שתף קטע נבחר

מתקרחנים: טיול בלאפלנד

ירון ברנר נסע בשיא החורף עד לארצם של האסקימוסים - לאפלנד שבפינלנד. סיפור מושלג על מזחלות עם איילים, דייג באגמים קפואים, זריחות יפהפיות וגם וודקה שמחממת את הגוף בכפור

 

 

 

יש כאלה שמעדיפים חופשת בטן גב על חוף ים זהוב בתאילנד, יש כאלה שעושים שופינג בניו יורק ויש כאלה שמוצאים את עצמם באמצע החורף בפינלנד, או יותר נכון - בלאפלנד שבחוג הארקטי, בחופשה אסקימוסית בטמפרטורה שמתחילה במינוס 20 מעלות ויורדת עד ללא פחות מ-50 מעלות מתחת לאפס.

 

ללאפנד יש כמה אטרקציות במהלך החורף כמו מזחלות שלג, אופנועי שלג על דיונות לבנות, קרוס קאנטרי (צעידה בשלג)

ודיג באגמים קפואים, דרך חור בקרח.

 

בעונה הקרה ניתן ללון במלונות שעשויים קרח וברמה הקולינרית זוללים כאן הרבה דגים וגם איילים - הגמל הלאפי, שמשמש את האסקימוסים לנסיעות וגם מספק להם צמר, עור וכאמור קבב.

 

בלילות מתחממים בלפלנד עם הרבה אלכוהול. בדומה לשכנה רוסיה, וודקה מתוצרת מקומית, שהמפורסמת שבהם היא "פינלנדיה" היא המשקה הפופולרי ביותר בפינלנד. תנאי האקלים בפינדנד, שלחלקנו יראו קשים לחיים, הם אופטימליים ליצירת וודקה משובחת: זן חיטה נדיר ומיוחד (חיטת ששת השורות), שמש החצות שזורחת עד השעות הקטנות של הלילה למשך חצי שנה בעונת הקיץ והמים הטהורים, מי שלגים שנשאבים ממעיין עתיק. מי שמגיע לאיזור, יכול גם להצטרף לטעימות ומבחני השוואה שונים, שמדגימים כיצד החיטה והמים משפיעים על התוצר הסופי.

 

רק חשוב לזכור לשתות הרבה מים לפני שמתעוררים הלומי שיכר בלילות זוהר צפוני (לנו למרבה הצער לא יצא לראות אותו), כדי לקום רעננים לזריחות המרשימות של מבואות הקוטב הצפוני.

 

 (צילום: index open) (צילום: index open)
(צילום: index open)

 

לאפלנד על קצה המזלג

לאפלנד הוא חבל ארץ בחוג הארקטי, שממוקם ברובו בצפון סקנדינביה ומשתרע על כ-388,000 קמ"ר ומתחלק בין פינלד, שבדיה, נורבגיה ורוסיה.

תושביו הם בני עם הסאמי (Sami) שכונו בעבר לאפים ועל השטחים הרחבים של החבל חיים פחות מ-100,000 איש. בשנים האחרונות, בזכות הזוהר הצפוני והאקלים העז, קודמה ופותחה באיזור תיירות חורף, שכוללת מלונות עשויים קרח, קרוס קאנטרי ועוד, והיא מתקיימת בין החודשים דצמבר למרץ.

מטבע:
בלאפלנד הפינית - אירו

איך מגיעים:
מישראל יש טיסות ישירות להלסינקי שמופעלות על ידי פינאייר. משם ממשיכים ללאפלנד בטיסת המשך שאורכה כשעה לקיטילה (Kittilä).

עוד כתבות על פינלנד ולאפלנד בתיירות:
פינלנד: הרפתקאות בארץ השלג

הלסינקי: טיפים מהסאונה לאגם, מהאגם לסאונה: פינלנד

המחול השמיימי של הזוהר הצפוני

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
אייל צפוני
צילום: ירון ברנר
מומלצים