שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  נתניהו לאבו מאזן: הכר במדינה היהודית
  רה"מ נאם בכנס איפא"ק והתייחס למו"מ עם הפלסטינים ואיום הגרעין. "אני מוכן להגיע לשלום היסטורי", אמר נתניהו, שדחה את הצעת נשיא הרשות להצבת כוחות בינלאומיים בגדה. על איראן אמר: "כשאתם רואים את הטילים שלהם, דעו שהם מיועדים אליכם". על החרמות אמר: "צריך להחרים את המחרימים"

  אחרי פגישתו אמש עם הנשיא ברק אובמה, הגיע ראש הממשלה בנימין נתניהו היום (ג') לנאום בכינוס השדולה איפא"ק בוושינגטון וניצל את ההזדמנות כדי לפנות ישירות לנשיא הפלסטיני אבו מאזן: "הכר במדינה יהודית - בלי תירוצים, בלי דחיות. הגיע הזמן", אמר לו. "תאמר לפלסטינים לנטוש את הפנטזיות של להציף את ישראל בפליטים. בכך סוף-סוף תבהיר שאתה מוּכן להביא קץ לסכסוך". בפתח נאומו הצהיר נתניהו: "הברית עם ארה"ב נמצאת בנקודת שיא ואין מדינה על פני כדור הארץ שהיא יותר פרו-אמריקנית מישראל".

   

  עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

   

  בהמשך דבריו ציין נתניהו כי אתמול ערך שיחות פוריות עם שורת בכירים אמריקנים, והזכיר את הנשיא אובמה רק כבדרך אגב. במקום, הוא הפנה את עיקר השבחים למזכיר המדינה ג'ון קרי והודה לו על מאמציו בתיווך השיחות. הוא ציין כי קרי האדם המתאים למשימה: "הוא אינו ישן ויש לי שקיות מתחת לעיניים כדי להוכיח את זה. אנו עובדים יום וליל כדי להשיג שלום בר-קיימא שמבטיח סידורי ביטחון יציבים והכרה הדדית בשתי מדינות לאום". נתניהו הוסיף כי "כשם שישראל מוּכנה להכיר במדינה פלסטינית, על הפלסטינים להכיר בישראל כמדינת העם היהודי". לצד זאת, הוא דחה את הצעת אבו מאזן להצבת כוחות בינלאומיים בגדה: "כוחות זרים ישמרו על השלום כשיהיה שלום, אבל כשתהיה התקפה הם יסתלקו הביתה. רק צה"ל יגן על ביתו, אני לא אהמר על ביטחון המדינה היהודית".

   

  ראש הממשלה נתניהו, הערב    (צילום: רויטרס)

  ראש הממשלה נתניהו, הערב    (צילום: רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  נתניהו עולה לבמה בוושינגטון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  נתניהו עולה לבמה בוושינגטון(צילום: AFP)

  נתניהו. "לא אהמר על ביטחון המדינה היהודית" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  נתניהו. "לא אהמר על ביטחון המדינה היהודית"(צילום: AFP)

  קרי נואם הלילה בוועידה. "הוא האדם המתאים למשימה" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  קרי נואם הלילה בוועידה. "הוא האדם המתאים למשימה"(צילום: AFP)
   

   

  את חלקו הראשון של הנאום הקדיש נתניהו לסוגיית הגרעין. "בשנה החולפת המשטר הקיצוני באיראן מנסה לטשטש את הקו המוּסרי באמצעות נשיא שמחייך ושר חוץ שמדבר יפה, אבל אם תקשיבו למילים החלקלקות, הן לא עולות בקנה אחד עם פעולותיה של איראן", הצהיר. "איראן אומרת שהיא רוצה את תוכנית הגרעין למטרות שלום - אז למה היא בונה כור גרעיני? אם אין לה מה להסתיר, למה היא מונעת מפקחי האו"ם לבקר במתקניה? למה היא ממשיכה לפתח טילים בליסטיים שמטרתם היחידה היא נשיאת ראשי-נפץ גרעיניים? כשאתם רואים את הטילים האלו, דעו שהם מיועדים אליכם". נתניהו חזר והדגיש כי "איראן ממשיכה לעמוד בצד הלא נכון של הקו המוּסרי ולכן אנחנו מתעקשים להישאר בצד הטוב. אנחנו צריכים להתנגד לאיראן ולעמוד על מה שחשוב ונכון".

   

  בהמשך התייחס נתניהו לסוגיה המדינית וציין כי "אני מוכן להגיע לשלום היסטורי עם שכנינו הפלסטינים שיסיים מאה של שפיכות דמים וסכסוך. הוא יהיה טוב לנו ולפלסטינים ויפתח אפשרות של יחסים בין ישראל למדינות רבות בעולם הערבי. מנהיגים ערבים רבים מבינים היום שישראל אינה האויבת שלהם אולם שלום עם הפלסטינים יהפוך את היחסים עמם לפתוחים ולמשגשגים". נתניהו הודה כי "ייתכן שייקח שנים עד שהקבלה הפורמלית של ישראל תחלחל מטה ולכן ישראל עדיין זקוקה להסדרי ביטחון ארוכי-טווח כדי להגן על השלום ולהגן על ישראל אם השלום יתערער".

   

  בהקשר הזה ציין נתניהו כי "אי אפשר להמר על ביטחוננו - במזרח התיכון עליך להיות מוכן לגרוע מכול. כוחות בינלאומיים שנשלחו ללבנון, לעזה ולרמת הגולן לא מנעו מהם להפוך לאזורי לחימה נגד ישראל. כוחות בינלאומיים לשמירת שלום שומרים על שלום רק כשיש שלום, אבל כשיש מתקפות חוזרות ונשנות, הכוחות האלו נשלחים בחזרה הביתה. הכוח היחיד שנוכל לסמוך עליו שיגן על ישראל הוא הכוח שיגן על ביתו שלו - חייליו האמיצים של צבא ההגנה לישראל". 

