שתף קטע נבחר

הקיבוצים: "חייבים הסכם בנייה עם הממשלה"

שיירת משאיות של התנועה הקיבוצית יצאה לירושלים, במחאה על מה שהיא מכנה "הקפאת הבנייה בקיבוצים בשנתיים האחרונות", וכחלק מהמחלוקת שלה עם רשות מקרקעי ישראל. אולם בנצי ליברמן, מנהל רשות מקרקעי ישראל, דוחה את המחאה בתוקף: "שחררנו למעלה מ-1,700 היתרי בנייה בקיבוצים"

התנועה הקיבוצית מחריפה את מאבקה במה שהיא מגדירה "הקפאת הבנייה בקיבוצים". הבוקר (א') יצאה שיירת משאיות של התנועה מעמק יזרעאל לכיוון קריית הממשלה בירושלים, על רק מחלוקות עם רשות מקרקעי ישראל בנושא הבנייה בקיבוצים. בתנועה טוענים כי הרשות הקפיאה את הבנייה בשטח הקיבוצים בשנתיים האחרונות. "מדובר בצעד מחאה ראשון בו נוקטים הקיבוצים אל מול אוזלת ידה של ממשלת ישראל, בפתרון משבר הבנייה בקיבוצים", נמסר ממטה המאבק.

 

עוד כתבות על בנייה בקיבוצים בערוץ הנדל"ן :

 

איתן ברושי, מזכ"ל התנועה הקיבוצית, אמר הבוקר כי "כולנו תקווה שממשלת ישראל תתעשת ותביא לחידוש הבנייה בקיבוצים - כחלק מפתרון משבר הדיור הארצי. אנחנו, שלקחנו חלק במאבקים רבים על ביטחונה של מדינת ישראל, יוצאים עכשיו למלחמה על הבית. צר לנו על הפגיעה באזרחים, אך לאחר סבלנות אינסופית שלא מאפיינת אף ציבור אחר בישראל - אין לנו ברירה. ממשלת ישראל תבין שאם לא יגיעו איתנו להסכם - אנחנו נחריף מאוד את הצעדים".

 

במכתב ששלחו היום לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ותיקי הקיבוצים - ובהם חברי כנסת ושרים לשעבר - נכתב בין היתר: "שלילת הזכות לבנייה בקיבוצים מאיימת לפרק צורת חיים זו... אם יימשך המשבר, ואלפי המשפחות הצעירות הרוצות להיקלט ולהרחיב את התנועה הקיבוצית והקיבוצים בפריפריה ובמרכז לא יוכלו לעשות כן, תיעצר יכולתו של הקיבוץ לצמוח ותיגזר עליו כליה".

 

בנצי ליברמן, מנהל רשות מקרקעי ישראל, דחה בכל תוקף את המחאה. "התנועה הקיבוצית זורה חול בעיניים - שום דבר לא נעצר בקיבוצים בשנתיים האחרונות", הוא אמר בשיחה עם ynet, "שחררנו למעלה מ-1,700 היתרי בנייה בקיבוצים בכל הארץ". ליברמן טען כי בתנועה מבקשים "קרקע בחינם בניגוד להחלטת בג"ץ". עוד טען כי "קיבוצי הפריפריה אינם מסכימים למאבק הזה בכלל, ברושי (מזכ"ל התנועה הקיבוצית - ה.צ) מנהל את המאבק של הקיבוצים במרכז הארץ".

 

 

שיירת המשאיות בירושלים, הבוקר (צילום: אמנון גוטמן) (צילום: אמנון גוטמן)
שיירת המשאיות בירושלים, הבוקר(צילום: אמנון גוטמן)

 

הקיבוצים רוצים לבנות 40 אלף דירות

הרקע למחאה תוכנית של התנועה, שהוצגה לראש הממשלה נתניהו ולשר האוצר, יאיר לפיד, לפיה ניתן לבנות 40 אלף דירות בקיבוצים ברחבי הארץ, מהן 10,000 דירות להשכרה בנות השגה לסטודנטים, זוגות ומשפחות צעירות. "דרישת הקיבוצניקים מרשות מקרקעי ישראל פשוטה מאוד: שוויון זכויות - השוו את תנאי רכישת הקרקע המיועדת למגורים בקיבוץ, לתנאים מהם נהנים תושבי הערים", נמסר ממטה המאבק.

 

בעקבות המפגש של ראשי הקיבוצים עם לפיד, שיגר בנצי ליברמן, מנהל רשות מקרקעי ישראל, מכתב למזכ"ל תנועת הקיבוצים בנושא מתן היתרי הבנייה. ליברמן טען אז כי התנהלות הקיבוצים היא בבחינת זעקת "הקוזאק הנגזל" והוסיף כי הסיבה שלא ניתנים היתרי בנייה בקיבוצים, נובעת מכך שקיבוצים רבים קלטו חברים חדשים שבונים בעצמם את ביתם.

 

לדבריו, הקיבוצים מבצעים שיוך מבלי ליידע את החברים החדשים כי בהתאם להחלטות מועצת מקרקעי ישראל, הם ידרשו בעתיד הקרוב לשלם עבור הקרקע סכומים שבין 33% ל-91% מערך הקרקע. יודגש כי ערך הקרקע עשוי להגיע לסכומים של כ-1.5 מיליון שקל.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמנון גוטמן
מחאת הקיבוצניקים, הבוקר
צילום: אמנון גוטמן
מומלצים