת הצו נתון בידי נפגעי התקיפה המינית שאמורים להגיש בקשה לבית המשפט ולנהל את ההליך בעצמם, לעתים בתמיכת מרכזי הסיוע השונים. הדיון שיתקיים היום ובמסגרתו תוצג גם הצעת החוק בנושא, יבקש לחייב את היועץ המשפטי לממשלה או פרקליט המדינה להגיש את צווי ההרחקה בכל מקרה שבו הואשם הפוגע בעבירת מין בתוך המשפחה.

 

ח"כ קול קיבלה פניות בנושא, החליטה לטפל בו ובין היתר מקדמת גם הצעת חוק בנושא. "חוק מגבלות על חזרתו של עבריין מין לסביבת הנפגע מאפשר לבית המשפט להטיל על עבריין מין מגבלות על מגורים או על עבודה בקרבת מקום המגורים או מקום העבודה של נפגע העבירה", נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק. "אם שוכנע כי יש צורך בהטלת מגבלות משום שלנפגע העבירה עלול להיגרם נזק נפשי של ממש אם עבריין המין יתגורר או יעבוד בקרבת מקום מגוריו או מקום עבודתו". 

ח"כ עדי קול. "איך המדינה מסירה את ידיה מהקורבנות?" (צילום: מוטי קימחי) (צילום: מוטי קימחי)
ח"כ עדי קול. "איך המדינה מסירה את ידיה מהקורבנות?"(צילום: מוטי קימחי)

קול קוראת לשנות את המצב הקיים ולסייע באופן מסודר לנפגעים באופן שבו הם אינם צריכים להתמודד לבד עם הנושא. לפי הצעת החוק יתווסף סעיף שיאפשר להגן על הנפגע ולמנוע נזק נוסף שעלול להיגרם לו מהיתקלות תדירה בעבריין המין.

 

על פי הנתונים שהצטברו בוועדה, הגורמים הרשאים להגיש בקשה להוצאת צו הרחקה על פי החוק, אינם עושים זאת.

 בנוסף, ישנה הנחיה של פרקליט המדינה משנת 2009 ולפיה הפרקליטות לא תיזום הגשת בקשות כאלה אלא במקרים חריגים, אך ההנחיה אינה מפרטת מהם אותם "מקרים חריגים".

 

"מדוח שהתקבל בנושא עולה כי הפרקליטות מסירה ידיה מאחריותה להגן על קורבנות עבירות מין בכך שהיא מסרבת ליישם את סמכותה לדרוש הגבלות על עברייני מין משוחררים", אמרה ח"כ קול. "כיצד ייתכן שהמדינה לא רק שמתקשה עדיין להבין את מצוקתה הקשה של הנפגעת, ואת עומק הפגיעה, אלא גם מסירה אחריות מעל ידה ומצפה כי הארגונים החברתיים הם שיסייעו לנפגעות ויגישו עבורן את הבקשה לצו הרחקה?"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קימחי
ח"כ עדי קול
צילום: מוטי קימחי
מומלצים