   

  "התנועה להחרמת ישראל היא פארסה"

  בהמשך התייחס ראש הממשלה לתנועה שקוראת להחרים את ישראל והדגיש כי "העובדה שהם הולכים להיכשל לא אומרת שאין צורך להתנגד לתנועת ה-BDS. חלק מהתאים התמימים חושבים שהם תומכים בשלום אבל ההפך הוא הנכון - החרם מסיג את השלום לאחור". נתניהו הדגיש כי יותר חשובה מכך היא העובדה שה-BDS שוגה מוּסרית. "התנועה אינה עוסקת בביקורת לגיטימית אלא בדה-לגיטימציה של ישראל. היא מציגה תמוּנה מעוותת, וזו פארסה. בתריסר מדינות שונות יש אקדמאים שכלואים בגלל דעותיהם, במזרח התיכון כולאים עיתונאים ותולים הומוסקסואלים, אבל את מי מחרימים? את ישראל, המדינה היחידה שבה פרופסורים יכולים ללמד מה שהם חושבים ושיש בה עיתונות חופשית וזכויות לקהילת הלהט"ב".

  "החרם מסיג את השלום לאחור" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  "החרם מסיג את השלום לאחור"(צילום: רויטרס)

  נתניהו בפגישתו אתמול עם אובמה (צילום: אבי אוחיון, לע"מ) (צילום: אבי אוחיון, לע
  נתניהו בפגישתו אתמול עם אובמה(צילום: אבי אוחיון, לע"מ)
    

  "איך אנשים מלומדים ומשכילים בימינו אנו יכולים להאמין לשטויות שאומרים על ישראל?", תהה ראש הממשלה, "זה לא אמוּר להפתיע אותנו, אלו דעות קדומות שהיו במשך מאות ואלפי שנים. היום הניסיונות להחרים את המדינה זה פשוט עוד פרק בהיסטוריה הארוכה והקשה של אנטישמיות. צריך להתייחס לאנשים הקוראים לחרם על ישראל בדיוק כפי שמתייחסים לאנטישמים - לגנות אותם ולהחרים את המחרימים".

   

  ראש הממשלה אף שיבח את השחקנית ההוליוודית סקרלט ג'והנסון, שספגה ביקורת על החלטתה לייצג את חברת סודה סטרים, ואמר כי היא ראויה לתשואות. "סקרלט, יש לי דבר אחד לומר לך: Frankly, my dear, I do give a damn", אמר נתניהו בפרפרזה על הציטוט המפורסם מהסרט "חלף עם הרוח", ששם הגיבורה בו הוא גם סקרלט, "ואני יודע שלכולכם אכפת מאנשים הנאבקים למען היושר". לסיכום דבריו, הצהיר: "חבריי, לעולם אל תשכחו, ארה"ב וישראל עומדות זו לצד זו לעד, בצד הנכון של הקו המוסרי, הצד הנכון של ההיסטוריה".

   

  אתמול נפגש נתניהו עם נשיא ארצות הברית ברק אובמה, שאמר במסיבת עיתונאים משותפת כי "פתרון שתי המדינות עדיין אפשרי". הנשיא האמריקני שיבח את ראש הממשלה הישראלי בנוגע לגישתו בשיחות עם הפלסטינים: "ישנם נושאים מאוד חשובים וקשים במו"מ המדיני ונתניהו מתייחס לכולם ברצינות". הוא הוסיף כי שיתוף הפעולה בין המדינות חזק ואיתן בכל הנוגע לשמירה על ביטחון ישראל. "אין לנו ידידה טובה יותר מישראל", אמר.

   

  ראש הממשלה קרא אז בתחילת הפגישה לפלסטינים להכיר בישראל כמדינה יהודית והוסיף:

  "העם בישראל מצפה ממני להיות חזק ולעמוד מול לחצים. אני מקווה שאבו מאזן ייקח ברצינות את ההצעה הנדיבה של ישראל. כפי שאתם יודעים וכולם במזרח התיכון שזה האזור הבעייתי והמקום השלו היחיד זה ישראל". מוקדם יותר שוחח נתניהו גם עם מזכיר המדינה קרי.

   

  קרי עצמו נאם הלילה בוועידת איפא"ק, והקדיש את נאומו למשא ומתן המדיני. "אנשים תוהים מדוע אני כה מחויב למשא ומתן הזה, מדוע אני כה משוכנע ששלום אפשרי. הם שואלים, מדוע ג'ון קרי נוסע לישראל לעתים כה קרובות?", אמר קרי בדבריו בכינוס. "עם כל הכבוד, הם שואלים את השאלה הלא נכונה. זה לא קשור אליי, זה סובב סביב החלומות של הישראלים והכבוד של הפלסטינים. זה נוגע לפיוס של שני עמים שרוצים חיים נורמליים ובטוחים בארץ אבותיהם".

   

  איפא"ק היא השדולה למען ישראל בוושינגטון, ונחשבת לשדולה הפוליטית השנייה הכי חזקה בוושינגטון, אחרי השדולה למען נשק ה-NRA. בשדולה פעילים כ-14 אלף תומכים ויש לה השפעה רבה על סנאטורים וחברי בית הנבחרים בחקיקה למען ישראל. היא רשמה בעבר הצלחה גדולה בקידום חקיקה על סיוע ביטחוני לישראל ועל סנקציות נגד איראן, אולם ספגה באחרונה מכה לאחר שהפסידה בעימות מול אובמה על החרפתן.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים