שתף קטע נבחר

עכו: שני פצועים חשודים שגרמו לפיצוץ הגז

הותר לפרסום כי ארבעה מתושבי העיר, בהם שניים שנפצעו בעצמם בפיצוץ, חשודים שגרמו לאסון הלילי בבית בעכו בחודש שעבר שבו נהרגו חמישה בני אדם

הבוקר (יום ה') הותר לפרסום כי ארבעה מתושבי עכו נעצרו בחשד שגרמו לפיצוץ הגז באמצע החודש שעבר, שהביא לקריסתו של בניין בן שלוש קומות בעיר העתיקה ולמותם של חמישה אנשים. שניים מבין החשודים נפצעו בעצמם בפיצוץ. הרקע לפיצוץ הוא הצבת אנטנות סלולריות בבניין.

 

החשודים מכחישים את המיוחס להם וטוענים שנפצעו כשהגיעו לחלץ נפגעים אחרים. שמותיהם של העצורים הותרו גם הם לפרסום: עומר חלוואני (בן 18), חאלד בוקאי (19), מוחמד ג'רחי (27) ואחמד חטיב (22).


כבר אחרי הפיצוץ ב-17 בפברואר, שבו נהרגו חמישה בני אדם, עלה החשד שהאסון אירע כתוצאה מחבלה מכוונת. זמן קצר לאחר הפיצוץ - שבו נהרגו מוחמד (43) וחנאן (38) באדר, נג'אח (51) וראיק סרחאן (55), ובנם נסר אלדין (8) - עלה החשד שהרקע הוא סכסוך בנוגע לאנטנות סלולריות שהיו על גג הבניין שקרס.

 

עו"ד שאדי דבאח עם חאלד בוקאי, אחד החשודים (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
עו"ד שאדי דבאח עם חאלד בוקאי, אחד החשודים(צילום: אבישג שאר-ישוב)

 (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
(צילום: אבישג שאר-ישוב)

החשוד עומר חלוואני בהארכת המעצר (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
החשוד עומר חלוואני בהארכת המעצר(צילום: אבישג שאר-ישוב)

החשוד מוחמד ג'ראחי (צילום: אחיה ראב"ד) (צילום: אחיה ראב
החשוד מוחמד ג'ראחי(צילום: אחיה ראב"ד)

המשטרה מייחסת לחשודים עבירה נדירה יחסית, של "גרימת מוות במזיד תוך ביצוע עבירה", אולם ביחידה המרכזית במחוז חוף, החוקרת את המקרה, אומרים כי ייתכן שהסעיף ישתנה אף להריגה עם התקדמות החקירה. כמו כן נבדק אם החשודים פעלו על דעת עצמם או שנשלחו על ידי גורם אחר.

 

אחד החשודים, עומר חלוואני, אמר ל-ynet במהלך מעצרו כי הוא חף מפשע. "הגעתי למקום לאחר הפיצוץ כי רציתי לעזור לפנות את הנפגעים מבין ההריסות. במהלך הפעילות הזו, קרס עליי פתאום אחד הקירות ונפצעתי בגב", סיפר. "לא פוצצתי שום דבר, לא שרפתי שום דבר ואף אחד לא שלח אותי", טען.

 

חלוואני היה מאושפז לאחר האירוע בבית החולים בנהריה, ולאחר מכן הועבר לבית החולים של השב"ס ברמלה. כאשר הובא לדיון עדיין סבל מכאבי גב והשופט אף הורה לערוך חלק מהדיון כאשר הפצוע שוכב על גבו, מחוץ לאולם.

ההרס בבניין אחרי הפיצוץ (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
ההרס בבניין אחרי הפיצוץ(צילום: אבישג שאר-ישוב)

הסנגור עו"ד שאדי דבאח, המייצג שלושה מבין ארבעת החשודים, אמר כי כולם מכחישים את המיוחס להם. "אלה שנפצעו, נפצעו במהלך פינוי הנפגעים, והאחרים גם כן אינם קשורים למקרה. בידי המשטרה אין ולו שמץ של ראיה נגד החשודים, אין עדיין דו"חות לגבי נסיבות הפיצוץ. הכול בגדר מידע מודיעיני ושמועות". את אחד החשודים מייצג גם עו"ד באסל פלאח.

