שתף קטע נבחר

הושגה שליטה על שריפה בבית זיקוק בחיפה

כוחות כיבוי גדולים הוזעקו למתחם בתי הזיקוק בעקבות שריפה שפרצה בתנור תעשייתי. הוסר חשש מדליפה של חומרים מזהמים ומקריסת ארובה

כעשרה צוותי כיבוי וצוותי חירום של מפעלי "גדיב" במתחם בתי הזיקוק בחיפה החלו לפעול אמש (יום ו') בניסיון לכבות שריפה גדולה שפרצה בתנור תעשייתי במפעל. החשש הגדול היה מפני קריסה של ה"לפיד", ארובה שבראשה שלהבת השורפת את התוצרים הנפלטים מהתנור כדי למנוע זיהום אוויר. הלילה דווח כי האירוע בשליטה וכי אין חשש לקריסת ארובה. פעולות הכיבוי נמשכו יותר מ-12 שעות.

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

פועלים לכבות את השריפה (צילום: דוברות כיבוי והצלה מחוז חוף) (צילום: דוברות כיבוי והצלה מחוז חוף)
פועלים לכבות את השריפה(צילום: דוברות כיבוי והצלה מחוז חוף)

 (צילום: דוברות כיבוי והצלה מחוז חוף) (צילום: דוברות כיבוי והצלה מחוז חוף)
(צילום: דוברות כיבוי והצלה מחוז חוף)

 (צילום: דוברות כיבוי והצלה מחוז חוף) (צילום: דוברות כיבוי והצלה מחוז חוף)
(צילום: דוברות כיבוי והצלה מחוז חוף)

בהערכת מצב שקיימו מוקדם יותר הלילה צוותי הכיבוי עם עובדי בתי הזיקוק נמסר כי הטמפרטורה בארובה ממשיכה לרדת ומדובר בסימן מעודד. במקרה של קריסת הארובה חששו בשירותי הכיבוי מפני התלקחות של מתקנים נוספים. מהמשרד לאיכות הסביבה נמסר כי בשלב זה אין חשש לדליפה של חומרים מזהמים.

 

השריפה פרצה מעט אחרי השעה 19:00 בתנור תעשייתי במפעל, שבו בוער חומר בשם קסילן, ממשפחת הבנזינים, חומר גלם המשמש לתעשיית הפלסטיק. צוותי המפעל החלו בפעולות הכיבוי, ולמקום הוזעקו צוותי כיבוי מתחנות חיפה והמפרץ. במקביל, הופסקה הזרמת החומר לתנור. הכבאים החלו בפעולות לכיבוי המתקן ובעיקר לקירורו, באמצעות התזת כמויות גדולות של מים. בהמשך הוזעקו כוחות נוספים, שנעזרו בשני סולמות גבהים, בפיקודו של סגן מפקד מחוז חוף בשירותי הכיבוי וההצלה, טפסר אריה רגב.

 

מהנהלת בתי הזיקוק ציינו לקראת חצות כי האירוע בשליטה. "התנור בודד והאירוע נמצא בשליטת עובדי החברה וצוותי כיבוי האש. אין נפגעים באירוע", הדגישו.

 

בשל החום העז שנגרם בשריפה, החלה בעירה בתוך הארובה שמעל לתנור. מדובר בארובה שגובהה כ-50 מטר, ובראשה בוערת באופן קבוע אש המכלה את החומרים הנפלטים מהתנור, כדי למנוע מהם לזהם את האוויר.

 

הכבאים הבחינו כי בשליש העליון של הארובה נפלטת אש מהצדדים, וכי חיבורי המתכת מתלהטים. הם מיהרו להפנות לאזור את סילוני המים והצליחו להוריד את הטמפרטורה.

 

להערכת הכבאים, בתחילה הגיעה הטמפרטורה בארובה ליותר מ-600 מעלות, דבר שהביא לבעירת הגזים והעשן, אולם לאחר מכן ירדו מידות החום לכ-500 מעלות צלזיוס. "החשש המרכזי הוא שבשל החום העז, יהיה כשל במתכת של הארובה והיא תקרוס, מה שעלול להביא להתרחבות השריפה", אמר אחד המפקדים בשירותי הכיבוי. "הכבאים עובדים במקום תוך סיכון רב, כדי למנוע אסון".

 

בשל החשש מפני התרחבות השריפה הוכרז בשירותי הכיבוי נוהל "סיוע הדדי" וכוחות כיבוי מתחנות נוספות בצפון ובמרכז הוזרמו לחיפה, והמתינו בתחנה המרכזית באזור חוף שמן, למקרה שיהיה צורך בעזרתם. מנהל מחוז חיפה במשרד לאיכות הסביבה, שלמה כץ, אמר הערב כי הוא ואנשיו היו במקום ומהבדיקות שערכו עולה כי אין חשש לדליפת חומרים מזהמים או מסוכנים.


פורסם לראשונה 07/03/2014 23:24

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות כיבוי והצלה מחוז חוף
הארובה שנמצא בסכנת קריסה
צילום: דוברות כיבוי והצלה מחוז חוף
מומלצים