שתף קטע נבחר

בליץ דיונים: "אני לא רוצה מליאה ריקה"

האופוזיציה החליטה להחרים את דיוני חוק המריבה, יו"ר הכנסת עורך שיחות קדחתניות: "כואב את ההחלטה הזו". בקואליציה הבהירו: "סדרי הדין יישארו כפי שנקבעו". נתניהו כבר חתם על מכתב ההתחייבות שנחשף ב-ynet

החלטת האופוזיציה לא להיכנס למליאה במהלך כל השבוע הקרוב ולא להשתתף בדיונים על חוקי המריבה מובילה למאמץ אחרון של יו"ר הכנסת למנוע ביזיון במשכן: יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין מנהל משעות הבוקר שיחות כדי לפשר בין הקואליציה לאופוזיציה. "יש כאן אי הסכמות טוטאליות. כל צד נדרש לחשבון נפש", אמר אדלשטיין. בקואליציה אמרו עם זאת כי "למרות הניסיונות לכפות בליץ חקיקה ולא להשתתף בדיונים, סדרי הדיון יישארו כפי שנקבעו מראש".

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

יו"ר הכנסת ערך סבב שיחות עם מרבית סיעות האופוזיציה ולאחר מכן הבהיר לבכירים בקואליציה: "אינני מעוניין בקרע גדול כזה במשמרת שלי, ובכלל". הדיונים התנהלו על רקע ההתחייבות הקואליציונית שנחשפה ב-ynet, ועל פיה יועברו כמקשה אחת חוק הגיוס, חוק המשילות וחוק משאל העם.

 

"גם אם אאלץ לסגור את המליאה כיוון שאין דוברים שינאמו במהלך הדיונים על שלושת החוקים - אסכים לפתוח אותה שוב אם האופוזיציה תחליט שברצונה לדבר", אמר אדלשטיין. "אני כואב מאוד את החלטת האופוזיציה להשאיר את המליאה ריקה".

 

אדלשטיין שוחח עם חברי האופוזיצה גם עם תום מסיבת העיתונאים שערכו, ובה החליטו על החרמת הדיונים השבוע, וביקש שיחד יגיעו להבנות על מנת שלא יתרחש המצב החריג שמליאת הכנסת תיוותר ריקה בשבוע כל כך דרמטי. בין האפשרויות שעלו למציאת פשרה - הוספת יום דיונים במקום שלושה ימים, כפי שמתוכנן כעת.

 

סגן השר המקשר בין הממשלה לכנסת, ח"כ אופיר אקוניס, תקף בחריפות את האופוזיציה וכינה אותה ילדותית. "בבכיינות לא בונים מנהיגות. האופוזיציה בישראל לא מציעה שום אלטרנטיבה רצינית. אם הם לא יכבדו את הכנסת - הם לא יכבדו את עצמם. לא ניכנע לסחטנות - ההצבעות תתקיימנה כמתוכנן", אמר אקוניס.

 

חוק משאל העם דורש אישור ציבורי למסירת שטחים בריבונות ישראלית במסגרת משא ומתן מדיני. החוק תוקן, למעשה, לחוק יסוד, ודורש מעתה רוב של 61 חברי כנסת בכדי לשנותו.

 

חוק הגיוס, תולדה של הליך פוליטי מורכב וממושך, עוסק בסוגיית השוויון בנטל ובשירותם הצבאי של חרדים, בני ישיבות הסדר וחיילים

בשירות "רגיל". הוא פוטר תלמידי ישיבות בני 22 מגיוס ודורש תהליך הדרגתי של גיוס צעירים חרדים עד שנת 2017 (5,200 על פי המכסה המצופה).

 

חוק המשילות נועד להקשות על הפלת ממשלה ומגביל, בין היתר, את יכולת האופוזיציה להביע אי-אמון בממשלה מכהנת. החוק העלה את אחוז החסימה וקיבע את מספר השרים במשמלה על 18 (לבד מראש הממשלה עצמו).

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד כבר חתמו על מסמך ההתחייבות הממשלתי, יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן יחתום ככל הנראה בלילה ויו"ר התנועה ציפי לבני תעשה זאת לכל המאוחר מחר בבוקר. סיעת הבית היהודי תערוך התייעצות סיעתית, שבמהלכה יעודכנו כל חברי הסיעה בפרטי המסמך ולאחר מכן יחתמו - ככל הנראה הלילה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
יו"ר הכנסת אדלשטיין
צילום: גיל יוחנן
מומלצים