שתף קטע נבחר

פרסום ראשון: חוסר אמון בקואליציה לשיא - יוחתם מסמך התחייבויות מיוחד

חשדנות בין הקואליציה הובילה למצב נדיר: בתיאום עם ראש הממשלה גובש בסוף השבוע מסמך מיוחד שבו מתחייבים ראשי המפלגות לתמוך בכל שלושת החוקים הרגישים שיעלו השבוע להצבעה. המכתב הונח על שולחנם של ראשי מפלגות הקואליציה לחתימתם

כל סיעות הקואליציה, בתיאום עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, גיבשו במהלך סוף השבוע מסמך הבנות שבו הם מתחייבים להעביר את שלושת החוקים הדרמטיים שצפויים לעלות במליאה כמקשה אחת. המסמך מתייחס לחוק המשילות, חוק השוויון בנטל ועיגון חוק משאל עם כחוק יסוד, וראשי הסיעות יידרשו לחתום עליו היום (א').

 

 

החשדנות בין סיעות הקואליציה נוגעת לידיעה שלא כולם מרוצים משלושת החוקים שעולים: חוק המשילות, חוק השוויון בנטל ועיגון חוק משאל עם כחוק יסוד. בסיעות הקואליציה מבקשים להבטיח כי אישור חוק אחד יוביל לאישור יתר החוקים.

 

על מסמך ההבנות נדרשו לחתום ראש הממשלה בנימין נתניהו, יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט ויו"ר התנועה ציפי לבני.

נפתלי בנט. "חיוני להדק את השורות" (צילום: יונתן זינדל / פלאש90) (צילום: יונתן זינדל / פלאש90)
נפתלי בנט. "חיוני להדק את השורות"(צילום: יונתן זינדל / פלאש90)

"על מנת להשלים את הליכי החקיקה ובכדי להביא לחיזוקה של הקואליציה וליישם יעדיה והתחייבויותיה לציבור", נכתב במכתב, "אנו מתחייבים בזאת לתמוך באישורם הסופי של שלושת החוקים הללו בעת ההצבעה הצפויה במליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית על פי נוסח החוקים שאושרו בוועדת הכנסת ובהתאם להבנות המפורטות במסמך זה".

 

במכתב צוין כי כל ההסתייגויות שהוגשו על ידי חברי סיעות הקואליציה

באשר לחוקים שעולים יורדו מסדר היום עד יום שני בשעה 16:00. עוד סוכם במסמך כי הסיעות יצביעו נגד ההסתייגויות שהוגשו על החוקים.

 

"לבקשת ישראל ביתנו", נכתב במסמך, "חוקי המשילות יעלו להצבעה בקריאה שנייה ושלישית ביום שלישי. לבקשת יש עתיד חוק השוויון בנטל יעלה להצבעה למחרת, יום רביעי ואילו ההצבעה על משאל עם תתקיים בלילה שבין רביעי לחמישי.

 

"כנגד בקשות אלו ואם חוקי המשילות וחוק השוויון בנטל יאושרו במלואם (ובמקום שבו נדרשים 61 קולות לפחות), סיעות יש עתיד, ישראל ביתנו והתנועה מתחייבות שכל חברי הכנסת שלהן יתייצבו להצבעה בחוק משאל עם, החוק השלישי בשבוע זה ויתמכו באישור החוק בנוסח הוועדה ללא הסתייגות בכל הצבעה בקריאה שנייה או שלישית".

 

יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט אמר בתגובה: "זה שבוע חשוב מאוד. חוק משאל העם, השוויון בנטל והמשילות הם חוקים מכוננים למדינת ישראל. חיוני להדק את השורות לקראת ימים אלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נועם מושקוביץ
ישיבת ממשלה. איש לא מאמין לאיש
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים