שתף קטע נבחר

דרמה ברוסיה: הבורסה צוללת ב-10%

הבנק הרוסי המרכזי הודיע באופן מפתיע על העלאת הריבית במדינה מ-5.5% ל-7% לאור המשבר עם אוקראינה ו"חשש לאינפלציה וליציבות הפיננסית במדינה". במקביל צנח הרובל ב-2% לשפל של 36.41 לדולר אחד. המדדים המובילים בבורסות אירופה מאבדים כ-2%

המשבר בין רוסיה ואוקראינה מגיעה לשווקים הפיננסים. הבנק המרכזי ברוסיה הקפיץ הלילה את הריבית ב-1.5% לרמה של 7%, במהלך דרמטי שנועד למנוע משבר אינפלציוני בעקבות המצב הגיאופוליטי העדין עם אוקראינה.

 

הורדת הריבית הגיעה לאחר שהרובל הרוסי צלל לשפל כל הזמנים - 37 רובל לדולר, בעוד שהאירו זינק לרמה של 50.99 רובל לאירו. בתוך כך צוללת הבורסה המרכזית ברוסיה ב-10% וגוררת אחריה ירידות חדות של כ-2% בבורסות אירופה. החוזים העתידיים בוול סטריט צוללים ב-1% - ירידות חדות מאוד בהתחשב בשעה המוקדמת של המסחר בארה"ב.

 

 

"ההחלטה של הבנק הרוסי נובעת מחשש כי המתיחות עם אוקראינה תגרור את המשק הרובי למשבר אינפלציוני שיגרור חוסר יציבות לכלכלה הרוסית", נכתב בהצהרה של הבנק המרכזי ברוסיה.

  

חייל רוסי בחצי האי קרים באוקראינה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
חייל רוסי בחצי האי קרים באוקראינה(צילום: רויטרס)

 

שר החוץ הבריטי וויליאם הייג התייחס למצב בחצי האי קרים ואמר כי מדובר במשבר הגדול ביותר באירופה במאה הנוכחית. "אנחנו מודאגים מאוד מהאפשרות שרוסיה תתערב באזורים נוספים באוקראינה, אבל זה לא אומר שהמצב בחצי האי קרים נסבל", אמר הייג בראיון ל-BBC.

 

אורי גרינפלד הכלכלן הראשי בפסגות התייחס לירידות ברוסיה. "מטרת העלאת הריבית היא למשוך כספים רוסים חזרה למדינה ולתמוך ביציבות הפיננסית ולמנוע פיחות חד ברובל. בכל הנוגע לשע"ח המהלך לא הוכיח את עצמו כאשר נכון לרגעים אלו הרובל נחלש ב-1.5% מול האירו וב-1.7% מול הדולר. התשואה ל-10 שנים על האג"ח של ממשלת רוסיה עלתה ב-52 נ"ב מתחילת החודש".

 

כרטיס צהוב לרוסיה

הלילה הניפו שבע המדינות המתועשות, G7, כרטיס צהוב לרוסיה, החברה השמינית במועדון. שבע המדינות - קנדה, יפן, גרמניה, צרפת, בריטניה, איטליה וארצות הברית - הודיעו כי הן משעות את ההכנות לכינוס ה-G8 שרוסיה אמורה לארח בחודש יוני בעיר סוצ'י. זהו רמז ראשון של המדינות המתועשות בנוגע לחרם כלכלי ומדיני אפשרי על רוסיה, אם היא תמשיך בפעילות נגד אוקראינה.

 

בהצהרה שפרסמו הלילה שבע המדינות הן גינו את "ההפרה הברורה מצד רוסיה של הריבונות והשלמות הטריטוריאלית של אוקראינה, בניגוד להתחייבות של רוסיה לאמנת האו"ם והסכם צ-1977 עם אוקראינה". המדינות המתועשות קוראות לרוסיה להתמודד עם כל דאגה ביטחונית או של זכויות אדם שיש לה עם אוקראינה במו"מ ישיר ופיקוח בינלאומי או בתיווך תחת חסות האו"ם או הארגון לביטחון ושיתוף פעולה של אירופה".


פורסם לראשונה 03/03/2014 09:25

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מוסקבה. חוששים ליציבות הפיננסית
צילום: רויטרס
מומלצים