 

בימ"ר אמרו היום כי הדו"חות והממצאים אכן עדיין לא שלמים, אולם בידיהם די ראיות ועדויות נגד החשודים. "רק כעת מגיעים החוקרים - אנשי מז"פ של המשטרה וכיבוי אש - לקומה שבה אירע הפיצוץ עצמו, ואיסוף הממצאים והמידע עדיין נמשך", אמר מפקד הימ"ר, ניצב משנה אלי אסיאג. "החקירה עדיין בעיצומה, ובהחלט ייתכן כי יהיו מעצרים נוספים. אנחנו חוקרים את החשדות גם ביחס לחשודים שבידינו וגם בקשר לאנשים נוספים, ובודקים בין היתר אם פעלו בשליחותו של גורם שלישי".

 

בימים האחרונים, אגב, נעצר חשוד חמישי ששוחרר בתום חקירתו. במהלך החקירה מאז הפיצוץ, ב-17 בפברואר, נחקרו יותר מ-100 עדים בתיק.

 

הבוקר הובא לבית משפט השלום בחיפה, לראשונה, החשוד מוחמד ג'רחי, שהיה מאושפז עד כה בבית החולים רמב"ם ושמעצרו הוארך בהיעדרו. לפני תחילת הדיון הכחיש את מעורבותו ואמר כי הוא מתגורר בבניין שקרס, וכי נפצע בקריסה עצמה. לשאלה אם ידע על הסכסוך סביב האנטנות או על הכוונה לפגוע בהן השיב בשלילה.‭‮

מאמצי הכבאים זמן קצר לאחר האסון (צילום: גיל נחושתן) (צילום: גיל נחושתן)
מאמצי הכבאים זמן קצר לאחר האסון(צילום: גיל נחושתן)
 

שופטת בית משפט השלום בחיפה, אורית קנטור, שדנה בימים האחרונים כמה פעמים בהארכות המעצר של החשודים בתיק, אמרה על למקרה: "אני ערה לכך שעדיין אין חוות דעת מדעית בדבר הסיבות אשר גרמו לקריסת הבניין, אך די בראיות שהובאו לי עד כה כדי להקים את החשד".

 

כבר לאחר האסון טענו בני משפחות ההרוגים שמדובר ברקע פלילי. חאלד, אחיו של מוחמד באדר, אמר במקום הפיצוץ כי "מה שקרה זה רצח, אנחנו מכירים את האנשים שגרמו לפיצוץ הזה. לאנשים האלה אין אחריות, נחכה לסיום ההלוויות ואז נחשוף עוד כמה דברים שעדיין לא

נאמרו. לפני כמה שבועות איימו עליי ועל בני משפחתי והאיומים שקיבלנו הם לפוצץ את הבניין. אח שלי ואשתו אנשים טובים, הם התחתנו לפני 15 שנה ואהבו זה את זה".

 

בעבר הורדו כל האנטנות הסלולריות מגגות העיר העתיקה בעכו, פרט לגג של הבניין שבו אירע הפיצוץ. ראש העיר עכו לנקרי אמר הבוקר בהתייחסו לנושא האנטנות כי "כבר לפני כמה שנים קיבלנו תלונות על 37 אנטנות פיראטיות בעיר העתיקה. בשיתוף חברות הסלולר הורדנו את כולן פרט לזאת שנשארה אחרונה, ויכול להיות שהיא גרמה לכמה אנשים למורת רוח. זה יכול להיות, אנחנו בודקים את זה. מי שגר למעלה התעקש להשאיר אותה למרות שהיא לא פעילה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבישג שאר-ישוב
זירת האסון בעכו בפברואר
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים