שתף קטע נבחר

מחלוקת בישורת האחרונה בדיוני הוועדה לשיוויון בנטל

חברי הכנסת החרדים אריאל אטיאס ומאיר פרוש שעד כה החרימו את דיוני הוועדה הגיעו במפתיע והצביעו עם שקד וגמליאל בעד סעיף שיותיר לממשלה מרחב תמרון בקביעת יעדי הגיוס. בהצבעה נרשם תיקו מול הגוש של יש עתיד

דיון דרמטי בוועדה לשוויון בנטל: אחרי שראש הממשלה בנימין נתניהו הכריע לטובת סנקציות פליליות, על פי דרישת יש עתיד, הופיעו היום (ד') בדיון חברי הכנסת אריאל אטיאס (ש"ס) ומאיר פרוש (יהדות התורה) שעד כה החרימו את דיוני הוועדה והצביעו ביחד עם גילה גמליאל (ליכוד) ואיילת שקד (הבית היהודי) נגד עפר שלח מיש עתיד, אלעזר שטרן מהתנועה, עומר בר לב מהעבודה ורוברט אילטוב מישראל ביתנו. המחלוקת: סעיף שיותיר לממשלה מרחב תמרון בקביעת יעדי הגיוס. התיקו בהצבעה בוועדה הוביל לכך שהסעיף נפל.

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

יו"ר סיעת יש עתיד, עפר שלח, התעקש שהממשלה תוכל רק להודיע על יעדי הגיוס שנקבעו מראש מדי שנה, ומנגד יו"ר הוועדה איילת שקד, בתמיכת החרדים וגמליאל, ניסו להעביר נוסח לפיו הממשלה תקבע את היעדים.

 

הצעתה עוררה דרמה במהלך הדיון שבמסגרתה יצא שלח מהדיון ואף נשמע אומר כי אם לממשלה יהיה שיקול דעת מידי שנה בקביעת יעדים חדשים, "יש עתיד תפוצץ את הקואליציה".

ח"כ שלח (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ח"כ שלח(צילום: גיל יוחנן)

 המחלוקת נמשכה דקות ארוכות במהלכה התקיימו התייעצויות רבות ולאחר מכן נרשם תיקו בהצבעה. על פי החלטת נתניהו, במצב של שוויון יש לחזור לנוסח הצעת החוק הממשלתית שהוגשה על ידי השר יעקב פרי.

 

אלא שגם את ההצעה הזאת שני הצדדים מפרשים אחרת. בעוד שבבית היהודי טוענים כי בהצעת החוק הממשלתית קיימת לקונה שלא תאפשר קביעה ברורה של יעדים נוקשים, ביש עתיד טוענים כי הצעת החוק הממשלתית נצמדת ליעדי הגיוס כפי שקבע פרי.

 

גורם בבית היהודי מסמן הישג למפלגה מול עמדת יש עתיד: "בפועל, לא היה רוב לאף הצעה בוועדה ולכן נשארים עם הצעת החוק הממשלתית. בגלל הנוסח המעורפל זה נתון לפרשנות". מנגד, ביש עתיד אומרים: הנוסח שהתקבל מונע הן מהממשלה והן משר הביטחון כל שיקול דעת באשר להשגת היעדים. מרגע שיפורסמו המספרים הם ורק הם יקבעו".

 

ח״כ שלח אמר כי "למרות מאמציהם של גורמים בלשכת ראש הממשלה ובבית היהודי לתת לממשלה אפשרות לעקר את החוק מתוכנו, הנוסח שהתקבל חוזר לניסוח החד משמעי של ועדת פרי. לשום גוף או אדם אין אפשרות לשיקול דעת שלאחר מעשה, ומרגע שהתפרסמו מספרי הגיוס הם ורק הם יקבעו האם עמדו ביעדים והאם תוחל חובת גיוס. זו היתה דרישתה של יש עתיד הן בוועדת פרי והן בדיון היום, והתקבלה במלואה בשני המקרים".

 

יו"ר הוועדה, ח"כ איילת שקד, אמרה: "חוק הגיוס ישפיע על חייהם של כלל אזרחי ישראל. מטרתו אינה פופוליסטית והוא אינו אמור לשרת אג'נדה של מפלגה מסוימת. בעניין מהותי שכזה, החשיבות העיקרית של החוק היא היכולת ליישמו דה פקטו. החוק, הנוגע בנימי נפשם של רבבות מאזרחי המדינה, צריך להיות כזה אשר יוכל להתקיים במציאות,

ועל כן חשובה הדרך בה הוא נעשה - בתבונה ובאחריות. יעדי הגיוס ייקבעו בהחלטת ממשלה, יתפרסמו על ידי שר הביטחון ברשומות ובאינטרנט, ויאפשרו מעקב ופיקוח ציבורי. אני סמוכה ובטוחה כי ממשלת ישראל תקבע עמידה ביעדים בצורה מקצועית ושקולה".

 

מתווה החוק בוועדת שקד אושר בשבוע שעבר. חברי הוועדה קבעו כי החוק יחול רק מ-2017 ולצעירים בני הישיבות החרדיות תינתן דחיית גיוס עד גיל 26. יעדי הגיוס יעלו מדי שנה, ואם החרדים לא יעמדו במכסות יוצאו צווי מעצר למשתמטים.

 

על פי המתווה שנקבע: ב-2014 יתגייסו לצה"ל ולשירות לאומי בסך הכול 3,800 חרדים, ב-2015 יתגייסו 4,500, ולאחר מכן כ-5,200 חרדים. על פי ההצעה, הישיבות יבחרו מי יהיו העילויים שלא יתגייסו, ואם הן לא יעמדו במכסות – יוצאו צווי מעצר למשתמטים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
ועדת שקד, ארכיון
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים