שתף קטע נבחר

יש עתיד: "מנסים לעקר את חוק הגיוס"

סעיף שייאפשר לממשלה להתערב במכסות הגיוס הפך לזירת קרב בין יש עתיד לבית היהודי

עוד מחלוקת של הרגע האחרון בוועדה לשוויון בנטל: בתום דיון שהתקיים היום (ג') שבו התבקשה הוועדה להכריע לגבי האופן שבו יוגדרו יעדי גיוס החרדים בחוק, תקפו ביש עתיד את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת הבית היהודי בטענה כי נעשה ניסיון של הרגע האחרון מצדם לעקר את החוק: "ראש הממשלה והבית היהודי מתבזים בניסיון של הרגע האחרון לעקר את החוק" תקף גורם ביש עתיד. "הם הולכים נגד החלטת הממשלה ונגד דעתם של רוב חברי הוועדה".

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

הסוגיה שעומדת במחלוקת נוגעת לאופן שבו יוגדרו יעדי הגיוס בחוק ולשאלת שיקול דעתה של הממשלה ואפשרותה להתערב בשינוי מכסת היעדים מדי שנה. במהלך הדיון שהתקיים היום, הגיש יו"ר סיעת יש עתיד עפר שלח שתי הסתייגויות משמעותיות לחוק הקיים וביקש שסעיף המפרט את מספר היעדים בחוק יכלול את היעד המקסימלי הנוגע לשנת 2017 שלפיו יהיו 5,200 חרדים מגויסים. זאת לעומת הסעיף הקיים בחוק כעת ושאותו מבקשת יו"ר הוועדה איילת שקד לאשר. הסעיף הזה מפרט רק את מספר המינימום של המתגייסים - 3,300 חרדים לשנת 2013. 

 (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
 

בנוסף ביקש שלח לשנות את הסעיף המתייחס לאחריותה של הממשלה בקביעת היעדים וביקש לצמצם את מרחב התמרון ואת האפשרות שהממשלה תוכל להתערב ולשנות יעדים תוך כדי מתווה הביניים. שלח ביקש לשנות את ההגדרה בחוק ולקבוע כי במקום ש"הממשלה תקבע" יעדים יופיע בחוק כי "הממשלה תודיע" - דבר שלא יאפשר לה לערוך שינוי במכסות היעדים.

 

שקד התנגדה לשתי ההסתייגויות ומשכך ביקש שלח התייעצות סיעתית. בזמן ההפסקה שניתנה גיבש רוב סביב שני השינויים המוצעים, שביש עתיד מגדירים אותם מהותיים וחשובים מאוד לחוק. בלעדיהם, אומר שלח, החוק יהיה מעוקר. לשלח הצטרף ח"כ איציק שמולי ממפלגת העבודה שהבהיר כי בלי שני השינויים הללו, החוק הופך חסר תוכן וחסר שיניים.

 

ביש עתיד האשימו לאורך היום את ראש הממשלה ואת הבית היהודי בניסיון לפגוע בחוק המתהווה: "ראש הממשלה והבית היהודי מתבזים בניסיונות של הרגע האחרון לעקר את החוק מתוכן. זאת בניגוד להחלטת הממשלה, לחוק שניסחה ועדת פרי ואושר על ידי הממשלה וגם בניגוד לדעתם של רוב חברי הוועדה".

 

גורמים בבית היהודי אמרו מנגד כי ביש עתיד "נבהלים מהתגובה הציבורית ולכן מנסים להצטייר כמקשיחי החוק. עמדת הייעוץ המשפטי של הוועדה היא שהממשלה צריכה להכריז על העמידה ביעדים לאור פרסום המספרים של המתגייסים על ידי שר הביטחון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ח"כ איילת שקד
צילום: גיל יוחנן
מומלצים